Hennę bez wątpienia uznać można za najstarszy, naturalny kosmetyk koloryzujący. Była znana i używana już w starożytności, np w Starożytnym Egipcie.

W krajach afrykańskich i azjatyckich stosowana była do malowania na ciele misternych wzorów. Także dzisiaj bez problemu można kupić hennę w postaci farb do włosów czy preparatów koloryzujących do brwi i rzęs.

Egipt | Sproszkowana henna ma barwę zielonkawą

Egipt | Sproszkowana henna ma barwę zielonkawą (by Allie SmithAllie Smith na licencji Pexels)

Henna – co to takiego?

Henna otrzymuje się z naturalnego brązowoczerwonego barwnika o nazwie lawson (naftochinon), pozyskiwanego z liści i pędów rośliny, zwanej lawsonią bezbronną (Lawsonia intermis). Ta wiecznie zielona roślina rośnie w północnej Afryce i południowej Azji. Osiąga wysokość od 2,5 do ponad 4,5 m.

Henna w Starożytnym Egipcie

Henna wykorzystywana była jako kosmetyk koloryzujący. Za jej pomocą starożytni Egipcjanie farbowali włosy, malowali usta oraz paznokci u stóp i dłoni. Hennę stosowały  zarówno kobiety jak i mężczyźni. Henna stosowana była również w procesie mumifikacji - barwiono nią włosy i paznokcie zmarłego, czego przykładem jest chociażby mumia Ramzesa II.

Zastosowanie henny

Henna ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej jak i kosmetyce. Może być stosowana jako środek antyseptyczny w leczeniu chorób skóry takich jak grzybica. Działa przeciwpotne oraz łagodząco na wszelkie zmiany na skórze takie jak oparzenia, odmrożenia czy pęknięcia i zrogowacenia.

Najbardziej popularną formą zastosowania henny jest jednak farbowanie włosów, brwi, rzęs oraz skóry. Ponieważ henna jest barwnikiem naturalnym jest o wiele bardziej łagodniejsza od tradycyjnych, chemicznych farb i barwników, jest bezpieczna dla zdrowia, nie uczula i ma działanie pielęgnujące.

Koloryzacja włosów

Henna może być świetną alternatywą dla tradycyjnych farb do włosów. Nie tylko nadaje włosom piękny, naturalny odcień od rudego po kasztanowy, ale również pielęgnuje, odżywia i chroni włosy przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Obecnie dzięki naturalnym dodatkom, takim jak wyciąg z rumianku czy orzecha włoskiego, można uzyskać także inne odcienie. Henna wykazuje również działanie przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe. Kolor utrzymuje się na włosach od 3 do 5 tygodni, stopniowo blaknąc przy każdym kolejnym myciu głowy.

Egipt | Tatuaże z henny to bardzo popularny sposób zdobienia ciała dla mieszkańców krajów Afryki północnej, Azji Mniejszej oraz Indii

Egipt | Tatuaże z henny to bardzo popularny sposób zdobienia ciała dla mieszkańców krajów Afryki północnej, Azji Mniejszej oraz Indii (by James Ranieri na licencji Pexels)

Zabieg na brwi i rzęs

Henna Może służyć również do przyciemniania brwi i rzęs. Zabiegi takie wykonują zarówno kosmetyczki w gabinetach kosmetycznych, ale można również bez problemu nałożyć hennę na brwi i rzęsy w domu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w różnych odcieniach – od brązów, przez grafit po czerń. Zazwyczaj henna do brwi i rzęs ma postać pasty, którą przed nałożeniem należy wymieszać z wodą utlenioną lub specjalnym utleniaczem. Taka koloryzacja jest szybka, łatwa a kolor utrzymuje się na włoskach przez około 3 tygodnie.

Tatuaże

W krajach takich jak Indie, Egipt czy Maroko tradycyjne tatuaże z henny (mehndi) nadal są bardzo popularną formą zdobienia ciała, zwłaszcza podczas ważnych ceremonii i uroczystości.

Tatuaże z henny w Europie stały się w swoim czasie popularną, alternatywą dla tatuaży permanentnych. Zwłaszcza latem chętnie dekorujemy swoje ciała misternymi wzorami z henny.

Ciało pokrywane jest grubą warstwą specjalnej pasty na bazie henny za pomocą aplikatora, a następnie gotowy wzór pozostawiany jest na kilka godzin aby dokładnie wysechł. Po tym czasie pasta jest usuwana. Tatuaż z henny utrzymuje się na skórze do 3 tygodni.

Egipt | Henne odkryto m.in. na włosach mumii Ramzesa II

Egipt | Henne odkryto m.in. na włosach mumii Ramzesa II (by Roxanne Shewchuk na licencji Pexels)

Zainteresują Cię również

Toaleta turecka Toaleta turecka
Spotkamy je wszędzie: w domach, hotelach, na stacjach benzynowych czy centrach handlowych. O czym mowa? Oczywiście...
Prawo jazdy po turecku Prawo jazdy po turecku
Ktoś, kto nigdy nie odwiedził Turcji, może nie zdawać sobie sprawy z tego, że ruch drogowy w tym kraju znacznie...
Angelina Jolie odwiedziła Chorwację Angelina Jolie odwiedziła Chorwację
Amerykańska aktorka znana z filmów, takich jak: „Przerwana lekcja muzyki”, „Lara Croft: Tomb Raider” czy „ Oszukana...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...

 

Afryka - lista krajów