Abu Simbel położone jest nad Jeziorem Nasera (dawniej nad Nilem), na południu kraju, w egipskiej części Nubii (krainy historycznej, położonej dziś w południowym Egipcie i północnym Sudanie – od Asuanu po Chartum). Od Asuanu dzieli Abu Simbel ok. 300 km, a od granicy sudańskiej – 40 km.

Egipt | Świątynie w Abu Simbel: Świątynia Nefertari,

Egipt | Świątynie w Abu Simbel: Świątynia Nefertari,(Temple of Nefertari dedicated to goddess Hathor at Abu Simbel, Egypt by David Berkowitz na licencji CC BY 2.0)

Informacje turystyczne

W starożytności Abu Simbel było ważne głównie ze względu na znajdujące się tam zasoby czerwonego granitu, miedzi oraz kamieni szlachetnych. Dziś ta niewielka miejscowość słynie przede wszystkim z monumentalnych świątyń wzniesionych przez Ramzesa II.

W Abu Simbel znajduje się kilka hoteli, chociaż większość osób zwiedza świątynie podczas jednodniowych wycieczek z Asuanu lub Kairu, bądź też w ramach rejsu po Nilu.

Abu Simbel jest spokojną miejscowością. Charakteryzuje się bogatą fauną (zwłaszcza jeśli chodzi o żyjące nad wodą ptactwo) i pięknymi widokami. Wieczorem na terenie świątyń odbywa się piękny pokaz „Światło i Dźwięk”.

Do Abu Simbel nie dociera linia kolejowa; można się tam dostać samolotem, samochodem lub autokarem.

Pomnik potęgi Ramzesa

Kompleks złożony jest z dwóch świątyń, wybudowanych w XIII w. p.n.e. Miały one zapewnić pamięć o Ramzesie i jego żonie Nefertari oraz ukazać potęgę faraona mieszkającym na południe od Egiptu Nubijczykom.

Obie świątynie zostały wykute w skale; wykorzystano do tego celu groty, w których wcześniej znajdowały się miejsca kultowe lokalnych bóstw. Groty pogłębiono i podzielono na sale i komory.

Świątynie w Abu Simbel zostały odkryte w 1813 r. przez szwajcarskiego podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta. Odkopano je z piasków w 1817 r. pod kierunkiem Włocha, Giovanniego Battisty Belzoniego.

Z powodu wybudowania Wielkiej Tamy Asuańskiej i utworzenia Jeziora Nasera wielu zabytkom Dolnej Nubii groziło zalanie. W związku z tym w latach 1964-68 świątynie Abu Simbel zostały pocięte na bloki i odbudowane 65 m wyżej.

Egipt | Fasadę Wielkiej Świątyni Ramzesa II zdobią cztery, niemal 21-metrowe posągi faraona

Egipt | Fasadę Wielkiej Świątyni Ramzesa II zdobią cztery, niemal 21-metrowe posągi faraona (Temple of Ramesses II at Abu Simbel, Egypt by David Berkowitz na licencji CC BY 2.0)

Świątynia Ramzesa

Większa świątynia poświęcona została Ramzesowi oraz trzem bóstwom: Amonowi-Re, Re-Horachte i Ptahowi. Re-Horachte był bóstwem słonecznym identyfikowanym tutaj z samym Ramzesem, który już za życia uznał się za boga.

Fasadę świątyni zdobią cztery, niemal 21-metrowe posągi Ramzesa. Między nogami tych kolosów znajdują się rzeźby członków rodziny faraona. Nad wejściem wyrzeźbiono posąg przedstawiający boga Re-Horachte.

Po wejściu do świątyni znajdziemy się w wielkiej sali hypostylowej z dwoma rzędami posągów przedstawiających faraona jako zmumifikowanego Ozyrysa. Są to tzw. pilastry ozyryckie. Kolejne wejście prowadzi do drugiej sali hypostylowej.

Egipt | Abu Simbel – Wielka Świątynia Ramzesa II

Egipt | Abu Simbel – Wielka Świątynia Ramzesa II (Temple of Ramesses II at Abu Simbel, Egypt by David Berkowitz na licencji CC BY 2.0)

Gra świateł w sanktuarium

W najgłębszej części świątyni umieszczono sanktuarium. Znajdują się w nim cztery posągi: Ramzesa oraz trzech bóstw, którym zadedykowano świątynię.

Dwa razy w roku, 21 października i 21 lutego (61 dni przed i po przesileniu zimowym), można zaobserwować ciekawe zjawisko. Wschodzące słońce oświetla wizerunki faraona oraz dwóch bóstw słonecznych w sanktuarium; jedynie Ptah – jako bóg ciemności – pozostaje cały czas w cieniu. Podczas przenoszenia świątyni udało się zachować to zjawisko, chociaż jego czas przesunął się o 1 dzień.

Egipt | Fasadę świątyni Nefertari zdobią dwa posągi królowej i cztery Ramzesa

Egipt | Fasadę świątyni Nefertari zdobią dwa posągi królowej i cztery Ramzesa (Temple of Nefertari dedicated to goddess Hathor at Abu Simbel, Egypt by David Berkowitz na licencji CC BY 2.0)

Świątynia Nefertari

Mniejsza świątynia dedykowana jest żonie Ramzesa, Nefertari, oraz utożsamianej z nią bogini miłości Hathor.

Fasadę świątyni zdobi sześć posągów: dwa królowej i cztery Ramzesa. Posągi Nefertari są tej samej wielkości co posągi faraona, co według norm sztuki egipskiej stawia królową na równi z jej mężem.

W świątyni znajduje się jedna sala hypostylowa, ozdobiona rzędami posągów przedstawiających królową jako Hathor. Głębiej znajduje się przedsionek oraz sanktuarium.

W obu świątyniach możemy podziwiać dekoracje przedstawiające składanie ofiar bogom, zwycięskie bitwy Ramzesa oraz życie codzienne pary królewskiej.

Zainteresują Cię również

Dania – najmniejszy kraj Skandynawii Dania – najmniejszy kraj Skandynawii
„Skromne, ale dobre” to duńskie przysłowie, będące najlepszą prezentacją tego niezwykłego państwa w pigułce. Dania...
Monterrey – najbogatsze miasto Meksyku Monterrey – najbogatsze miasto Meksyku
Położone w północno-wschodniej części Meksyku Monterrey to ogromne, nowoczesne miasto, które nijak ma się do...
Santorini - raj na Morzu Egejskim Santorini - raj na Morzu Egejskim
Santorini, pradawny wulkan na Morzu Egejskim, dziś – magiczna wyspa przyciągająca rzesze turystów. Poczujemy tu...
 Kopenhaga – królestwo rowerów Kopenhaga – królestwo rowerów
Stolicą i największym miastem Królestwa Danii jest Kopenhaga. Choć drogie, bardzo chętnie odwiedzane zarówno przez...
Austria – Nad pięknym modrym Dunajem... Austria – Nad pięknym modrym Dunajem...
Pośród zieleni traw wiją się różowe, białe i czerwone spirale kwiatów, po parkowych ścieżkach przemykają ptaki i...
Eisenstadt – austriackie winnice u podnóża Gór Litawskich Eisenstadt – austriackie winnice u podnóża Gór Litawskich
Wolne miasto Eisenstadt (po węgiersku: Kismarton, po chorwacku: Željezno) jest stolicą kraju związkowego Burgenland...

 

Afryka - lista krajów