Piwo, to obok wina, jeden z najstarszych napojów alkoholowych na świecie. W starożytnym Egipcie piwo warzone było już ok. 3500 roku  p. n. e. i odgrywało bardzo ważną rolę w życiu jego mieszkańców.

egipt piwo1

Egipt | Stela z przedstawieniem piwa i innych dóbr składanych w ofierze Ozyrysowi (Okres Średniego Państwa) (Stela of Khu (RMO Leiden, Abydos 12d) by rob koopman na licencji CC BY-SA 2.0)

Znaczenie piwa dla Egipcjan

Piwo stanowiło, zaraz po chlebie, podstawowy element diety Egipcjan, bez względu na ich wiek czy pozycję społeczną. Świadczyć może o tym fakt, że napój ten posiadał osobny znak hieroglificzny. Egipcjanie spożywali piwo w czasie ceremonii religijnych oraz obchodów świąt państwowych. Piwo składano również bogom w ofierze i wraz z innymi przedmiotami chowano ze zmarłym do grobu. Według wierzeń egipskich skrapianie podłogi domu piwem z czosnkiem odstraszało złe moce i skorpiony.

Proces produkcji piwa w starożytnym Egipcie

Egipskie piwo było wyrabiane głównie w domach z ziaren jęczmienia i pszenicy płaskurki, które poddawano procesowi słodowania. Z uzyskanej mąki i wody wyrabiano ciasto, którego część odstawiano do osobnego naczynia by uległo fermentacji, a z pozostałej części wyrabiano i wypiekano chleb. Następnie taki chleb kruszono, zalewano wodą, ugniatano stopami i wraz z zaczynem z mąki umieszczano na kilka dni w naczyniu fermentacyjnym.

Gotowy napój przesączano przez sito i przelewano do dzbanów. Egipcjanie stosowali w produkcji piwa różnego rodzaju dodatki, które miały polepszać jego smak i wspomagać fermentację. Były to przede wszystkim miód i daktyle, ale wykorzystywano także łubin, odmianę selera oraz korzeń mandragory. Uzyskiwany w ten sposób napój był bardzo gęsty, pożywny i zawierał niewielką ilość alkoholu.

egipt piwo2

Egipt | Według starożytnych wierzeń to Ozyrys podarował Egipcjanom piwo i nauczył ich jak je produkować (osiris (rmo leiden) by rob koopman na licencji CC BY-SA 2.0)

Ciekawostki

  • Według wierzeń egipskich tym, kto nauczył Egipcjan uprawy roli i warzenia piwa był Ozyrys.
  • W starożytnym Egipcie tradycyjnie warzeniem piwa zajmowały się głównie kobiety.
  • Wyroby ze zboża takie jak piwo czy chleb stanowiły zapłatę za pracę.
  • Patronką piwa w starożytnym Egipcie była bogini Tjenenet.
  • Najstarszy, odkryty przez archeologów browar znajduje się w Górnym Egipcie w Hierakonpolis i datowany jest na 3400 – 3500 r. p. n. e.
  • Najstarsze na świecie centrum browarnicze, obejmujące sześć browarów zostało odkryte w Tell el-Farcha, zwanym Wzgórzem Kurczaka. Browary te są o ok. 100 lat młodsze od browaru w Hierakonpolis.
  • Egipcjanie określali swoje piwo mianem zythos (łac. zythum), mocniejsze piwo o większej zawartości alkoholu, przeznaczone było wyłącznie dla mężczyzn i nazywane dizythum, piwo słodzone natomiast nosiło nazwę karmi.
  • Obecnie w Egipcie dostępne są dwie lokalne marki piwa: Stella i Sakkara. Piwo Stella produkowane jest od XIX wieku.

egipt piwo3

Egipt | Piwo Stella to najstarsza z obecnie produkowanych, lokalnych marek piwa w Egipcie (Travel Essentials by ronan crowley na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Dlaczego Portugalczycy coraz mniej się uśmiechają? Dlaczego Portugalczycy coraz mniej się uśmiechają?
Badania naukowe przeprowadzone przez Laboratorium Mimiki i Emocji, czyli Facial Expressions and Emotions Laboratory...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...

 

Afryka - lista krajów