Choć wiele osób preferuje załatwianie wyjazdów letnich na spokojnie, kilka miesięcy przed wakacjami, inni czekają do ostatniej chwili, aby skorzystać z tańszej opcji „last minute”, załapując się na ostatnie wolne miejsca w wybranej ofercie wyjazdu.

Chociaż zwykle oferta last minute oznacza konieczność natychmiastowego załatwienia sobie urlopu oraz przygotowania się do wyjazdu w trzy dni, niska cena z pewnością kusi.

Egipt | Egipt na ostatnią chwilę? Na pewno planując najbliższy urlop warto rozważyć tę opcję

Egipt | Egipt na ostatnią chwilę? Na pewno planując najbliższy urlop warto rozważyć tę opcję (by StockSnap na licencji Pixabay)

Co to jest last minute?

Last minute to wyprzedaż wczasów. Kiedy na krótki czas przed datą wyjazdu wciąż zostają ostatnie wolne miejsca, biuro podróży stara się wyprzedać je po niższych cenach, aby w efekcie jak najmniej stracić.

Wszystkie pokoje w hotelach są już zarezerwowane, komplet biletów lotniczych opłacony – biuro musi zapłacić pełną kwotę bez względu na to, ile osób faktycznie pojedzie na wczasy.

Last minute jest więc szansą na niedrogi wyjazd, chociaż wybór miejsc w wypadku ofert na ostatnią chwilę jest zwykle ograniczony do najpopularniejszych kurortów.

Egzotyczne, oryginalne wycieczki trzeba sobie zarezerwować dużo wcześniej (także biura muszą wówczas wcześniej potwierdzić dokładną liczbę osób, które pojadą).

Nieprawdą jest, że biura podróży nie zarabiają na ofertach last minute, włącznie z tymi przecenionymi o połowę. Sprzedawane wcześniej oferty wycieczek są drogie przede wszystkim za względu na wysoką marżę nakładaną przez biura. W przypadku last minute zarobek jest mniejszy, ale biuro nie dokłada do turystów kupujących wczasy w ostatniej chwili. Program i atrakcje wycieczki są takie same jak w przypadku osób, które wykupiły ją wcześniej i drożej.

Oferta last minute nie może zostać odwołana przez organizatora.

Egipt (Sharm el-Sheikh) | Last minute to po prostu wyprzedaż wczasów

Egipt (Sharm el-Sheikh) | Last minute to po prostu wyprzedaż wczasów (by soynanii na licencji Pixabay)

Na co uważać?

Przed wykupieniem każdej wycieczki należy dokładnie prześledzić ofertę i sprawdzić wiarygodność biura podróży. Nie inaczej jest w przypadku last minute, gdzie pod niską ceną może kryć się nie tylko chęć zmniejszenia strat, ale i próba sprzedania mniej atrakcyjnej oferty.

Organizatorem wycieczki powinno być biuro znane, które można obdarzyć zaufaniem. Sprzedaż oszukanej oferty wpłynęłaby bardzo niekorzystnie na wyrabianą przez wiele lat markę biura.

Oferty last minute to zwykle „pakiet podstawowy”. Do takiego pakietu trzeba doliczyć koszt dodatkowych wycieczek, wstępu do muzeów czy, w przypadku chociażby Egiptu, wizy wjazdowej. Ceny ofert last minute różnią się także w zależności od standardu hotelu oraz jego położenia względem centrum miasta czy też jego największych atrakcji turystycznych.

Również all inclusive jest niekiedy opcją dostępną za dopłatą – należy to sprawdzić w ofercie. Przed dokonaniem rezerwacji warto przejrzeć opinie użytkowników na temat danego hotelu i oferty.

Egipt | Gdy czas nagli, warto zastanowić się nad ofertą last minute – to szansa na korzystną cenę wakacji, przy nieco ograniczonej możliwości wyboru

Egipt | Gdy czas nagli, warto zastanowić się nad ofertą last minute – to szansa na korzystną cenę wakacji, przy nieco ograniczonej możliwości wyboru (by piyumi76 na licencji Pixabay)

Oferty do Egiptu

Najczęściej spotykanymi ofertami last minute do Egiptu są wczasy w znanych kurortach nad Morzem Czerwonym: Sharm el-Sheikh, Hurghadzie, Tabie, Marsa el-Alam, niekiedy w Dahabie. Za wycieczki fakultatywne (chociażby zwiedzanie zabytków w dolinie Nilu) trzeba dopłacić na miejscu.

Ceny tygodniowych wczasów w jednej z wymienionych miejscowości wahają się od niecałych 900 zł do 1600 zł. Możliwy jest nawet wyjazd do Sharm el-Sheikh za 878 zł od osoby, all inclusive, z pobytem w czterogwiazdkowym hotelu. Są również oferty na wczasy dłuższe niż tydzień. Przykładowo, jedno z biur oferuje 9-dniowy pobyt w czterogwiazdkowym hotelu w Hurghadzie w cenie od 1128 do 1578 zł. Im bliższy termin wyjazdu, tym taniej.

Egipt (Hurghada) | Jeśli chodzi o Egipt w opcji last minute najczęściej oferowane są wczasy w znanych kurortach nad Morzem Czerwonym

Egipt (Hurghada) | Jeśli chodzi o Egipt w opcji last minute najczęściej oferowane są wczasy w znanych kurortach nad Morzem Czerwonym (by feario_com na licencji Pixabay)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...

 

Afryka - lista krajów