Kwiat lotosu, to po papirusie kolejny ważny symbol starożytnego Egiptu. Podczas gdy papirus symbolizował Dolny Egipt, lotos był symbolem Górnego.

Kwiat ten miał ogromne znaczenie dla starożytnych mieszkańców Egiptu. Jego wizerunek stanowił popularny motyw na przedmiotach codziennego użytku, a także w sztuce i architekturze egipskiej.

kwiat lotosu1

Egipt | Niebieski lotos (The Secret Life of the Blue Lotus by O Palsson na licencji CC BY 2.0)

Lotos

Egipski lotos to kwitnąca roślina z rodziny Nymphaeaceae, czyli powszechnie znana lilia wodna. Kwiaty te występują w różnych częściach wschodniej Afryki i południowo wschodniej Azji. W Egipcie rosną trzy gatunki lotosu – biały Nymphaea lotus, niebieski Nymphaea cerulea oraz różowy Nelumbo nucifera.

 

Symbolika kwiatu

Ze względu na swoją zdolność rozkwitania za dnia, zamykania się w nocy i znikania pod powierzchnia wody, lotos stał się symbolem odrodzenia i kreacji. Symbolizował czystość, regenerację i moc uzdrawiania. Według mitologi egipskiej kwiat ten symbolizował słońce oraz jego zdolność do reinkarnacji.

Powiązane bóstwa

Kwiat lotosu związany był z kultem wielu bóstw m.in. Ozyrysa (jako symbol odrodzenia), boga Nefertum, który był uważany za bóstwo medycyny, uzdrowienia oraz piękna i perfum. Ukazywano go z koroną w formie kwitnącego lotosu, lub jako dziecko kroczące na lotosie. Kolejnym bóstwem powiązanym z lotosem była bogini miłości, magii i uzdrowienia – Hathor. Jej kwiatem był niebieski lotos. Jako symbol solarny, lotos, związany był z bóstwem Atum-Ra.

kwiat lotosu2

Egipt | Olejek z lotosu był m.in. składnikiem perfum (perfume by Florian Lehmuth na licencji CC BY-SA 2.0)

Zastosowanie kwiatów

Starożytni Egipcjanie wykorzystywali kwiat lotosu na wiele sposobów – w kuchni,  jako afrodyzjak, środek leczniczy, kobieca ozdoba czy składnik perfum. Biały lotos wykorzystywany był podczas obrzędów pogrzebowych, tworzono z niego girlandy. Kwiat ten stanowił również najbardziej rozpowszechnioną i popularną formę ofiary, składanej w świątyni. W medycynie kwiaty wykorzystywano jako jeden z wielu składników leku na ból głowy, gorączkę. Olejek z lotosu stosowany był jako dodatek do kąpieli oraz do masażu. Olej z lotosu był także najprawdopodobniej jednym z olei, wykorzystywanych przy mumifikacji zmarłych. Z główek kwiatów moczonych w winie sporządzano specjalny trunek, spożywany później na bankietach i festiwalach. Z nasion wyrabiano mąkę na chleb.

Amulet

Kwiat lotosu stanowił również amulet – nasiona i strąki wykorzystywane były jako antidotum na zaklęcia miłosne, a fragment kwiatu, noszony przy sobie, zapewniał bożą łaskę i pomyślność. Kobiety podczas porodu miały przy sobie amulet przedstawiający boginię Heket pod postacią żaby siedzącej na lotosie.

kwiat lotosu3

Egipt | Nymphaea lotus (Nymphaea lotus by llee_wu na licencji CC BY-ND 2.0)

Perfumy

Egipcjanie wierzyli, że zapach pochodził od bogów. Perfumy przyrządzane z dodatkiem olejku z lotosu, wykorzystywano podczas różnego rodzaju rytuałów i ceremonii. Dodawano je zarówno do kosmetyków jak i leków i maści.

Lotos w sztuce egipskiej

Motyw lotosu można odnaleźć na wielu przykładach ze sztuki i architektury egipskiej. Przedstawienie niebieskiego lotosu i papirusu zdobią kapitele kolumn i filarów. Wizerunek kwiatu lotosu widnieje również na malowidłach, pochodzących z grobowców, na papirusach, tronach i  nakryciach głowy faraonów. Lotos zdobił także wiele przedmiotów codziennego użytku jak biżuterię, misy, naczynia na perfumy i lustra z brązu. Na glazurowanych naczyniach do wina zauważyć można wizerunek bogini Hathor w otoczeniu kwiatów lotosu.

kwiat lotosu4

Egipt | Kapitel z dekoracją w formie kwiatów lotosu i papirusu (The Mammisi at Edfu (II) by Institute for the Study of the Ancient World na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Chèchia Chèchia
Szaszija lub z francuskiego Chèchia (شاشية) to tradycyjne tunezyjskie męskie nakrycie głowy w odcieniu czerwieni...
Ciekawostki z Cypru Ciekawostki z Cypru
Planując zagraniczny wyjazd zawsze staramy się dowiedzieć o danym kraju jak najwięcej. Nie wszystkie jednak...
Czy wiesz, które filmy kręcono w Tunezji? Czy wiesz, które filmy kręcono w Tunezji?
Tunezja to piękny i egzotyczny kraj, który niejednokrotnie stanowił naturalną scenografię przy kręceniu różnego...
Dlaczego Portugalczycy coraz mniej się uśmiechają? Dlaczego Portugalczycy coraz mniej się uśmiechają?
Badania naukowe przeprowadzone przez Laboratorium Mimiki i Emocji, czyli Facial Expressions and Emotions Laboratory...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...

 

Afryka - lista krajów