Egipt jest państwem ulokowanym dość nietypowo, po części w Afryce, po części w Azji, graniczącym z Izraelem, Libią i Strefą Gazy. Głównymi regionami Egiptu są Dolina oraz Delta Nilu, nazywane Wielką Oazą.
Mimo iż zajmują one jedynie 3% powierzchni kraju, to właśnie tu mieszka ok. 98% jego mieszkańców.
Egipt | Lazurowy błękit Morza Czerwonego (holidays in Egypt by Larissa S. na licencji CC BY 2.0)
Kotlina Libijska
Większa część Egiptu należy do Kotliny Libijskiej. Na północy ogranicza ją Wyżyna Libijska, na południowym zachodzie – masyw Uweinat, na wschodzie zaś – Próg Czerwonomorski. Znaczna część osiedli, od początków istnienia kraju, skupia się w niewielkim oddaleniu od Nilu – najdłuższej afrykańskiej rzeki.
W dolinie Nilu
Olbrzymia delta Nilu liczy aż 22 tys. km2 powierzchni. Obszar ten ulega nieustannemu poszerzaniu poprzez osadzanie się materiału niesionego przez wody rzeki.
Po obu stronach Nilu rozciągają się pustynie – Zachodnia i Wschodnia. Pustynia Zachodnia stanowi część Sahary i zajmuje aż 3/5 powierzchni Egiptu, pełna jest oaz. Pustynia Wschodnia zajmuje 25% powierzchni kraju i jest skalistym płaskowyżem poprzecinanym głębokimi dolinami z wodami okresowymi, tzw. uedi.
Egipt | Widok ze szczytu Góry Synaj (by getye1 na licencji Freeimages)
Półwysep Synaj
Charakterystyczną krainą geograficzną Egiptu jest także Półwysep Synaj – skalista wyżyna. Jedynie niewielka jej część to teren górzysty z najwyższym szczytem – Górą św. Katarzyny (2637 m n.p.m.).
Wybrzeże
Wybrzeża Egiptu są trudno dostępne i słabo rozwinięte. Wybrzeże Morza Śródziemnego obfituje w mielizny, natomiast wybrzeże Morza Czerwonego to głównie skaliste brzegi i rafy koralowe.
Klimat
Większą część kraju cechuje klimat zwrotnikowy suchy. Niewielkie opady ograniczają się do wąskiego pasa Nadbrzeża Śródziemnomorskiego, na pozostałym terenie zdarzają się nawet raz na kilka lat. Wiosną wieją suche, gorące wiatry – chamsiny, wywołujące burze piaskowo-pyłowe.
Egipt | Na wodach Nilu (Egypt - Nile Felucca Trip, Aswan to Edfu by eviljohnius na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również