El-Gouna (Al-Dżuna) to luksusowy, nowoczesny kurort, położony na Riwierze Morza Czerwonego we wschodniej części Egiptu. Słynie z wysoko rozwiniętej infrastruktury turystycznej, a specjalizuje się szczególnie w rozmaitych sportach wodnych.

Egipt | El-Gouna – kurort na Riwierze Morza Czerwonego

Egipt | El-Gouna – kurort na Riwierze Morza Czerwonego (by reesorts na licencji Pixabay)

El-Gouna – lokalizacja

El-Gouna jest położona 22 km na północ od międzynarodowego lotniska w Hurghadzie i ciągnie się wzdłuż brzegu morskiego na przestrzeni 10 km. Kurort powstał w 1990 r. specjalnie na potrzeby turystyki. Należy on do osób prywatnych.

Wenecja Afryki

Miasto łączy w sobie tradycyjną architekturę egipską z nowoczesnymi rozwiązaniami architektury europejskiej.

Projektantami zabudowy miasta są ojcowie Euro Disneylandu – Gene Bates i Fred Couples, natomiast liczne budynki są dziełami amerykańskiego architekta Michaela Gravesa oraz Włocha Alfredo Freda.

Miasto otarzymało liczne nagrody za swoje przepiękne, gustowne rozwiązania architektoniczne. W miejski krajobraz wspaniale wpisują się również liczne wysepki oraz laguny.

Przez miasto przepływa sieć kanałów wodnych, ponad którymi w licznych miejscach przerzucono niewielkie kamienne mostki. Kanały te pozwalają wielu osobom na posiadanie skrawka plaży w głębi lądu, przed własnym domem. Architekt sieci kanałów wyraźnie inspirował się Wenecją.

Egipt | W miejski krajobraz Al-Dżuny wspaniale wpisują się liczne wysepki oraz laguny

Egipt | W miejski krajobraz Al-Dżuny wspaniale wpisują się liczne wysepki oraz laguny (by ReiseGerhardt na licencji Pixabay)

Atrakcje kurortu

Miasto jest bogate i nowoczesne. Znajduje się tu 18 luksusowych hoteli, pola golfowe, kasyno, dobrze wyposażony szpital, kino pod gołym niebem, niewielkie prywatne lotnisko dla lotów czarterowych, wiele barów, restauracji i kawiarni z klimatyczną, arabską muzyką, i wreszcie trzy piękne mariny, które zdolne są przyjąć nawet największe jachty.

Sporty wodne i nie tylko

Do El-Gouny udają się na wczasy liczni amatorzy nurkowania i sportów wodnych. Położone blisko linii brzegowej rafy koralowe to nie lada atrakcja dla nurków. Miejsca do nurkowania znajdują się zarówno od strony brzegu, jak i na wyspie Zeituna. Szkółki nurkowania oferują lekcje dla początkujących pod okiem doświadczonych instruktorów.

Niestety, niektóre rafy koralowe w pobliżu El-Gouny zostały uszkodzone w czerwcu 2010 roku w wyniku wycieku ropy z tankowca.

W El-Gounie istnieje możliwość uprawiania windsurfingu, kitesurfingu, narciarstwa wodnego czy parasailingu.

Egipt | Kitesurfing w El-Gouna

Egipt | Kitesurfing w El-Gouna (Sundowner session by dblys na licencji CC BY 2.0)

Miasto jest jednak interesujące nie tylko dla wielbicieli sportów wodnych czy golfa. Zachwyca wyjątkową architekturą, oferuje kilka interesujących miejsc do obejrzenia i zapewnia różnorodne rozrywki.

Jest tu koptyjski kościół pod wezwaniem Św. Marii i Archaniołów, niewielkie muzeum, tor go-kartowy, akwarium, korty tenisowe, miejsce do paintballa, stadnina koni i boisko do piłki nożnej. Są również place zabaw dla dzieci.

Plaże w El-Gouna

Dla zmęczonych sportem i zwiedzaniem czyste plaże oferują ciepło, spokój, złocisty piasek i odpoczynek przy szumie morza. Zwłaszcza, że El-Gouna nie należy do gwarnych, tłocznych kurortów. Jej atmosfera jest bardziej kameralna.

Na terenie El-Gouny rozciągają się dwie główne plaże. Pierwsza z nich to Mangroovy Beach. Druga – Zeituna Beach – znajduje się na wyspie Zeituna, położonej niedaleko brzegu.

Egipt | Wody otaczający Al-Dżunę (El-Gouna) skrywają prawdziwe cuda natury

Egipt | Wody otaczający Al-Dżunę (El-Gouna) skrywają prawdziwe cuda natury (20101208-CRW_4854 by maecki na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Klasztor Ayia Napa Klasztor Ayia Napa
Jednym z najbardziej popularnych kurortów na Cyprze jest Ayia Napa. Znajduje się tu wspaniały klasztor o tej samej...
Wyspa Hajnan Wyspa Hajnan
Sanya uważana jest za najbardziej znany w świecie chiński kurort. Właśnie tu, w latach 2003, 2004 i 2005, odbyły...
Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji
Brela to niewielka miejscowość turystyczna położona między górami Biokovo a Morzem Adriatyckim na Riwierze...
Uzdrowiska na Ukrainie Uzdrowiska na Ukrainie
Całe rzesze turystów przybywają na Ukrainę w poszukiwaniu relaksu i zdrowego wypoczynku. Kraj ten słynie bowiem ze...
Budapeszt, jako kurort uzdrowiskowy Budapeszt, jako kurort uzdrowiskowy
Budapeszt to nie tylko stolica Węgier, siedziba najwyższych władz państwowych, centrum kulturalne i naukowe, to...
Złamany Minaret w Antalyi Złamany Minaret w Antalyi
Złamany Minaret (tur. Kesik Minare) to jedyny fragment Meczetu Korkuta, który dotrwał do naszych czasów. Jest...

 

Afryka - lista krajów