W Egipcie makijaż noszony był przez przedstawicieli obu płci, a także przez dzieci. Miał on za zadanie spełniać kilka funkcji. Z jednej strony służył do podkreślania i poprawiania urody z drugiej zaś miał ochraniać przed infekcjami, szkodliwym wpływem egipskiego klimatu i insektami jak chociażby muchy. Poprzez charakterystyczny rysunek oka Egipcjanie wyrażali także cześć dla boga słońca Horusa, przez co makijaż zyskiwał funkcję religijne.

makijaz1

Egipt | Królowa Nefretete (The iconic bust of Nefertiti in the Altes Museum, Berlin, Germany by Paul Mannix na licencji CC BY 2.0)

Produkty wykorzystywane przy makijażu

Egipskie kosmetyki w Starożytnym Egipcie opierały się na dwóch podstawowych składnikach. Były to pigmenty pochodzenia roślinnego lub mineralnego oraz oleje (z owoców moringi, migdałów) lub maści na bazie tłuszczu zwierzęcego. Aby uzyskać kosmetyk najpierw minerały ścierano na proszek, a następnie na specjalnych to tego celu paletkach mieszano oba składniki do uzyskania pasty, którą następnie nakładano na twarz, oczy lub usta.

Zielony pigment pozyskiwano z minerału o nazwie malachit (ruda miedzi), czarny – z galeny (siarczek ołowiu), węgla lub piroluzytu (tlenek manganu). Mieszanka sproszkowanej galeny, sadzy i rud miedzi nosiła nazwę kohl. Z ochry (rodzaj glinki) otrzymywano pigment o barwie żółtej do brązowej. Prócz minerałów Egipcjanie korzystali również z suszonych liści krzewu zwanego lawsonią bezbronną – pigment pozyskiwany z tej rośliny to popularna także dziś henna.

 

Akcesoria

Egipcjanie, zwłaszcza ci zamożni, dysponowali szerokim asortymentem akcesoriów do makijażu oraz do przechowywania maści, olejów i pigmentów. Pigmenty przechowywano w specjalnie stworzonych do tego celu pojemnikach w kształcie tuby. Maści i oleje przechowywano w niewielkich naczynkach, przeważnie glinianych lub jak w przypadku zamożnych Egipcjan – z kości słoniowej. Do mieszania pigmentów wykorzystywano specjalne palety. Kosmetyki aplikowane były za pomocą patyczków i szpatułek wykonanych z drewna lub kości słoniowej oraz przy użyciu pędzli.

Twarz

Starożytni mieszkańcy Egiptu mieli obsesję na punkcie jasnej cery. Bladość skóry była w tamtych czasach wyznacznikiem wysokiej pozycji społecznej i domeną arystokracji. Aby uzyskać bardzo jasną cerę nakładano na twarz i ciało biały pigment kredowy. Jednocześnie policzki podkreślano czerwoną ochrą, aby nadać im zdrowego wyglądu.

makijaz2

Egipt | Henna służyła dawnym mieszkańcom Egiptu do barwienia paznokci rąk i stóp (Pile of Henna by Darla دارلا Hueske na licencji CC BY-ND 2.0)

Oczy

W makijażu egipskim główny akcent stawiano na oczy, podkreślając je czarnym i zielonym pigmentem. W epoce Starego Państwa na powiekach dominował kolor zielony. Pokrywano nim całe powieki, aż pod łuki brwiowe, z czasem ograniczając makijaż do łuków i kącików. W późniejszym okresie (Nowe Państwo) oczy zaczęto obrysowywać za pomocą kohlu, wyciągając kreskę w zewnętrznych kącikach aż po skronie. Taki makijaż nadawał oczom kształt migdałów lub kociego oka. Brwi malowano na czarno, lub też golono i rysowano czarnym barwnikiem, nadając im pożądany kształt.

Usta

Usta musiały być wyraźnie zaznaczone i o intensywnej barwie. W tym celu obrysowywano ich kontur a następnie za pomocą ochry lub henny barwiono na kolor od pomarańczowego po czerwony.

Paznokcie

W Starożytnym Egipcie dużą wagę przywiązywano także do pielęgnacji dłoni i stóp. Popularnym zabiegiem kosmetycznym było barwienie paznokci henną na żółto, pomarańczowo i czerwono.

makijaz3

Egipt | Czerwone usta, czarne brwi i obrysowane kohlem oczy to elementy typowe dla egipskiego makijażu (Cleopatra Make-Up by Global Panorama na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Ludność Portugalii Ludność Portugalii
Portugalczycy określają swój kraj mianem "brandos costumes", co oznacza ziemię „łagodnych obyczajów”. Jest to...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....

 

Afryka - lista krajów