Siwa to jedna z najpiękniejszych oaz w Egipcie. Nie bez powodu jej nazwa oznacza „Krainę Palm” – rośnie tu prawie 300 tysięcy tych drzew. Oaza słynie z daktyli, oliwek oraz krystalicznie czystych źródeł. To prawdziwa perełka egipska, gdzie można odpocząć od turystycznego zgiełku kurortów. 

siwa1

Egipt | Jedną z najpiękniejszych oaz w Egipcie jest Siwa (Sunset at Fatnas island in Siwa in Egypt by Heather Cowper na licencji CC BY 2.0)

Najważniejsze informacje

Oaza Siwa położona jest w zachodniej części Egiptu, w muhafazie Matruh, niedaleko granicy z Libią. Od Kairu dzieli ją 560 km. Główne miasto oazy to Siwa. Oaza liczy ok. 20 tysięcy mieszkańców.

Choć klimat panujący w obrębie oazy jest wybitnie suchy i gorący, a deszcz to zjawisko niezwykle rzadkie, w oazie nie brakuje wody. Znajduje się tu ponad 200 źródeł słodkiej, bardzo czystej wody, z której produkuje się najlepszą wodę mineralną w Egipcie.

 

Arabska nazwa oazy – Wāhat Sīwah – oznacza „Krainę Palm”. Rośnie tu 250-300 tysięcy palm daktylowych, 50 tysięcy drzew oliwnych, wiele drzew i krzewów cytrusowych. Uprawiane są ponadto zboże i warzywa.

Daktyle pochodzące z oazy należą do najlepszych w Egipcie; uważane są za najsłodsze.

Wielu mieszkańców oazy jest pochodzenia berberyjskiego; często słyszy się tu języki berberyjskie, odmienne od arabskiego. Sami mieszkańcy szczycą się pochodzeniem nie tylko od ludności egipskiej, ale i od marokańskiej, libijskiej, algierskiej, sudańskiej czy nawet tureckiej.

siwa2

Egipt | Miasteczko Siwa (Siwa in Egypt by Heather Cowper na licencji CC BY 2.0)

Historia oazy

Ślady osadnictwa w oazie Siwa są datowane na dziesiąte tysiąclecie p.n.e., ale pierwsze kontakty z Egiptem faraonów nastąpiły dopiero w czasach XXVI dynastii (685-525 p.n.e.). Założono tu wówczas nekropolę.

Z czasów XXVI dynastii pochodzi świątynia Wyroczni; za XXX dynastii wzniesiono tu natomiast świątynię Amona.
Do oazy dotarł w IV w. p.n.e. Aleksander Wielki, a tutejsza wyrocznia potwierdziła jego boskie pochodzenie oraz legitymizowała jego władzę jako faraona.

W czasach rzymskich oaza, ze względu na swoje położenie w głębi pustyni, była miejscem zsyłek.

Oaza pozostawała miejscem trudno dostępnym również w średniowieczu. Mieszkańcy odparli w VII w. armię arabską; islam został tu wprowadzony prawdopodobnie nie wcześniej niż w XII w.

Pierwszym Europejczykiem, który odwiedził oazę był William George Browne (1792 r.).

siwa3

Egipt | Oaza Siwa nazywana jest często Oazą Palm (IMG_2020 by Thom Chandler na licencji CC BY-SA 2.0)

W 1819 r. Muhammad Ali oficjalnie przyłączył tereny oazy do Egiptu.

Do lat 80. XX wieku oaza pozostawała miejscem trudno dostępnym i odosobnionym, zachowującym własną, odrębną kulturę. Dopiero od 30 lat Siwa ma połączenie drogowe z miastem Matruh oraz oazą Bahrijja. Od tej pory oazę zaczęli odwiedzać turyści.

Atrakcje oazy

Główne miasto oazy, Siwa, powstało w miejscu ruin starszego miasta Szali, którego fortyfikacje powstały w 1203 r. Warto zobaczyć ruiny fortecy Szali, zarówno za dnia, jak i nocą, kiedy są podświetlone i wyglądają niesamowicie.

Niedaleko miasta Siwa znajdują się ruiny starożytnej stolicy oazy, Aghurmi. Można tam zobaczyć ruiny świątyni Amona oraz wybudowanej w skale wyroczni.

Panoramę oazy najlepiej obejrzeć ze szczytu Góry Umarłych (Dżabal al-Matwa), nazwanej tak ze względu na znajdujące się tam liczne groby z czasów XXVI dynastii oraz ptolemejskich. W czasie II wojny światowej ukrywali się tutaj mieszkańcy oazy.

Źródła, sadzawki i jeziorka ze słodką wodą są błogosławieństwem gorącej oazy. W niektórych spośród nich można się kąpać. Najsłynniejszym źródłem jest Łaźna Kleopatry, gdzie według legendy miała się kąpać słynna królowa Egiptu.

siwa4

Egipt | Główne miasto oazy to Siwa (Siwa houses (2007-05-070) by Vyacheslav Argenberg na licencji CC BY 2.0)

W odległości 6 km na zachód od miasta Siwa znajduje się słone jezioro Birket Siwa. Możemy wybrać się na porośniętą palmami wyspę Fatnis, między którymi znajduje się słodkowodna sadzawka.

Oaza słynie z pięknego rękodzieła. Warto przeznaczyć nieco więcej funduszy na oryginalną, kunsztownie wykonaną srebrną biżuterię z Siwa niż na kilka kompletów sztampowej nieraz biżuterii, masowo występującej w popularnych kurortach. Zwróćmy też uwagę na typowe dla oazy kosze plecione z włókna liści palmowych, lampy oliwne, naczynia gliniane czy kolorowe narzuty.

Oprócz świąt muzułmańskich – zakończenia Ramadanu oraz Święta Ofiar – w oazie obchodzi się święto Siyaha, organizowane na cześć patrona oazy, Sidi Sulaymana. Święto trwa trzy dni i jest obchodzone w czasie pierwszej pełni października.

Zainteresują Cię również

Złamany Minaret w Antalyi Złamany Minaret w Antalyi
Złamany Minaret (tur. Kesik Minare) to jedyny fragment Meczetu Korkuta, który dotrwał do naszych czasów. Jest...
Egipt – Wybrzeże Północne Egipt – Wybrzeże Północne
Śródziemnomorskie wybrzeże Egiptu otrzymało nazwę „Białe Wybrzeże” dzięki pięknym plażom o białym piasku. Nie jest...
Nurkowanie na Lanzarote Nurkowanie na Lanzarote
Spędzając wakacje na Lanzarote warto poświęcić trochę czasu na zanurkowanie w głąb Oceanu Atlantyckiego i...
Aleksandria – miasto Aleksandra Wielkiego Aleksandria – miasto Aleksandra Wielkiego
Egipt to wciąż jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Większość podróżnych wybiera się oczywiście do...
Luksor - ruiny kompleksów świątyń starożytnych w Egipcie Luksor - ruiny kompleksów świątyń starożytnych w Egipcie
Jednym z ważniejszych miast współczesnego Egiptu jest Luksor, leżący w południowej części państwa, na prawym brzegu...
Dahab - malownicze miasteczko nad Zatoką Akaba Dahab - malownicze miasteczko nad Zatoką Akaba
Dahab to niewielkie miasto położone nad Zatoką Akaba, w południowej części półwyspu Synaj w Egipcie. Jest to...

 

Afryka - lista krajów