Jednym z ważniejszych miast współczesnego Egiptu jest Luksor, leżący w południowej części państwa, na prawym brzegu Nilu. Ten popularny dziś ośrodek turystyczny zamieszkuje ponad 150 tysięcy osób.
To tu w starożytności rozciągała się południowa część Teb. Od części północnej, zwanej dziś Karnak (dawniej Opet-reset czyli Harem Południowy), oddziela ją kanał.
Egipt - Luksor | Świątynia Hatszepsut (Egypt, Luxor by alh1 na licencji CC BY-ND 2.0)
Luksor czy Teby?
Warto wiedzieć o tym, że dzisiejszy Luksor i jego okolice wraz z nekropoliami na zachodnim brzegu Nilu, stanowiły niegdyś potężny zespół miejski o nazwie Teby.
Świątynie
Główną atrakcją Luksoru i Karnaku są olbrzymie ruiny kompleksów świątyń starożytnych. Znajduje się tu słynna Świątynia Luksorska (zwana również Świątynią Narodzin Amona) z czasów Amenhotepa III, a także warte uwagi Muzeum Luksorskie.
Po drugiej stronie kanału ciągnie się zaś kompleks świątynny w Karnaku. Obie świątynie łączy aleja procesyjna, przy której stoją sfinksy z głowami baranów – zwierząt poświęconych Amonowi. W czasach rzymskich tereny świątynne przekształcone zostały w obóz wojskowy, natomiast jeszcze później chrześcijanie używali ich do własnych celów sakralnych.
Dolina Królów
W Luksorze turyści podziwiać mogą całe bogactwo posągów z najdawniejszych okresów historii Egiptu oraz położoną na zachodnim brzegu Nilu Dolinę Królów – nekropolę starożytnych Teb, będącą miejscem spoczynku faraonów od XVIII do XX dynastii.
Egipt - Luksor | W Luksorze turyści podziwiać mogą całe bogactwo zabytków architektury i sztuki z najdawniejszych okresów historii Egiptu (Egypt, Luxor, Karnak by alh1 na licencji CC BY-ND 2.0)
Dolina Królowych
Wspaniałymi pozostałościami po wielkich starożytnych są także: Dolina Królowych (miejsce pochówku małżonek królewskich i następców tronu), Świątynia Hatszepsut, monumentalne posągi – kolosy Memnona i Ramesseum – ruiny kompleksu grobowego Ramzesa II.
Odwiedzając te rejony warto zobaczyć także dwie z położonych na Nilu wysp – Bananową i Krokodylową.
Zainteresują Cię również