Safadża (Safaga) jest niewielkim miastem portowym, położonym na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego, we wschodnim Egipcie. Jest znana ze swych licznych miejsc do nurkowania, czystego środowiska naturalnego, a także bogatej w minerały leczniczej wody morskiej.

Egipt | Safadża (Safaga) leży 53 km na południe od Hurghady

Egipt | Safadża (Safaga) leży 53 km na południe od Hurghady (Safaga 01 - 26 10 96.jpg by stuart001uk na licencji CC BY-ND 2.0)

Czyste powietrze i lecznicze wody

Safadża leży 53 km na południe od Hurghady. Przez lata pełniła głównie funkcję portu oraz ośrodka eksportowego fosforanów, których kopalnie znajdują się na terenie miasta. Obecnie nabiera znaczenia jako kurort.

Szczególnie cenne jest wolne od zanieczyszczeń i niezniszczone środowisko naturalne Safadży. Razem z leczniczą, bogatą w minerały wodą morską o wysokim stopniu zasolenia tworzy to idealną przestrzeń dla turystyki zdrowotnej. Woda z okolic Safadży działa leczniczo na choroby reumatyczne i łuszczycę oraz wpływa korzystnie na wygląd i dobrą kondycję skóry.

Raj dla amatorów nurkowania

Jednak nie tylko osoby z problemami zdrowotnymi mogą cieszyć się naturalnymi bogactwami Safadży. Miasto to położone jest na Riwierze Morza Czerwonego, a jego wybrzeże charakteryzuje się ciepłymi wodami oraz bliskim sąsiedztwem przepięknych raf koralowych. Safadża jest więc nastawiona również na turystykę związaną ze sportami wodnymi, takimi jak nurkowanie, windsurfing czy kitesurfing. W 1993 r. miasto było gospodarzem Mistrzostw Świata w Windsurfingu na Morzu Czerwonym.

Egipt | Wybrzeża Safadży charakteryzują się ciepłymi wodami oraz położonymi niedaleko brzegów przepięknymi rafami koralowymi

Egipt | Wybrzeża Safadży charakteryzują się ciepłymi wodami oraz położonymi niedaleko brzegów przepięknymi rafami koralowymi (Safaga 84 - 12 11 97.jpg by stuart001uk na licencji CC BY-ND 2.0)

Liczne miejsca do nurkowania pozwalają na obejrzenie pobliskich raf koralowych oraz dwóch wraków: statku Salem Express, który zatonął w 1991 roku oraz starszego, osiemnastowiecznego drewnianego wraku.

Dosłownie tuż przy porcie znajdują się dwie piaszczyste, bezludne wyspy: Tobia i Dżazirat Safadża. Dzięki nim wody przybrzeżne miasta Safadża są spokojne – fale rozbijają się o wyspy i tracą swój impet. Wybrzeża obu wysp oferują dogodne miejsca do nurkowania wśród raf koralowych.

Egipt | Salem Express – nurkowanie wrakowe

Egipt | Salem Express – nurkowanie wrakowe (Salem Express Wreck by Hossam el-Hamalawy na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Susa – popularny kurort o bogatej historii Susa – popularny kurort o bogatej historii
Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z...
Klasztor Ayia Napa Klasztor Ayia Napa
Jednym z najbardziej popularnych kurortów na Cyprze jest Ayia Napa. Znajduje się tu wspaniały klasztor o tej samej...
Wyspa Hajnan Wyspa Hajnan
Sanya uważana jest za najbardziej znany w świecie chiński kurort. Właśnie tu, w latach 2003, 2004 i 2005, odbyły...
Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji
Brela to niewielka miejscowość turystyczna położona między górami Biokovo a Morzem Adriatyckim na Riwierze...
Budapeszt, jako kurort uzdrowiskowy Budapeszt, jako kurort uzdrowiskowy
Budapeszt to nie tylko stolica Węgier, siedziba najwyższych władz państwowych, centrum kulturalne i naukowe, to...
Cesarskie Kurorty Cesarskie Kurorty
Niedaleko zachodniej granicy Polski, na bałtyckiej wyspie Uznam, położone są trzy niewielkie miejscowości: Ahlbeck...

 

Afryka - lista krajów