Dahab to niewielkie miasto położone nad Zatoką Akaba, w południowej części półwyspu Synaj w Egipcie. Jest to niezwykłe miejsce, łączące nieco klimatu z czasów hipisowskich, egzotykę oraz szczyptę historii starożytnego Bliskiego Wschodu.
Egipt | Dahab to malownicza miejscowość turystyczna położona w południowej części Półwyspu Synaj (by Imag-ination Imag-ination na licencji Pixabay)
Złoty kurort hipisów
Podobnie jak wiele innych kurortów czerwonomorskich, Dahab przez długi czas był niewielką osadą. Dopiero ostatnimi laty dzięki pięknym plażom, ciepłemu morzu i wspaniałym rafom koralowym rozwinęła się tam infrastruktura turystyczna.
Nazwa „Dahab” oznacza po arabsku „złoto” i pochodzi od charakterystycznego koloru piasku na plażach rozciągających się na południe od miasta (choć niektórzy przypisują ją złotemu kolorowi nieba w czasie zachodu słońca). Podczas izraelskiej okupacji półwyspu Synaj nazwę zmieniono na „Di-Zahav”. Według przekazów biblijnych Di-Zahav był jednym z miejsc postoju Izraelitów podczas ich ucieczki (Exodusu) z Egiptu. Po odzyskaniu półwyspu przez Egipt przywrócono miastu nazwę Dahab.
Dahab nie stał się błyskawicznie ekskluzywnym kurortem, tak jak Sharm el-Sheikh czy Hurghada. W latach 70. miasto było miejscem wypoczynkowym dla żołnierzy izraelskich wychodzących na przepustki. Później uroki Dahabu odkryli indywidualni turyści, podróżnicy oraz hipisi – w takiej ilości, że infrastruktura miasta zaczęła się rozwijać pod ich kątem. Do dziś w Dahabie znajdziemy przeróżne ośrodki masażu, jogi i medytacji.
Egipt | Turyści z całego świata odkrywają potencjał Dahab: morze, ciemnozłoty piasek i majaczące w oddali szczyty górskie (by mohamed_hamdy na licencji Pixabay)
Z Górą Synaj w tle
Obecnie w Dahabie bardzo rozrosła się baza hotelowa, ale wciąż wiele miejsc pozostaje niezabudowanych. Najwięcej hoteli znajduje się na północy miasta, w dzielnicy Maszraba na cyplu Masbat.
Jednak oprócz prywatnych plaż hotelowych, podobnych do tych w innych egipskich kurortach, znajdziemy także plaże ogólnodostępne z oryginalnymi arabskimi restauracjami, zorganizowanymi po prostu na piasku wyłożonym poduszkami i dywanikami.
W okolicy można spotkać tamtejszych Beduinów prowadzących swoje zwierzęta, głównie wielbłądy i kozy. Zamieszkują oni przede wszystkim wioskę Asalah w północnej części Dahabu.
Całości dopełnia wspaniały krajobraz – morze, ciemnozłoty piasek i majaczące w oddali szczyty górskie. Z Dahabu można udać się na wycieczkę na Górę Synaj, położoną 2 godziny drogi samochodem od miasta. U jej stóp znajduje się słynny, wiekowy Klasztor Św. Katarzyny, a na szczycie według tradycji biblijnej Mojżesz otrzymał od Boga tablice z Dekalogiem.
Egipt | Dzięki stałym, dość silnym wiatrom Dahab jest ważnym ośrodkiem windsurfingu (by Peggy_Marco na licencji Pixabay)
Sporty wodne
Na całej długości wybrzeża Dahabu rozciągają się rafy koralowe, a w północnej części utworzono podwodny rezerwat przyrody Ras Abu Dżallum (Ras Abu Gallum) z miejscami do nurkowania. Dlatego też miasto stało się niedawno popularnym celem dla wielbicieli odrywania podwodnego świata.
Znajduje się tam ponad 20 nurkowisk, a do najpopularniejszych, choć również nie zawsze fortunnych, należy „Blue Hole” („Błękitna Dziura”). Jest to znajdujące się blisko brzegu stumetrowe zagłębienie, oferujące niezwykle ciekawe widoki, ale nadające się tylko dla doświadczonych nurków. Wyprawa do podwodnego skalnego tunelu prowadzącego przez ścianę rafy kosztowała życie kilkudziesięciu nierozważnych nurków.
Dzięki stałym, dość silnym wiatrom Dahab jest również ważnym ośrodkiem windsurfingu (zwłaszcza Medina – południowo-zachodnia część miasta).
Amatorów wycieczek lądowych zadowolą z kolei przejażdżki na wielbłądach, konne, bądź wycieczki jeepem.
Egipt | Krajobrazy Dahab w pastelowym ujęciu (by Imag-ination na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również