Polski turysta może ubiegać się o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie posiadanego polskiego dokumentu. Inną możliwością, aby w Egipcie poruszać się własnym samochodem jest wykupienie tzw. Carnet de Passages en Douane.

Egipt | Egipskie ulice tętnią życiem i kolorami, rzadko który kierowca skrzętnie przestrzega tu przepisów drogowych

Egipt | Egipskie ulice tętnią życiem i kolorami, rzadko który kierowca skrzętnie przestrzega tu przepisów drogowych
(by oshaaaz na licencji Pixabay)


Carnet de Passages en Douane

Karnet CPD jest międzynarodowym dokumentem celnym pozwalającym na wjazd bez dodatkowych opłat celnych do wielu krajów, w tym do Egiptu. Dokument jest wystawiany na konkretny pojazd i osobę; nie może być przekazywany innej osobie. Odbierając karnet trzeba przedstawić do oględzin swój samochód.

Egipscy kierowcy

Niemniej jednak, nawet posiadając odpowiednie uprawnienia, lepiej jest przemyśleć dogłębnie zamiar samodzielnego włączenia się do ruchu na egipskich drogach. Teoretycznie zasady ruchu drogowego w Egipcie są podobne do tych, które obowiązują w Polsce i całej Europie, nie są one jednak kontrolowane. Również prawo jazdy da się tutaj łatwiej załatwić niż w Polsce. W związku z tym mało który egipski kierowca zawraca sobie głowę przepisami drogowymi. Dla wielu z nich ograniczenia prędkości i zasady ruchu są zupełnie obcymi pojęciami, za to nagminnie używają klaksonów.

Gaśnica i trójkąt

W Egipcie wszystkie pojazdy (łącznie z motocyklami) są ustawowo zobowiązane do posiadania gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego.

Turyści na egipskich drogach

Niektóre kraje europejskie przekazują swoim obywatelom wyjeżdżającym do Egiptu taką wskazówkę: „W ruchu drogowym, ze względu na ryzykowne zachowanie kierowców, istnieje podwyższone niebezpieczeństwo wypadku. Stanowczo odradza się jazdę pojazdem prywatnym albo wynajętym po zapadnięciu zmroku. Także korzystanie z transportu publicznego (autobusy, minibusy) stanowi podwyższone zagrożenie”.

Będąc turystą trzeba szczególnie uważać przy przechodzeniu przez jezdnię. Nie ma co oczekiwać, że samochody się zatrzymają. Trzeba zawsze odczekać na dużą przerwę między pojazdami i uważać na szybkie samochody. Nieco łatwiej jest w nocy, kiedy mniej samochodów jest na drodze, ale z kolei wielu Egipcjan jeździ bez świateł.

Egipt | Na drogach Egiptu możemy spotkać motocyklistów

Egipt | Na drogach Egiptu możemy spotkać motocyklistów (by srmspain na licencji Pixabay)

Dlaczego bez świateł?

Pędzą więc Egipcjanie swoimi pojazdami w ciemności, a kiedy spotykają się dwa samochody na drodze, obaj kierowcy włączają na moment długie światła i mijają się o włos. Potem zapada ciemność. Jest kilka wyjaśnień takiego zachowania: nocni kierowcy uważają, że bez świateł lepiej widać. Inny powód, to oślepianie innych użytkowników drogi, czego Egipcjanie bardzo nie lubią – w starych samochodach, z popękanymi szybami, źle ustawione z reguły reflektory powodują całkowitą utratę widoczności. Trzeci powód, to zachowanie policji, która jazdę bez świateł po prostu toleruje.

Stacje benzynowe i mechanicy

W prowincjonalnych regionach kraju, w przeciwieństwie do Kairu, nie jeżdżą luksusowe limuzyny, ani auta znanych marek, dlatego oferta tamtejszych stacji benzynowych ogranicza się zwykle do oleju napędowego (arab.: sûlâr) i benzyny 80-oktanowej (thamanîn). Na problemy w zaopatrzeniu w paliwo można się natknąć jadąc przez Pustynię Zachodnią albo na południowym wybrzeżu Morza Czerwonego, gdzie jeździ bardzo mało samochodów.

Jeśli chodzi o kontrolę płynu w chłodnicy, albo oleju w skrzyni biegów, to lepiej zrobić to samemu, ponieważ mało który mechanik na stacji benzynowej wie, jaki płyn, do którego zbiornika wlać. Prawdziwe warsztaty naprawcze można znaleźć tylko w Kairze i Alexandrii, gdzie dostępne są też oryginalne części zastępcze. Poza tym można się zdać na talenty improwizatorskie miejscowych mechaników, których spotkać można w każdej wsi.

Egipt | Tłoczne i gwarne ulice Aleksandrii

Egipt | Tłoczne i gwarne ulice Aleksandrii (by staloony na licencji Pixabay)

Dynamiczne zmiany sytuacji na drodze

Chaotyczne na pierwszy rzut oka zachowanie egipskich kierowców jest w rzeczywistości doskonałym dostosowaniem się do dynamicznej zmiany sytuacji na drodze i uwzględnianiem reakcji innych.

Aby jak najszybciej dotrzeć do celu, wyprzedza się w każdej sytuacji - pokładając wiarę w Allaha i mocno wierząc, że zarówno wyprzedzany pojazd, jak i nadjeżdżający z przeciwka zjadą na prawo robiąc miejsce dla trzeciego.

Przeważnie się to udaje, ale gorzej jest, kiedy podobny manewr wyprzedzania chce wykonać dwóch kierowców jadących naprzeciw siebie. O tym, że nie zawsze wiara czyni cuda, świadczą niezliczone wraki samochodów wzdłuż egipskich dróg.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...

 

Afryka - lista krajów