Z wyjątkiem doliny i delty Nilu na większej części terytorium Egiptu szata roślinna jest bardzo uboga ze względu na skrajnie suchy klimat. Nawadniane przez Nil (niegdyś naturalnie, dzisiaj sztucznie) ziemie umożliwiają natomiast wegetację dużo większej liczby gatunków roślin, a także uprawę roli przez człowieka.
Do dziś rolnictwo jest najszybciej rozwijającą się dziedziną gospodarki w Egipcie.
Egipt | Rolnictwo jest najszybciej rozwijającą się dziedziną gospodarki w Egipcie (by byhipernova na licencji Pixabay)
Roślinność na pustyni i w oazach
Flora pustynna jest bardzo skąpa i ogranicza się jedynie do najlepiej przystosowanych gatunków, takich jak akacje, suche trawy oraz niekiedy krzewy tamaryszku. Więcej roślin występuje w oazach; dominują tu różne gatunki palm, występują również drzewa cytrusowe.
Roślinność w dolinie i delcie Nilu
Za sprawą działalności człowieka dzisiejsza szata roślinna doliny Nilu nie przypomina niestety flory, jaka występowała w Egipcie w starożytności. Tak charakterystyczny dla dawnego Egiptu papirus został wyniszczony w XIX w. (obecnie próbuje się ponownie go uprawiać). Natomiast symbol Egiptu, lotos, występuje w tym kraju już niezwykle rzadko.
Do roślin najczęściej występujących u brzegów Nilu zalicza się palmy, platany, jałowce, cyprysy, figowca sykomorę, mimozę, tamaryszek i eukaliptus. Do charakterystycznych dla Egiptu kwiatów, obok rzadkiego lotosu, należą słonecznik, lilia, jaśmin czy wspaniała, przypominająca swym bogatym ubarwieniem rajskiego ptaka strelicja.
Na obszarze delty Nilu dominuje roślinność charakterystyczna dla terenów wodnych i bagiennych.
Egipt | W oazach występują różne gatunki palm oraz drzewa cytrusowe (by igorovsyannykov na licencji Pixabay)
Uprawy
W ciepłym klimacie Egiptu zbiory są możliwe nawet trzy razy do roku. Niegdyś były one zależne od pór wylewania Nilu. Po zbudowaniu Wielkiej Tamy Asuańskiej w latach 70. Nil przestał wylewać, jego bieg został uregulowany, a uprawy są możliwe na terenach nawadnianych sztucznie. Od lat 90. przeprowadzane są projekty mające na celu doprowadzanie do pól uprawnych wody z Nilu, a konkretnie ze sztucznie utworzonego Jeziora Nasera.
Choć rolnictwo egipskie rozwija się prężnie, a okres wegetacji jest długi, szybko zwiększająca się liczba mieszkańców kraju sprawia, że nie jest ono w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych Egiptu. Dlatego też dość dużą część produktów spożywczych, w tym połowę pszenicy, Egipt musi importować.
Egipt | Największe powierzchnie zajmuje w Egipcie uprawa bawełny (by Russell_Yan na licencji Pixabay)
Największe powierzchnie zajmuje w Egipcie uprawa bawełny, która jest tu najważniejszym produktem eksportowym. Do innych istotnych upraw należą ryż, kukurydza, pszenica, sorgo, trzcina cukrowa, buraki cukrowe, cebula i fasola.
Bardzo ważna jest w Egipcie uprawa palmy daktylowej; najwięcej daktyli dostarczają obszary południowego Synaju oraz oazy Firan. Najsmaczniejsze daktyle pochodzą z palm nawadnianych wodą słoną.
Do innych owoców uprawianych w Egipcie należą figi, cytrusy czy mango.
Egipt | Do charakterystycznych dla Egiptu kwiatów należą: lotos, słonecznik, lilia, jaśmin czy strelicja (by fo7s na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również