Wiele osób uważa, że nie ma na świecie lepszych warunków do nurkowania, niż te panujące w wodach Egiptu. Można tu nie tylko nurkować na bajecznych rafach koralowych oraz wrakach statków – Egipt słynie także z miejsc idealnych do uprawiania nurkowań technicznych.
Egipt | Podwodne królestwo (by AlexTrybrat na licencji Pixabay)
Podwodne życie na egipskich rafach
Najpiękniejsze rafy Egiptu znajdują się w okolicach Marsa Alam – młodego kurortu turystycznego, mieszczącego się na południu kraju. To raj dla podwodnych fotografów i pasjonatów nietkniętej przyrody.
Znajduje się tu bajeczna rafa Dolphine House, na terenie której utworzono park narodowy. Jest to miejsce, gdzie żyje populacja 50 delfinów.
W pobliskim Elphinstone można natknąć się na rekiny białoczube oraz białopłetwe.
Na Abu Dabab żyje natomiast tzw. „krowa morska”. W miejscu tym spotykane są także zielone żółwie.
Na pozostałych rafach regionu można natrafić na tzw. napoleony, tuńczyki, barakudy, ryby papuzie, mureny oraz znane z kreskówki „Gdzie jest Nemo” – błazenki.
Jeśli ktoś chce podziwiać niespotykanej wielkości koralowce, powinien udać się na Carless Reef, w okolicach Hurghady. W miejscu tym średnica talerzy koralowców sięga nawet 4 metrów. Obszar tej rafy zamieszkują rekiny ostronose, mureny oraz żółwie morskie.
Egipt | Nurkowanie w wodach Egiptu (by CSITDMS na licencji Pixabay)
Wraki Morza Czerwonego
Salem Express
Wody Morza Czerwonego na przestrzeni wieków pochłonęły wiele statków. Wśród nich można wyróżnić spoczywający na dnie Salem Express, który jest jednym z największych wraków tych wód.
Do katastrofy doszło 16 grudnia 1991 roku. Prom Salem Express wypłynął z portu Jeddah w Arabii Saudyjskiej do Safagi, leżącej na wschodnim wybrzeżu Egiptu. Na pokładzie promu znajdowali się pątnicy, wracający z Mekki po odbytej pielgrzymce z okazji święta ramadan. Oficjalnie na pokładzie wraz z załogą było 650 osób, nieoficjalne źródła donoszą jednak, że Salem Express mógł przewozić nawet 1300 podróżnych.
Podczas podróży, nocą, gwałtownie pogorszyły się warunki pogodowe. Salem Express rozbił się na rafie Handyman Reefs, która była niemożliwa do dostrzeżenia podczas sztormu. Po uderzeniu prom zatonął w ciągu 20 minut. Tak krótki czas odebrał możliwość ewakuacji pasażerów. Katastrofę przetrwało jedynie 180 osób.
Dziś wrak Salem Express spoczywa na dnie, na 30 metrach głębokości. Nurkowie mogą oglądać mostek kapitański, kominy, śruby, a także szalupy, które utonęły podczas katastrofy i pozostałości po osobistych rzeczach pasażerów.
Wokół kwestii nurkowania na Salem Express rodzi się mnóstwo kontrowersji. Niektórzy uważają, że należałoby zakazać nurkowania w miejscu, które jest cmentarzem setek ofiar. Dlatego też nie wszystkie bazy nurkowe organizują wyprawy w to miejsce.
Egipt | wrak Thistlegorm'a (by joakant na licencji Pixabay)
Thistlegorm
Równie znanym wrakiem jest Thistlegorm. Statek ten zatonął w czasie wojny, 6 października 1941 roku, podczas dostarczania z Anglii do Egiptu zaopatrzenia dla brytyjskiego korpusu afrykańskiego. Thistlegorm został trafiony przez niemiecki bombowiec. Nastąpił wybuch kotła parowego, co spowodowało eksplozję amunicji. Thistlegorm zatonął w ciągu 10 minut.
Obecnie wrak statku spoczywa na głębokości 18-31 metrów, 50 kilometrów od Sharm El Sheik. Jako pierwszy nurkował na nim Jacques Cousteau.
Wrak liczy ponad 120 metrów długości. Dobrze zachował się pistolet maszynowy, działo przeciwlotnicze, winda kotwicza oraz zawartość ładowni (amunicja, bomby, karabiny Lee Enfield MK III, czołgi, lokomotywa, motocykle BSA, samochody Morris oraz ciężarówki Bedford). Dozwolona jest penetracja wnętrza Thistlegorm. Podczas nurkowania należy uważać na prądy morskie.
Abu Nuhas
Jeśli ktoś czuje niedosyt nurkowań na wrakach, powinien udać się na Abu Nuhas, czyli na tzw. Żelazną Rafę. Abu Nuhas leży w pobliżu Kanału Sueskiego. Po otwarciu Kanału Sueskiego w 1860 roku rafa stała się cmentarzyskiem statków.
Na dnie spoczywają tu: brytyjski statek pocztowo-pasażerski Carnatic, grecki frachtowiec Chrisoula K czy też najmłodszy z wraków – Ghiannis D. Nurkowania na rafie odbywają się jedynie przy sprzyjających warunkach morskich i pogodowych.
Egipt | Jeśli ktoś chce podziwiać piękne koralowce, powinien udać się na Rafę Koralową Morza Czerwonego (by July_24 na licencji Pixabay)
Nurkowanie techniczne w Dahab
W języku egipskim słowo Dahab oznacza „złoto”. Dahab to w istocie Eldorado nurków technicznych. Pasjonatów podmorskiej przygody jak magnez przyciągają miejsca, takie jak: Canyon, Bells i Blue Hole.
Canyon, jak sama nazwa wskazuje, to podwodny kanion – miejsce niezwykle urocze, ze względu na porastające ściany koralowce i grę promieni słonecznych.
Bells to podwodna grota w kształcie dzwonu.
Blue Hole, czyli tzw. Błękitna Dziura, to ogromna studnia morska. Nurkowiska te są znane i cenione na całym świecie.
To właśnie tu w czerwcu roku 2007 nasz rodak Jurek Błaszczyk ustanowił rekord Polski w nurkowaniu głębinowym, osiągając głębokość 231 metrów.
Nurkując należy jednak zachować rozwagę i mierzyć siły na zamiary. Blue Hole pochłonęło już 40 ofiar śmiertelnych.
Zainteresują Cię również