Jeden z najważniejszych symboli egipskich, znany również jako Oko Ra (Córka Ra), Udżat, utożsamiany z boginią Wadżet (kobra) i powiązany z mnóstwem innych bóstw, jak Hathor, Bast, Sekhmet, Mut czy Tefnut. Starożytni Egipcjani przypisywali mu ochronne i uzdrawiające moce.

bog horus1

Egipt | Amulet przedstawiający oko Horusa (Multiple Eye of Horus Amulet LACMA 50.4.6.9 by Ashley Van Haeften na licencji CC BY 2.0)

Jak wygląda oko Horusa?

Oko Horusa przedstawia stylizowane ludzkie oko wraz z brwią, patrzące na wprost i ozdobione charakterystycznymi znakami, występującymi wokół oczu sokoła - symbolu Horusa. Zazwyczaj jest to prawe oko, choć przedstawiane również lewe. Miało to najprawdopodobniej związek z mitem, według którego słońce (Ra) jest prawym okiem, a księżyc (Toth) lewem okiem Boga Nieba Horusa. 

Mit związany z okiem Horusa

Według mitu Horus, stracił lewe oko (księżyc) w pojedynku z Setem, który zabił jego ojca Ozyrysa. Oko, które zostało porwane na sześć kawałków, znalazł Thoth (bóg magii i mądrości) i naprawił je za pomocą magii. Mit, wiec bezpośrednio nawiązuje do faz księżyca, kiedy to księżyc niejako znika z nieba, by ponownie się odrodzić. Thoth oddał oko Horusowi, który następnie ofiarował je zmarłemu ojcu przywracając go tym samym do życia.

bog horus2

Egipt | Oko Horusa ma postać stylizowanego ludzkiego oka (Horus by Son of Groucho na licencji CC BY 2.0)

Amulet i symbolika

Dla Egipcjan oko Horusa było symbolem życia i odrodzenia. Wierzono, że posiada ono uzdrawiającą i opiekuńczą moc. Wykonane z niebieskiego lub zielonego fajansu lub kamieni półszlachetnych amulety, wykorzystywane były zarówno przez żywych jak i służyły podczas obrzędów pogrzebowych. Amulet ten kładziony był w czasie mumifikacji na bandażach, nad miejscem gdzie znajdowała się rana po usuniętym organie. Wierzono bowiem, że uszkodzenie ciała przynosiło zmarłemu pecha, znak ten miał więc temu zapobiec. Symbol ten często wykorzystywany był jako element dekoracyjny w biżuterii (złotej, srebrnej, z drewna, porcelany, lapis lazuli, karneolu), by zapewnić noszącemu bezpieczeństwo, zdrowie, mądrość i dobrobyt.

W Starożytnym Egipcie używany był również jako miara przy pomiarze składników leków i pigmentów.

Oko Horusa podzielone jest na 6 części, co odpowiada 6 kawałkom, na które według mitu,  zostało rozerwane boskie oko. Każdy kawałek odpowiadać ma innemu zmysłowi.

bog horus3

Egipt | Egipski bóg Horus przedstawiany był jako mężczyzna z głową sokoła, lub sokół (El dios Horus, en persona by Carlos Reusser Monsalvez na licencji CC0 1.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...

 

Afryka - lista krajów