W Egipcie istnieje ponad 20 parków narodowych i rezerwatów. Ich zadaniem jest ochrona najcenniejszych i najdelikatniejszych ekosystemów w przyrodzie egipskiej, takich jak rafy koralowe, tereny górskie Synaju, przybrzeżne wydmy czy wyjątkowe krajobrazy pustynne.

Egipt | Blue Hole (Niebieska Dziura) to jaskinia morska, znajdująca się na terenie rezerwatu Abu Galum (Abu Dżallum)

Egipt | Blue Hole (Niebieska Dziura) to jaskinia morska, znajdująca się na terenie rezerwatu Abu Galum (Abu Dżallum) (by Peggy_Marco na licencji Pixabay)

Park Narodowy Ras Muhammad

Jest to najstarszy park w Egipcie. Powstał w 1983 r. Znajduje się u wybrzeży Morza Czerwonego, w południowej części Półwyspu Synaj (u zbiegu Zatoki Akaba i Zatoki Sueskiej). Zajmuje zarówno przestrzeń morską, jak i lądową wybrzeża.

Zadaniem parku jest ochrona raf koralowych i ich ekosystemu. Na terenie parku obowiązują ścisłe przepisy ochronne. Władze umożliwiają nurkowanie wśród raf, ale tylko w wyznaczonych miejscach.

Na terenie parku występuje ponad 1000 gatunków ryb (w tym rekiny), 40 gatunków rozgwiazd, ok. 100 gatunków jeżowców, a także wiele gatunków mięczaków i skorupiaków.

Park czynny jest codziennie oprócz piątków.

Egipt | Mały mieszkaniec Parku Narodowego Ras Muhammad

Egipt | Mały mieszkaniec Parku Narodowego Ras Muhammad (Sea Crab by i kwan na licencji CC BY-ND 2.0)

Park Biała Pustynia

Zlokalizowany jest w oazie Farafra, na Pustyni Zachodniej. Jest to pustynia skalista, zachwycająca podróżników wyrzeźbionymi przez wiatr formacjami skalnymi o różnych kształtach (przede wszystkim grzybów). Skały tej pustyni mają biało-kremowe zabarwienie.

Niedaleko oazy znajdują się gorące źródła.

Egipt | Biała Pustynia

Egipt | Biała Pustynia (by juls26 na licencji Pixabay)

Park Narodowy Św. Katarzyna

Park ten znajduje się w południowej części półwyspu Synaj. Jego zadaniem jest ochrona górskiego ekosystemu tej części półwyspu, a także znajdujących się tam ponad 200 miejsc religijnych.

Na terenie parku występują 472 gatunki roślin, 27 gatunków ssaków, 46 gatunków gadów. Pięknie prezentują się rozmaitych kształtów formacje skalne. Nie brakuje punktów widokowych.

Do najważniejszych miejsc należą m.in.: biblijna góra Synaj, Góra Św. Katarzyny (2629 m n.p.m., najwyższy szczyt Egiptu), Klasztor Św. Katarzyny (najstarszy klasztor chrześcijański w Egipcie; posiada zbiór manuskryptów oraz ikon), Skała Mojżesza (skała, z której Mojżesz wydobył wodę; święte miejsce trzech religii), Wadi Fajran (piękna oaza i wadi, również miejsce biblijne), Kolumnowy Las (niezwykła formacja geologiczna, w tym kolumny z czarnej lawy).

Egipt | Góra Synaj

Egipt | Góra Synaj (by Makalu na licencji Pixabay)

Rezerwat morski Nabq

Rezerwat ten założony został w 1992 r. Znajduje się na północ od Sharm el-Sheikh, w najwęższej części Zatoki Akaba. Na jego terenie znajdują się lasy namorzynowe oraz rafa koralowa. Rezerwat jest domem ponad 130 gatunków roślin, licznych ptaków, a także ssaków, takich jak gazele czy fenki.

Rezerwat Skamieniały Las Maadi

Rezerwat ten znajduje się w północno-wschodnim Egipcie, wśród wysokich wydm. „Skamieniały Las” jest pozostałością lasu, który rósł na tym terenie 35 mln lat temu. Obecnie główną spotykaną tu rośliną jest akacja, która powstrzymuje pustynnienie terenu. W rezerwacie żyją dzikie zwierzęta, takie jak agamy, pustynne ptaki i gryzonie, zając wielkouchy.

Egipt | Na terenie rezerwatu Abu Galum (Abu Dżallum) znajduje się kilka miejsc przeznaczonych do nurkowania

Egipt | Na terenie rezerwatu Abu Galum (Abu Dżallum) znajduje się kilka miejsc przeznaczonych do nurkowania (The Blue Hole - fish and coral reef saddle by Matt Kieffer na licencji CC BY-SA 2.0)


Rezerwat Dzikiej Przyrody Ras Abu Gallum

Ten malowniczy rezerwat znajduje się w północno-wschodniej części półwyspu Synaj (w odległości ok. 6 km od Dahab). Zajmuje powierzchnię 500 km²; chroni lasy namorzynowe oraz rafę koralową. Znajdziemy tu zarówno krajobrazy skaliste, barwny podwodny świat rafy, jak i bogactwo lądowej flory i fauny.

Rezerwat Ahrash

Rezerwat ten znajduje się w południowo-wschodniej części Egiptu i chroni ogromne (do 60 m wysokości) piaszczyste wydmy nad Morzem Śródziemnym, rosnącą tam roślinność oraz zamieszkujące ten obszar zwierzęta. Ten delikatny ekosystem jest obecnie zagrożony na skutek nadmiernej eksploatacji drewna oraz zbyt intensywnego wypasu.

Inne egipskie parki i rezerwaty chronią m.in. wyspy na Nilu, ekosystemy jezior, jaskinię krasową Sannur czy nadmorską Elbę o unikalnym mikroklimacie.

Egipt | Park Narodowy Ras Muhammad chroni rafy koralowe i ich ekosystem

Egipt | Park Narodowy Ras Muhammad chroni rafy koralowe i ich ekosystem (Ras Muhammad by i kwan na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Nurkowanie na Cyprze Nurkowanie na Cyprze
Wybrzeża cypryjskie stanowią idealne miejsca do nurkowania. Woda jest tu ciepła i przejrzysta, a różnorodność...
Park Narodowy Akamas Park Narodowy Akamas
Półwysep Akamas, w całości stanowiący rezerwat przyrody, znajduje się na północno-zachodnim krańcu Cypru. Można...
Nurkowanie w Portugalii Nurkowanie w Portugalii
Jednym z najpiękniejszych miejsc do nurkowania jest właśnie Portugalia. Jej podwodny świat kryje w sobie wiele...
Portugalia - parki i ogrody Portugalia - parki i ogrody
Portugalia nazywana bywa „ziemią łagodnych obyczajów”, a gdzie człowiek czuje się najbardziej spokojny i...
Parki narodowe Chorwacji Parki narodowe Chorwacji
O wyjątkowości chorwackiego krajobrazu świadczy duża ilość, zakładanych już od 1949 r., parków narodowych i...
Parki narodowe, rezerwaty i obszary chronione na Cyprze Parki narodowe, rezerwaty i obszary chronione na Cyprze
Cypr może pochwalić się niezwykłym bogactwem roślin i zwierząt, wie także, jak właściwie chronić ów świat natury....

 

Afryka - lista krajów