Giza to starożytne miasto położone w Dolnym Egipcie, na zachodnim brzegu Nilu, słynne ze swych monumentalnych budowli. Jest miejscem, którego raczej nie sposób ominąć w czasie podróży szlakiem zabytków staroegipskich.
Egipt | Giza należy do aglomeracji Kairu i położona jest od niego w odległości ok. 20 km (Tour bus and pyramids by yosoynuts na licencji CC BY-ND 2.0)
Jak tu dotrzeć?
Giza należy do aglomeracji kairskiej i położona jest ok. 20 km na południowy zachód od centrum stolicy Egiptu. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Kairze.
Do Gizy można dojechać z Kairu metrem lub dopłynąć promem. Do transportu publicznego w Gizie należą też pociągi, taksówki, autobusy, mikrobusy.
Współczesna Giza
Dzisiejsza Giza jest trzecim co do wielkości miastem w Egipcie. Ma ok. 2,5 mln mieszkańców. Łączy w sobie wygląd współczesnego miasta bliskowschodniego z górującymi nad wszystkim, starożytnymi budowlami.
W mieście tym znajduje się m. in. najstarszy ogród zoologiczny założony na kontynencie afrykańskim.
Wzdłuż brzegów Nilu w Gizie wybudowano szereg luksusowych domów i apartamentowców.
Egipt | Dzisiejsza Giza jest trzecim co do wielkości miastem w Egipcie (Giza by Hugo van den Bos na licencji CC BY 2.0)
Trzy piramidy i Sfinks
Budowle ze starożytnego kompleksu w Gizie powstały w III tysiącleciu p.n.e. Najsłynniejszymi spośród nich są trzy wielkie piramidy oraz monumentalna rzeźba Sfinksa. Obok nich znajdują się liczne zabytki mniejszych rozmiarów.
Najstarszą z trzech wielkich piramid, i jednocześnie największą piramidą egipską, jest Wielka Piramida Cheopsa (Chufu), licząca 147 m wysokości. Każdy spośród boków jej podstawy ma 230 m. Starożytni Grecy uznali ją za jeden z Siedmiu Cudów Świata. Jest ona dowodem nie tylko na ogromne możliwości starożytnych w zakresie budownictwa, ale i na wysoki poziom nauki w Egipcie. Boki piramidy zorientowane są zgodnie z kierunkami świata, a jej podstawa jest niemalże idealnym kwadratem (długości boków podstawy różnią się zaledwie centymetrami). Całość budowli waży ponad 6 milionów ton, co czyni ją najcięższym na świecie dziełem ludzkich rąk.
Drugą co do wielkości piramidą jest Piramida Chefrena, mierząca 137 m wysokości. To właśnie tej piramidy strzeże słynny Sfinks – rzeźba o długości 73 m i wysokości 20 m, przedstawiająca lwa z głową faraona, najprawdopodobniej właśnie Chefrena. Zdaniem wielu archeologów pierwotnie Sfinks miał głowę lwa, natomiast oblicze faraona zostało mu dorobione później. Dlatego też głowa rzeźby jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do tułowia.
Egipt | Giza – tradycyjny transport (Pyramid of Menkaure by Vincent Brown na licencji CC BY 2.0)
Trzecia spośród piramid, Piramida Mykerinosa, jest dużo mniejsza od grobowców Cheopsa i Chefrena. Ma „tylko” 65 m wysokości. Choć w porównaniu z dwoma pobliskimi olbrzymami wygląda niepozornie, to każdego, kto zajrzał do środka mogła zachwycić swoim wystrojem. Zachowały się m.in. pochodzące z jej wnętrz rzeźby, przedstawiające Mykerinosa z boginią Hathor czy też bardzo oryginalny posąg faraona i jego żony. Jest on o tyle niezwykły, że jego twórca przedstawił parę królewską obejmującą się, a królowa jest równa wzrostowi faraonowi (zwykle faraon jest przedstawiany jako nieproporcjonalnie większy, ponieważ był osobą najważniejszą). Rzeźba ta znajduje się obecnie w muzeum w Bostonie.
Obok każdej z piramid znajduje się podziemne pomieszczenie dla barki słonecznej faraona.
Egipt | Pole golfowe w cieniu piramid? W Gizie to możliwe! (Golf Course in the Shadow of the Pyramids, Giza, Oct-2011 by Mitch Altman na licencji CC BY-SA 2.0)
Mniejsze zabytki
Grobowce Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa nie są jedynymi piramidami w Gizie. Wokół trzech wielkich budowli znajdują się mniejsze piramidy, przeznaczone na grobowce królowych i dostojników państwowych. Do kompleksu zabytków Gizy należą także świątynie, grobowce w formie mastab, sięgające czasów I i II dynastii, czy pozostałości po kwaterach budowniczych. Całość kompleksu zabytków w Gizie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zainteresują Cię również





