Starożytni Egipcjanie byli pełni szacunku wobec zwierząt, wiele z nich łączono z konkretnymi bóstwami lub przypisywano im ludzkie cechy. Jednak, żadne zwierzę nie było otoczone takim kultem, jak kot.

egipt kot1

Egipt | Koty w starożytnym Egipcie otoczone były niemalże boską czcią (Chat sacré by -NACH- na licencji CC BY-SA 2.0)

Historia

Powszechnie uznaje się, że koty zostały udomowione w około 2000 roku p. n. e. Starożytni mieszkańcy Egiptu zmagali się na terenie swych gospodarstw z plagą szkodników takich jak myszy, szczury i węże, co skłoniło ich do podejmowania prób oswojenia dzikich kotów. W rezultacie koty zaczęły gromadzić się w pobliżu ludzi, którzy zapewniali im pożywienie i ochronę.

Egipcjanie nie rozróżniali dzikiego kota od udomowionego. Wszystkie koty były określane słowem "miu" lub "miut" - "ten który miauczy". Rzadkością były koty posiadające własne imiona. Istnieją jednak wyjątki, takie jak kot o imieniu "Nedjem"  i "Tai Miuwette". Małe dziewczynki często nazywane były "Miut" - "kotka", co odzwierciedla sentyment Egipcjan zarówno dla kotów jak i dzieci.

W okresie Nowego Państwa, koty często pojawiały się na malowidłach w grobowcach. Najczęstszym wizerunkiem był kot towarzyszący właścicielowi na polowaniu, lub siedzący pod lub obok krzesła pani domu, oferując jej ochronę i przyjaźń.

 

Bóstwa związane z kotami

Koty były ściśle związane z kultem wielu bogów i bogiń. Najsłynniejszym bóstwem była bogini Bastet. W mieście Bubastis (Per-Bast) odbywał festiwal na jej część, na który przybywały setki tysięcy pielgrzymów. W 350 roku p. n. e. Bubastis zostało zniszczone przez Persów i kult Bastet został oficjalnie zakazany.

Ze źródeł pisanych i zabytków znane są także inne przedstawienia boga – kota, jak np. bóg-kot o imieniu Miuty czy Neith, który czasem przybierał formę kota. Kot był jednym z symboli boga Mut, oraz jednym z wcieleń boga Ra – Mau lub Mau – Aa. Koty były również związane z "Okiem Ra" i boginią Isis, ponieważ były one postrzegane jako wielkie matki.

egipt kot2

Egipt | Egipski sarkofag z przedstawieniem kota (Le prince qui aimait son chat by Larazoni na licencji CC BY 2.0)

Status kotów

W starożytnym Egipcie wiele zwierząt postrzegano jako przedstawicieli bogów m.in. krokodyle, jastrzębie i krowy, ale żadne ze zwierząt samo w sobie nie było uważane za boskie. Część badaczy uważa jednak, że każdy kot był uważany za półboga. Według jednej z teorii, kot jako istota półboska nie mógł należeć do zwykłego człowieka. Dopiero faraon posiadał dość wysoki status. Tak więc wszystkie koty znajdowały się pod opieką faraona, a każda krzywda wyrządzona tym zwierzętom była uznawana za zdradę i surowo karana. Zabicie kota, nawet przypadkowe, było karane śmiercią. Również wywóz kotów do krajów sąsiednich był nielegalny i karany.

Koty były również ważne w interpretacji snów. Ten kto we śnie zobaczył kota mógł spodziewać się udanych plonów.

egipt kot3

Egipt | Koty uważane były za wcielenie bogini Bastet (A cat named Bastet by Luis Alejandro Bernal Romero http://aztlek.com na licencji CC BY-SA 2.0)

Pochówek kota

Kiedy kot umierał, cała jego ludzka rodzina pogrążała się w głębokiej żałobie i na jej znak goliła brwi. Zmarły kot owijany był w płótno i oddawany do zabalsamowania. Zmumifikowane ciała kotów chowane były do grobu wraz z takimi dobrami jak mleko, myszy i szczury. Kocie pochówki odkryto m. in. w Bubastis, Gizie, Abydos, Denderah i Beni Hassan, gdzie znajdowało się aż 80.000 pochówków kotów.

egipt kot4

Egipt | Figurka bogini Bastet (Bastet Head, Late Period, Egypt by InSapphoWeTrust na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Zwierzęta Turcji Zwierzęta Turcji
Fauna Turcji jest niezwykle bogata. W każdym regionie spotkać można przedstawicieli najróżniejszych gatunków...
Chorwacja – świat zwierzęcy Chorwacja – świat zwierzęcy
Świat zwierząt Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające...
Cypr - świat zwierzęcy Cypr - świat zwierzęcy
Świat zwierzęcy Cypru jest mniej bogaty niż jego flora. Obecnie na wyspie doliczono się 26 gatunków płazów i gadów...
Fauna Tunezji Fauna Tunezji
Jak wskazują liczne dane archeologiczne (np. rysunki naskalne) czy historyczne, w Tunezji żyły niegdyś liczne...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...

 

Afryka - lista krajów