Rejs po Nilu jest opcją, którą z pewnością warto rozważyć, kiedy wybieramy się na wycieczkę objazdową po Egipcie. Piękne widoki, miła atmosfera, wycieczki do słynących z zabytków miejsc i statek, który w trakcie rejsu pełni rolę hotelu.

To wszystko może być wspaniałym przeżyciem, jeśli tylko rozważnie wybierzemy ofertę.

Egipt | Jedną z opcji zwiedzania najróżniejszych zakątków Egiptu jest rejs po Nilu

Egipt | Jedną z opcji zwiedzania najróżniejszych zakątków Egiptu jest rejs po Nilu (by DEZALB na licencji Pixabay)

Program rejsu

Rejs trwa zazwyczaj około 7 dni. Rozpoczyna się na południu Egiptu, w Luksorze, bądź też w położonym dalej na północ Asuanie (w zależności, czy chcemy płynąć z południa na północ, czy odwrotnie). Z Hurghady i Sharm el-Sheikh kursują do portów wyjściowych autokary.

Pierwszy dzień podróży to zwykle zakwaterowanie na statku i nocleg.

Rejs obejmuje podróż statkiem oraz zwiedzanie niektórych spośród mijanych po drodze atrakcyjnych miejsc. Liczba takich postojów i bogactwo atrakcji zależy od programu wycieczki zaproponowanego przez biuro podróży.

W programie musi znaleźć się zwiedzanie Luksoru i jego okolic, gdyż Luksor jest istnym muzeum na świeżym powietrzu. Ruiny kompleksu świątynnego w Karnaku, ogromna liczba posągów, wspaniała świątynia tarasowa królowej Hatszepsut, 15-metrowe Kolosy Memnona, Ramesseum, czy wreszcie Dolina Królowych i Dolina Królów to zabytki, których nie można pominąć. W Dolinie Królów znajdują się grobowce władców z nieco późniejszych czasów niż faraonowie chowani w piramidach, w tym słynny grobowiec Tutanchamona czy pięknie ozdobiony malowidłami grobowiec Ramzesa IV.

Egipt | Rejs po Nilu to przede wszystkim piękne widoki i wyjątkowa atmosfera panująca na statku-hotelu

Egipt | Rejs po Nilu to przede wszystkim piękne widoki i wyjątkowa atmosfera panująca na statku-hotelu (by barbarahutter na licencji Pixabay)

Niewątpliwą atrakcją na dalszym etapie wycieczki może być zwiedzanie świątyni boga Horusa w Edfu oraz świątyni boga Sobka w Kom Ombo.

Rozpoczęty w Luksorze rejs kończy się w Asuanie. W programie nie powinno zabraknąć zwiedzania Wielkiej Tamy Asuańskiej, która umożliwiła regulację poziomu wody w Nilu. Z Asuanu często urządza się wycieczki autokarowe do Abu Simbel.

Program wycieczki kończy się zwykle na Kairze, do którego trzeba dojechać autokarem lub pociągiem. Oprócz zwiedzenia miasta (w tym Muzeum Egipskiego) nie można oczywiście zapomnieć o piramidach w niedaleko położonych Gizie i Sakkarze.

Po zwiedzaniu Kairu można wrócić do Hurghady bądź kontynuować zwiedzanie innych interesujących miejsc w Egipcie.

Egipt | Rejs po Nilu – pozdrowienia z nad Nilu

Egipt | Rejs po Nilu – pozdrowienia z nad Nilu (by pepa74 na licencji Pixabay)

Rozważny wybór oferty. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Aby rejs zapisał się w pamięci jako wspaniała wyprawa, należy bardzo dokładnie przejrzeć ofertę biura, z którym zamierzamy wybrać się na taką wycieczkę i nie wahać się zadawać pytań w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Upewnijmy się, że statek, który przez tydzień będzie nam służył jako miejsce do spania, jedzenia i odpoczynku będzie miał odpowiedni standard. Szczególnie dociekliwy rekonesans należy przeprowadzić w kwestii jedzenia i napojów (ze względu na inną florę bakteryjną, w Egipcie nawet bardzo dobrze przyrządzone posiłki i czysta woda mogą nam zaszkodzić).

Egipt | Przemierzając Nil możemy obserwować życie Egipcjan mieszkających u brzegów rzeki

Egipt | Przemierzając Nil możemy obserwować życie Egipcjan mieszkających u brzegów rzeki (by Barthwo na licencji Pixabay)

Na statku znajduje się kilka pokładów. Pasażerowie mają swoje kabiny z prywatnymi łazienkami. Poza tym, na statku znajdują się: restauracja, bary, niewielkie sklepy, miejsca na imprezy, a na górnym pokładzie często basen.

Warto zainteresować się nie tylko standardem statku, ale również pociągu, który zawiezie nas do Kairu. Nie akceptujmy oferty biura, które wykupi najtańsze bilety na pociąg, gdyż jest to standard o wiele niższy niż 2 klasa polskich pociągów.

I wreszcie, przejrzyjmy program wycieczek, aby nie zabrakło wśród nich możliwości zobaczenia najbardziej interesujących nas zabytków.

Egipt | Aby rejs dobrze zapisał się nam w pamięci, musimy dokładnie sprawdzić ofertę biura podróży, standard statku i program wycieczki

Egipt | Aby rejs dobrze zapisał się nam w pamięci, musimy dokładnie sprawdzić ofertę biura podróży, standard statku i program wycieczki (by jaycjayc2003 na licencji Pixabay)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...

 

Afryka - lista krajów