El-Alamein to miejscowość znana zarówno wśród amatorów plaż, morza i słońca, jak i w środowisku pasjonatów historii najnowszej. To tutaj odbyły się dwie niezwykle ważne bitwy kampanii północnoafrykańskiej podczas II wojny światowej.
Egipt | Dom Niemiecki, Al-Alamajn (El Alamein monument allemand by Stéphane Gallay na licencji CC BY 2.0)
Najważniejsze informacje
Miejscowość El-Alamein (znana też jako Al-Alamajn) położona jest w północnej części Egiptu, nad Morzem Śródziemnym, w muhafazie Matrouh. Znajduje się w połowie drogi między Aleksandrią a Marsa Matrouh. W 2007 r. liczba mieszkańców miejscowości wynosiła 7397 osób.
Klimat panujący w okolicach El-Alamein jest typowy dla rejonu śródziemnomorskiego. Charakteryzuje się chłodną, deszczową zimą oraz ciepłym lub gorącym, suchym latem. Miejscowość słynie z czystego powietrza i krystalicznej wody.
Niedaleko miasta znajdują się złoża ropy naftowej (odkryte w 1955 r.), dzięki którym rozwój gospodarczy całego regionu znacząco nabrał tempa. W samym El-Alamein wybudowano port naftowy, do którego dociera rurociąg doprowadzający surowiec ze złoża w depresji Kattara.
W El-Alamein znajduje się międzynarodowy port lotniczy, obsługujący m.in. loty czarterowe z Europy.
II wojna światowa – historia i pamiątki
Obydwie słynne bitwy pod El-Alamein miały miejsce w 1942 r. W wyniku pierwszej bitwy, stoczonej w lipcu, siły brytyjskie zatrzymały wojska niemiecko-włoskie dowodzone przez gen. Erwina Rommla. Skutkiem drugiej bitwy, która toczyła się od 23 października do 4 listopada, było zwycięstwo sił alianckich i zmuszenie wojsk Osi do wycofania się do Tunezji.
Egipt | Cmentarz w El-Alamein (Cemetary at El Alamein by Heather Cowper na licencji CC BY 2.0)
Dzisiaj w El-Alamein można zwiedzić muzeum, w którym umieszczono eksponaty i pamiątki z czasów wojny. W miejscowości znajdują się ponadto cmentarze żołnierzy niemieckich, włoskich oraz Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Cmentarz niemiecki położony jest za miastem, na wzgórzu Tel el-Eisa. W ossuarium wybudowanym na kształt twierdzy znajdują się szczątki 4200 żołnierzy.
Cmentarz włoski ma formę mauzoleum. Pochowanych jest tutaj 5200 żołnierzy. Część z nich znana jest z imienia i nazwiska, niektórzy zostali oznaczeni jako „nieznani”.
W obrębie cmentarza Brytyjskiej Wspólnoty Narodów znajdują się groby żołnierzy walczących w Afryce po stronie Brytyjczyków, m.in. Greków, Nowozelandczyków, Australijczyków, obywateli Związku Południowej Afryki (obecnego RPA), Indii oraz Kanady.
Egipt | Muzeum Wojny w El-Alamein (Museum at El Alamein by Heather Cowper na licencji CC BY 2.0)
Kurort El-Alamein
Okolice dzisiejszego El-Alamein znane były ze swego piękna i wspaniałego klimatu już w starożytności, kiedy to otrzymały miano „Leukaspis” („Biała Muszla”). Klimat miejscowości zachwalał Winston Churchill. Po wojnie El-Alamein stało się popularnym kurortem wakacyjnym dla Egipcjan, a po pewnym czasie zrobiło ono i karierę międzynarodową. Wciąż powstają tu nowe ośrodki wypoczynkowe i atrakcje turystyczne.
Turystów przyciągają do El-Alamein przede wszystkim krystalicznie czysta, ciepła woda, doskonały klimat (latem gorący, ale nie tak upalny jak w innych regionach Egiptu) oraz przepiękne plaże o białym piasku.
Do jednych z najbardziej luksusowych kurortów w okolicy należy Marina El-Alamein z 11-kilometrową plażą, dostępną jedynie dla gości, oraz charakterystycznymi willami zbudowanymi z wapienia. Jest to ulubiony kurort egipskiej elity.
Egipt | Jeden z wielu czołgów w muzeum w El-Alamein (Museum at El Alamein by Heather Cowper na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również