Tereny dzisiejszego Asuanu były bardzo istotnym miejscem już w starożytności. Długo stanowiły granicę dzielącą państwo faraonów i tereny Nubii. Dziś miasto znane jest przede wszystkim z zabytków Elefantyny oraz z Wielkiej Tamy na Nilu.

Egipt | Asuan znajduje się w południowej części kraju, na prawym brzegu Nilu

Egipt | Asuan znajduje się w południowej części kraju, na prawym brzegu Nilu (by klausdie na licencji Pixabay)

Najważniejsze informacje

Asuan jest jednym z ważniejszych miast Egiptu. Znajduje się w południowej części kraju, na prawym brzegu Nilu, przy pierwszej katarakcie. Jest stolicą muhafazy Asuan. Liczba ludności miasta wynosi 275 tysięcy (dane z 2008 r.).

W starożytności Asuan był znany jako Swenet. Nazwa ta pochodziła od imienia lokalnej bogini, utożsamianej w późniejszych czasach przez Greków z boginią połogu, Ejlejtyją. Przez długi czas Swenet było południowym miastem granicznym Egiptu faraonów.

Asuan w starożytności

W czasach starożytnych Swenet było znane ze swych kamieniołomów. Pozyskiwany z nich materiał – zwłaszcza czerwony granit (sjenit) – wykorzystywano do wznoszenia posągów, obelisków, piramid i wielu innych zabytków kamiennych. W starożytnym kamieniołomie odnaleziono fragmenty rzeźb oraz nieukończony obelisk.

Miasto było ważnym punktem pod względem militarnym, handlowym oraz transportowym. Od łodzi płynących w górę lub w dół rzeki pobierano tu cło.

Egipt | Elefantyna to jedna z dwóch większych wysp na Nilu leżących w pobliżu Asuanu

Egipt | Elefantyna to jedna z dwóch większych wysp na Nilu leżących w pobliżu Asuanu (Island of Elephantine by Hannah Pethen na licencji CC BY-SA 2.0)

Pogoda w Asuanie

Asuan jest dziś najbardziej suchym i gorącym zamieszkanym miejscem Egiptu. Spada tu tylko 1-2 mm deszczu na 5 lat. Nic dziwnego, że w tutejszych wioskach nubijskich domy bez dachów są często spotykanym widokiem.

Średnia temperatura zimą wynosi tu 11ºC nocą i 25ºC w ciągu dnia. Latem temperatura wzrasta do 25ºC nocą i 40ºC w ciągu dnia.

Krajobrazy Asuanu

Typowe dla krajobrazu miasta są posadzone rzędami drzewa palmowe oraz piękna panorama wybrzeży Nilu. Chwilę ochłody mogą zapewnić fontanny.

Egipt | Skarabeusze na targu w Asuanie Egipt | Skarabeusze na targu w Asuanie

Egipt | Skarabeusze na targu w Asuanie (Mission: Aswan/Luxor by Mohd Tarmizi na licencji CC BY 2.0)

Transport

W mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy, a także dworce kolejowy i autobusowy. Transport w obrębie Asuanu zapewniają taksówki i riksze.

Wielka Tama Asuańska

Jest to jedna z dwóch tam wzniesionych na Nilu. Była budowana w latach 1960-1971. W wyniku przegrodzenia rzeki tamą powstało Jezioro Nasera – jedno z największych sztucznych jezior na świecie.

Tama ma 3600 m długości i 111 m wysokości. Dzięki tej inwestycji powstała ogromna elektrownia wodna. Tama wraz z jeziorem Nasera pomogły uregulować bieg Nilu; udało się dzięki nim zapobiegać powodziom, rozwinąć żeglugę.

Budowa tamy przyniosła jednak i szkody. Konieczne było przesiedlenie 60 tys. ludzi oraz przetransportowanie zabytków z Abu Simbel oraz wyspy File na tereny niezagrożone zalaniem. Tama zahamowała też naturalny proces transportu żyznych namułów przez wody Nilu, które to od tysiącleci umożliwiały rozwój rolnictwa na tym obszarze. Obecnie pas żyznych terenów kurczy się, a rolnicy zmuszeni są używać nawozów sztucznych. Brak namułów wpływa negatywnie na ekosystem całej wschodniej części Morza Śródziemnego.

Egipt | Stanowisko archeologiczne na Elefantynie

Egipt | Stanowisko archeologiczne na Elefantynie (Exposed excavations by Hannah Pethen na licencji CC BY-SA 2.0)

Elefantyna

Elefantyna to jedna z dwóch większych wysp na Nilu leżących w pobliżu Asuanu. Starożytni Egipcjanie nazywali ją „Abu” lub „Yebu”. Nazwa „Elefantyna” pochodzi z greki i została nadana wyspie prawdopodobnie ze względu na jej kształt, przypominający kieł słonia. Elefantyna była w starożytności centrum handlu kością słoniową.

Wykopaliska archeologiczne na wyspie doprowadziły do odkrycia wielu zabytków pochodzących z różnych epok, w tym z okresu predynastycznego. Wiele spośród znalezisk znajduje się w Muzeum Asuańskim.

Najstarszych ruinami znajdującymi się na wyspie są piramida schodkowa z czasów III dynastii oraz kaplica z czasów VI dynastii.

Do innych ważnych zabytków Elefantyny należą: jeden z najstarszych nilometrów, stela z fragmentami Kalendarza Elefantyńskiego (przydatnego do datowania sotisowego, czyli datowania na podstawie cyklu Syriusza, którego heliakalny wschód był momentem wyznaczającym początek nowego roku egipskiego), a także ruiny świątyni Chnuma – bóstwa, które według mitologii egipskiej zamieszkiwało wyspę i stąd sprawowało władzę nad wylewami Nilu.

Na Elefantynę można dotrzeć z Asuanu promem, motorówką lub łodzią żaglową.

Egipt | Kwiaty na Dżazirat an-Nabatat, zwanej "Wyspą Roślin"

Egipt | Kwiaty na Dżazirat an-Nabatat, zwanej "Wyspą Roślin" (DSC_7779.jpg by Sigurd Gartmann na licencji CC BY-SA 2.0)

Wyspa Kitchenera

Wyspa znana w Egipcie pod nazwą Dżazirat an-Nabatat („Wyspa Roślin”), a w Europie jako Wyspa Kitchenera, jest małą wyspą znajdującą się niedaleko Asuanu. W całości stanowi ona ogród botaniczny, którego zaczątki stworzył sam lord Kitchener, który otrzymał ten kawałek lądu jako nagrodę za zasługi w kampanii sudańskiej (1896-98).

Wyspa jest cichym, spokojnym, zielonym miejscem, idealnym na odpoczynek czy weekendowy piknik. Jest lubiana zarówno przez turystów jak i mieszkańców Asuanu. Na wyspę można dotrzeć promem, motorówką lub łodzią żaglową.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...

 

Afryka - lista krajów