Rafy koralowe to jedne z najpiękniejszych cudów natury. Należą do najbogatszych w różne formy życia i najbarwniejszych stref mórz i oceanów. Pokrywają zaledwie 0,1% powierzchni oceanów.

Najwięcej raf znajduje się w okolicach Australii i południowo-wschodniej Azji, ale słynie z nich również Morze Czerwone.

Egipt | Bajeczny świat głębin Morza Czerwonego

Egipt | Bajeczny świat głębin Morza Czerwonego (by dietmaha na licencji Pixabay)

Podwodne ogrody

Rafa powstaje z nagromadzonych przez długi czas szkieletów organizmów morskich (organizmów rafotwórczych), które zostają utwardzone przez znajdujące się w wodzie morskiej sole mineralne (przede wszystkich węglan wapnia), absorbowane przez te organizmy. Do najważniejszych organizmów rafotwórczych należą koralowce (stąd nazwa „rafa koralowa”), ale swój wkład w tworzeniu tych fantazyjnych formacji mają też m.in. mięczaki, glony czy otwornice.

Szkielety koralowców mają przeróżne kształty. Charakteryzują się bardzo dużą twardością. Na stworzonym przez nie podłożu rozwijają się kolejne, żywe koralowce o rozmaitych kształtach i kolorach.

Rafy koralowe stanowią bardzo bogaty ekosystem. Są domem dla ok. 25% gatunków organizmów morskich. Są jednocześnie ekosystemami bardzo wrażliwymi, przede wszystkim na zmianę temperatury wody (rafy powstają wyłącznie w wodach ciepłych o średniej temperaturze rocznej powyżej 18ºC) oraz zanieczyszczenia.

Egipt | Na terenie parku morskiego Ras Muhammad nurkować można tylko w wyznaczonych miejscach

Egipt | Na terenie parku morskiego Ras Muhammad nurkować można tylko w wyznaczonych miejscach (by joakant na licencji Pixabay)

Charakterystyka raf Morza Czerwonego

Czerwonomorskie rafy koralowe są usytuowane wzdłuż wybrzeży, na odcinku ok. 2000 km. Mają 5000-7000 lat. Oprócz raf przybrzeżnych na Morzu Czerwonym spotyka się też niewielkie rafy położone dalej od brzegu, w tym atole.

W Morzu Czerwonym żyje ponad 1200 gatunków ryb, spośród których ok. 10% to gatunki niespotykane nigdzie indziej.

Ryby występujące na rafach zachwycają rozmaitością barw, idealnym kamuflażem, ciekawym wyglądem czy też niezwykłym trybem życia. Oprócz gatunków zamieszkujących tylko rafy, w przybrzeżnych wodach spotkać można również ryby z otwartego morza, w tym rekiny (np. rekin wielorybi, rekin młot).

Do innych zwierząt zamieszkujących to środowisko należą m.in. żółwie morskie, ukwiały, rozgwiazdy, jeżowce, mięczaki, skorupiaki.

Egipt | Daedalus Reef

Egipt | Daedalus Reef (Diver and reef Reef scene at Daedalus Reef, Red Sea, Egypt #SCUBA by Derek Keats na licencji CC BY 2.0)

Rafy czerwonomorskie objęte są ochroną w ramach parku narodowego Ras Muhammad – jedynego morskiego parku narodowego w Egipcie. Na terenie parku bardzo restrykcyjnie przestrzega się zasad czystości (nie ma w ogóle śmieci). Nie wolno niczego budować, a zwiedzającym udostępnia się jedynie 12% powierzchni parku.

Zwiedzający muszą się stosować do przepisów obowiązujących w parku. Nie wolno niczego niszczyć ani zbierać, łamać korali, karmić ryb, wrzucać do wody śmieci. Cumować łodzie i nurkować można tylko w wyznaczonych miejscach.

Dzięki tak szeroko zakrojonemu programowi ochronnemu rafy u wybrzeży Morza Czerwonego nie są w ogóle zniszczone.

Część parku dostępna dla zwiedzających to prawdziwy raj dla amatorów nurkowania. Nurkom udostępnia się bardzo ciekawe pod względem przyrodniczym miejsca. Popularne są też okolice wraków statków.

Podwodny świat raf koralowych można też podziwiać płynąc łodzią z przezroczystym dnem.

Park otwarty jest codziennie.

Egipt | Niesamowita rafa Elphinstone

Egipt | Niesamowita rafa Elphinstone (Fans at Elphinstone Reef, Red Sea, Egypt #SCUBA by Derek Keats na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Śladami Diego Rivery Śladami Diego Rivery
Diego Rivera to jeden z najbardziej znanych meksykańskich artystów XX wieku, blisko związany z kręgami...
Vela Plaza (Great Beach) w miejscowości Baska Vela Plaza (Great Beach) w miejscowości Baska
Vela Plaza jest jedną z kilku plaż znajdujących się w miasteczku Baska (Baška) na Krk – największej wyspie...
Wilno – Rzym Wschodu Wilno – Rzym Wschodu
Wilno, pomimo że nie leży w Polsce, od dawna bliskie jest naszym sercom. Stolica Litwy każdego roku przyciąga...
Bursa - miasto u podnóża góry Uludağ Bursa - miasto u podnóża góry Uludağ
Bursa to czwarte co do wielkości miasto w Turcji i drugie – w Regionie Marmara. Położona jest bardzo malowniczo u...
Dania – najmniejszy kraj Skandynawii Dania – najmniejszy kraj Skandynawii
„Skromne, ale dobre” to duńskie przysłowie, będące najlepszą prezentacją tego niezwykłego państwa w pigułce. Dania...

 

Afryka - lista krajów