Nuweiba to nadmorski kurort położony w południowo-wschodniej części Półwyspu Synaj. Nie zdobył jeszcze takiej popularności jak Szarm el-Szejk czy Hurghada i jest polecany przede wszystkim osobom chcącym odpocząć od natłoku turystów oblegających w sezonie najbardziej znane miejscowości.

Egipt | Nuweiba to niewielka miejscowość położona nad Zatoką Akaba

Egipt | Nuweiba to niewielka miejscowość położona nad Zatoką Akaba(Camel at Nuweiba by iwatchsmart na licencji CC BY 2.0)

Podstawowe informacje

Nuweiba (Nuwajbi) to niewielka miejscowość położona nad Zatoką Akaba, w muhafazie Synaj Południowy. Należy do Riwiery Morza Czerwonego. Jej nazwa znaczy dosłownie „bąbelkowe źródła”. Znajduje się ok. 80 km od miejscowości Dahab i 70 km od granicy egipsko-izraelskiej.

Nuweiba to małe miasteczko; zajmuje obszar ok. 40 km2, a liczba ludności nie przekracza tu 6000 osób. Miejscowość położona jest między zatoką a pasmem górskim.

 

Tereny Nuweiby zamieszkiwały (i nadal zamieszkują) plemiona beduińskie.

Miasteczko podzielone jest na trzy części. Pierwsza z nich, Nuweiba el-Tarabin (lub krótko: Tarabin), to osada beduińska z mniej luksusową, za to ciekawszą zabudową. Typowym elementem krajobrazu są bambusowe chatki; panoramę ożywia gęsty gaj palmowy. Pola kempingowe w „beduińskim stylu” przyciągają przede wszystkim młodych turystów; można znaleźć tu nocleg w atrakcyjnej cenie.

Luksusową, skierowaną do zamożniejszych turystów częścią miasta jest „Nuweiba City”. To tu znajdują się hotele i główne ośrodki nurkowe.

Egipt | Częstym widokiem w Nuweiba są spacerujące po ulicach wielbłądy

Egipt | Częstym widokiem w Nuweiba są spacerujące po ulicach wielbłądy (camel crossing - nuweiba by Michael Tyler na licencji CC BY-SA 2.0)

Część zwana Majzeną lub Muzeiną znajduje się na południu miasteczka. Jest to port morski, wybudowany w 1985 r. Dzięki powstaniu portu polepszyły się kontakty handlowe Nuweiby z krajami leżącymi nad Zatoką Perską. Wypływają stąd też promy do portu Akaba w Jordanii. Jest to raczej przemysłowa część miasta.

Charakterystycznym dla Nuweiby widokiem są wszechobecne wielbłądy, chadzające po całej miejscowości.

Wypoczynek i zwiedzanie

Nuweiba to nowy, dopiero rozwijający się kurort. Podstawę pod infrastrukturę położyli tu Izraelczycy, którzy przejęli kontrolę nad Półwyspem Synaj po Wojnie Sześciodniowej i na terenie Nuweiby założyli moszaw (spółdzielnię rolniczą). Cały półwysep powrócił do Egiptu w 1982 r. Wkrótce potem podjęto decyzję o rozbudowie powstałej wcześniej infrastruktury przede wszystkim w kierunku turystycznym; stworzono też administracyjno-handlowe centrum Nuweiby.

W najbliższych okolicach Nuweiby nie ma zbyt wielu zabytków; warte obejrzenia są jednak ruiny wielkiej twierdzy z czasów mameluckich, którą w XVI w. kazał wznieść sułtan w celu obrony Egiptu przed wojskami osmańskimi. Twierdza znajduje się w północnej części Tarabin.

W Nuweibie można ponadto wykupić wycieczki do wielu ciekawych, dalej położonych miejsc na Półwyspie Synaj.

Egipt | Nuweiba to nowy, dopiero rozwijający się kurort

Egipt | Nuweiba to nowy, dopiero rozwijający się kurort (Ciao Hotel, Nuweiba, Egypt by ronan crowley na licencji CC BY-ND 2.0)

Atutem Nuweiby są jej piękne plaże, jeszcze nie tak zatłoczone jak w innych kurortach. Woda jest tu bardzo czysta; niedaleko brzegu znajdują się rafy koralowe (najbardziej znaną jest tzw. „Kamienny Dom”). Zarówno osoby lubiące w spokoju poleżeć na plaży, jak i miłośnicy pływania oraz nurkowania wśród raf znajdą tutaj coś dla siebie. W miasteczku można znaleźć kilkanaście ośrodków nurkowych oraz wypożyczalnie sprzętów wodnych.

W odległości ok. 20 km od Nuweiby znajduje się Kolorowy Kanion – niesamowite miejsce pełne różnorodnych, barwnych formacji wapiennych. Ściany skalnych wąwozów osiągają tu niekiedy wysokość 40 m.

Egipt | Nuweiba polecany jest osobom chcącym odpocząć od natłoku turystów

Egipt | Nuweiba polecany jest osobom chcącym odpocząć od natłoku turystów (Nuweiba, Egypt by ronan crowley na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Dahab - malownicze miasteczko nad Zatoką Akaba Dahab - malownicze miasteczko nad Zatoką Akaba
Dahab to niewielkie miasto położone nad Zatoką Akaba, w południowej części półwyspu Synaj w Egipcie. Jest to...
Makadi Bay - bogactwo raf koralowych Makadi Bay - bogactwo raf koralowych
Makadi Bay to słynący z przepięknych plaż i raf koralowych kurort egipski, który oferuje jednocześnie turystom...
El-Gouna - nowoczesny kurort nad Morzem Czerwonym El-Gouna - nowoczesny kurort nad Morzem Czerwonym
El-Gouna (Al-Dżuna) to luksusowy, nowoczesny kurort, położony na Riwierze Morza Czerwonego we wschodniej części...
Hurghada - popularny kurort nad Morzem Czerwonym Hurghada - popularny kurort nad Morzem Czerwonym
Hurghada,  jeden z najpopularniejszych egipskich kurortów nad Morzem Czerwonym, to urokliwe miasteczko...
Luksor - ruiny kompleksów świątyń starożytnych w Egipcie Luksor - ruiny kompleksów świątyń starożytnych w Egipcie
Jednym z ważniejszych miast współczesnego Egiptu jest Luksor, leżący w południowej części państwa, na prawym brzegu...
Egipt – Wybrzeże Północne Egipt – Wybrzeże Północne
Śródziemnomorskie wybrzeże Egiptu otrzymało nazwę „Białe Wybrzeże” dzięki pięknym plażom o białym piasku. Nie jest...

 

Afryka - lista krajów