Doliną Nilu nazywamy region geograficzny obejmujący żyzny pas ziemi szerokości ok. 25 km, otaczający rzekę Nil w jej biegu od Jeziora Nasera po okolice Kairu. Obszar doliny oraz delty Nilu zamieszkuje ponad 90% całej populacji Egiptu.
Egipt | Edfu – chwila wytchnienia w cieniu świątyni (Edfu Temple by eviljohnius na licencji CC BY 2.0)
Egipt darem Nilu
Wznoszenie miast nad rzeką nie jest zjawiskiem niezwykłym, zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w Europie. W przypadku Egiptu możemy stwierdzić, że bez Nilu nigdy nie powstałaby tak wspaniała starożytna cywilizacja w tak suchym klimacie. Nil od zamierzchłych czasów umożliwiał w Egipcie rozwój rolnictwa. Stanowił też arterię komunikacyjną – rzeką spławiano m.in. materiał do budowy świątyń i piramid.
Tropem starożytnych zabytków
Najsłynniejsze zabytki starożytnego Egiptu znajdują się w Dolinie Nilu, od Asuanu po okolice Kairu (z Gizą na czele).
Na południu kraju leży Elefantyna – wyspa na Nilu, stanowiąca część miasta Asuan. Zobaczymy na niej m.in. piramidę schodkową z czasów III dynastii, stelę z fragmentami staroegipskiego kalendarza oraz jeden z najstarszych nilometrów.
Niedaleko Asuanu leży małe, rolnicze miasteczko Kom Ombo, w którym znajduje się świątynia wzniesiona przez Totmesa III.
Bardziej na północ znajduje się Edfu z imponującą świątynią boga Horusa (drugą co do wielkości – po świątyni w Karnaku – zachowaną świątynią staroegipską). Niedaleko Edfu leży miasto Esna, gdzie z kolei możemy podziwiać świątynię boga Chnuma.
Egipt | Obszar doliny oraz delty Nilu zamieszkuje ponad 90% całej populacji Egiptu (by Squirrel_photos na licencji Pixabay)
Do najważniejszych miejsc Doliny Nilu należą starożytne Teby.
Wschodnia część tego miasta leżała w obrębie dzisiejszego Luksoru – znajdują się tam dwie świątynie Amona: w Karnaku oraz Luksorska.
Zachodnia część Teb (położona na lewym brzegu Nilu) to przede wszystkim nekropola, której najsłynniejsze części to Dolina Królów oraz Dolina Królowych.
W Tebach Zachodnich zobaczymy też Świątynię Milionów Lat królowej Hatszepsut, Kolosy Memnona, zespół świątyń w Medinet Habu czy ruiny Ramesseum (kompleksu świątynnego Ramzesa II).
Niedaleko miasta Al-Minja leży wioska Beni Hassan. Znajdują się w niej skalne grobowce z czasów Średniego Państwa. Liczne malowidła odkryte w tych grobowcach przybliżyły nam życie codzienne w starożytnym Egipcie.
Bliżej Kairu, w okolicach miasta Beni Suef, zobaczymy niezwykłą piramidę faraona Snofru.
Egipt | Kom Ombo (Egypt, Kom Ombo by alh1 na licencji CC BY-ND 2.0)
Kościoły i meczety
Miasta Doliny Nilu słyną przede wszystkim z zabytków starożytnych, nie można jednak pominąć pięknych przykładów architektury – zwłaszcza sakralnej – z późniejszych epok.
W położonej na północ od Luksoru Kinie znajduje się słynny meczet Maghrebi Abd el-Rahima, wzniesiony w XII w.
Z klasztorów oraz meczetów słynie miasto Sohag (Sauhadż). Meczet Sidi Arifa został wzniesiony w XIV wieku; w XX wieku przechodził poważne prace rekonstrukcyjne i renowacyjne. Niedaleko znajduje się nowy budynek, meczet Al-Farshutiego ze strzelistym minaretem wysokim na 53 m. Wnętrze meczetu jest bogato zdobione ornamentami, zwraca uwagę zwłaszcza kolorowy mihrab.
Dwa najważniejsze kościoły w Sohag to budynki wybudowane w XX wieku na potrzeby zamieszkującej miasto mniejszości koptyjskiej. Kościół Świętej Dziewicy odznacza się pięknymi, drewnianymi ikonostasami. Drugim ważnym kościołem jest kościół św. Jerzego.
O wiele starsze są klasztory koptyjskie, położone na zachód od miasta. Biały Klasztor został założony w 442 r. Odkryta w nim biblioteka musiała być jedną z największych bibliotek chrześcijańskich w Egipcie.
Ok. 5 km na północ od Białego Klasztoru znajduje się Czerwony Klasztor, zbudowany prawdopodobnie jeszcze w IV w.
Egipt | Imponująca Świątynia w Edfu (Egypt, Edfu temple by alh1 na licencji CC BY-ND 2.0)
Zainteresują Cię również





