Egipt – kolebka cywilizacji – to państwo, które nieustannie przyciąga tłumy turystów. Któż nie chciałby zwiedzić wnętrz starożytnych potężnych piramid, zobaczyć sfinksa czy poczuć ciepła piasku pustyni?

 Egipcjanie, których mieszkają tu aż siedemdziesiąt dwa miliony, są wyjątkowo gościnni i bardzo serdeczni. Dbają o swoje rodziny, a reputacja jest dla nich niezwykle ważną wartością.

egipt imperium faraonow1

Egipt | Któż nie chciałby zwiedzić starożytnych piramid i zobaczyć sfinksa? (The Sphynx by Francisco Anzola na licencji CC BY 2.0)

Geografia

Egipt to kraj, który już sama geografia skazuje na niezwykłość: leży niemal w połowie drogi pomiędzy Azją i Afryką, nad Morzem Śródziemnym, a życie w tym pustynnym państwie koncentruje się wokół najdłuższej rzeki świata – Nilu, która mierzy ponad sześć i pół tysiąca kilometrów i przepływa niemal przez wszystkie strefy kontynentu afrykańskiego. Panuje tutaj suchy pustynny klimat, a temperatura w miesiącach letnich dochodzi do pięćdziesięciu stopni Celsjusza.

Obyczaje i religia

Egipt jest krajem muzułmańskim i choć uznany jest za dość liberalne państwo islamskie, to jednak jego mieszkańcy na co dzień kierują się surowym kodeksem moralnym. Kobiety muszą mieć zakryte ramiona i nogi oraz przebywać w specjalnie wydzielonych dla siebie strefach, np. w osobnej kolejce albo z przodu pojazdu, razem z innymi kobietami.

Egipcjanie ponadto całkowicie zrezygnowali z picia alkoholu oraz innych używek i pornografii. Za te dwie ostatnie rzeczy można spotkać się z kłopotami już przy odprawie celnej na lotnisku.

egipt imperium faraonow2

Egipt | Wielki – i jakże sławny – Sfinks w Gizie (The Sphinx in Giza by trvlto na licencji CC BY-SA 2.0)

Powszechnym w Egipcie zwyczajem jest tzw. „bakszysz”, czyli jałmużna, która jest tutaj uznawana za coś normalnego. Każdy spodziewa się w Egipcie napiwku za jakąkolwiek usługę. Bakszysz jest niemal obowiązkiem religijnym, wynikającym z praktyki wspomagania biedniejszych.

Powszechna gościnność wymaga od zawsze życzliwych Egipcjan zapraszania cudzoziemskich gości do swoich domostw. Dla nich to prawdziwe błogosławieństwo. Należy jednak pamiętać, że zawsze trzeba odmówić za pierwszym razem i zaproszenie przyjąć dopiero za drugim. Takie zachowanie uważane jest po prostu za wyraz dobrych manier.

egipt imperium faraonow3

Egipt | Świątynia Hatszepsut w Tebach (Egypt, Luxor by alh1 na licencji CC BY-ND 2.0)

Co zwiedzać w Egipcie?

Egipt to nie tylko kraina starożytnych faraonów. Każdy kto tu zawita powinien oprócz piramid, zainteresować się także innymi, wartościowymi miejscami. W Egipcie warto zwiedzić chociażby niezwykłe biblioteki aleksandryjskie czy rzymskie katakumby Kom sl-Shaqua, mające trzy poziomy i wykute w skale.

Koniecznie trzeba obejrzeć osiemnastometrowe kolumny świątyni w Luksorze czy „miasto bogów” – Karnak z największą religijną budowlą na świecie – salą Hypostylową z jej 134 kolumnami.

W tym wyjątkowym kraju nie brakuje także atrakcji dla miłośników nurkowania. Rafę koralową i ławice egzotycznych ryb można obejrzeć w znanym kurorcie Sharm El-Sheik.

egipt imperium faraonow4

Egipt | Najsłynniejszy chyba obrazek z Egiptu – Piramidy w Gizie (Giza pyramids by Sean Ellis na licencji CC BY 2.0)

Przyroda w Egipcie

Egipt jest fascynujący nie tylko ze względu na architektoniczne cuda i pamiątki starożytnej cywilizacji. Turyści mogą tu podziwiać także wiele egzotycznych gatunków roślin i zwierząt.

Popularnym „środkiem transportu” są w Egipcie, zwłaszcza na pustyni, przystosowane do życia w suchym, gorący klimacie wielbłądy.

Egipt to także kraj lisków fenków i delfinów – bawiących turystów w wielu kurortach. Szczęśliwcy spotkają tam złotawe czaple, śniade sokoły czy słynne arabskie białorzytki albo nawet kormorany. Egipt jest krajem pustynnym, ale na półwyspie Synaj można spotkać lasy namorzynowe.

egipt imperium faraonow5

Egipt | Egipt jest krajem muzułmańskim (Hurghada Mosque, Egypt by cattan2011 na licencji CC BY 2.0)

Religia

Siedemdziesięciomilionowy Egipt jest zamieszkany głównie przez wyznawców islamu. Ponad dziewięćdziesiąt procent ludności to sunnici, a niewielki procent stanowią chrześcijanie obrządku koptyjskiego.

Niezależnie od wyznania wszyscy Egipcjanie bardzo strzegą swojej religii. Za nawracanie mieszkańców kraju można nawet trafić do więzienia. Egipcjanie bardzo boją się kary bożej, co ich motywuje do przestrzegania porządku oraz prawa.

egipt imperium faraonow6

Egipt | Egipt to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania (IMG_7046 by Wedstock 2011 na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Symbole Japonii Symbole Japonii
Japonia jest bez wątpienia niezwykle barwnym i malowniczym krajem – odległą, tajemniczą, niemal baśniową krainą...
Szarańczyn strąkowy Szarańczyn strąkowy
Drzewo to, zwane również karobowym lub po prostu karob, zdominowało krajobraz Cypru, po tym jak najprawdopodobniej...
Jacy są mieszkańcy Singapuru? Jacy są mieszkańcy Singapuru?
Singapur jest krajem wielokulturowym. Mieszkańcy są otwarci i przyjaźni. Państwo jest nowoczesne i bezpieczne, a...
Cypryjskie królestwo kotów Cypryjskie królestwo kotów
Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna...

 

Afryka - lista krajów