Sakkara to starożytna nekropolia należąca do wieloletniej stolicy Egiptu – Memfis. Jest jednym z najbogatszych w zabytki stanowisk archeologicznych na świecie. 

sakkara1

Egipt | Sakkara – piramida schodkowa faraona Dżesera (Pyramid of Djoser (VI) by Institute for the Study of the Ancient World na licencji CC BY 2.0)

Najważniejsze informacje

Sakkara znajduje się ok. 30 km na południe od Kairu, na zachodnim brzegu Nilu.

Nekropolia wzięła swą nazwę od miejscowego plemienia berberyjskiego – Beni Saqqar.

Najstarsze grobowce Sakkary datuje się już na czasy I dynastii. Nie były to jeszcze groby królewskie, które zaczęły być tu wznoszone za II dynastii. Władcy byli tu grzebani do czasów Drugiego Okresu Przejściowego, natomiast pochówki dostojników miały w Sakkarze miejsce jeszcze w czasach ptolemejskich oraz rzymskich.

W 1979 r. Sakkara została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Grobowce królewskie

W Sakkarze znaleziono jedne z najstarszych mastab. Te poprzedniczki piramid miały formę ściętego ostrosłupa o prostokątnej podstawie.

Najsłynniejszym zabytkiem nekropolii jest piramida schodkowa faraona Dżesera, władcy z III Dynastii. Ta pierwsza piramida była dziełem architekta Imhotepa. Powstała ok. 2650 r. p.n.e. Jej wysokość wynosi 62,5 m. Jest częścią kompleksu grobowego, na który składają się ponadto kaplice, dziedzińce oraz mur. W różnych miejscach kompleksu umieszczono liczne rzeźby, w tym posąg samego Dżesera.

Imhotep był też prawdopodobnie architektem piramidy schodkowej syna Dżesera – Sechemcheta. Piramida ta miała być wyższa od piramidy Dżesera, jednakże nie została nigdy skończona. Również wokół tej piramidy wybudowano kompleks grobowy.

sakkara2

Egipt | Sakkara znajduje się ok. 30 km na południe od Kairu (Memphis Saqqara by Claudia Schillinger na licencji CC BY-ND 2.0)

Kolejnym kompleksem grobowym Sakkary jest piramida Unisa wraz z otaczającymi ją budowlami. Piramida tego ostatniego władcy V dynastii zachowała się w gorszym stanie niż piramida Dżesera. Jest ona jednak niezwykle ważna dla egiptologii, gdyż to w jej wnętrzu odkryto po raz pierwszy tzw. Teksty Piramid – zbiór formuł religijnych, mitów i zaklęć związanych z kultem zmarłych. Teksty te znajdują się również w kilku innych piramidach Sakkary.

Do pozostałych kompleksów grobowych Sakkary należą m.in. piramida i świątynia grobowa Tetiego, zespół grobowy Pepi I, piramida Merenre I, piramida Userkafa (położona tuż obok kompleksu Dżesera) i inne.

sakkara3

Egipt | Sakkara – hieroglify (Saqqara: Mastaba of Kagemni by Gary Todd na licencji CC0 1.0)

Inne zabytki i znaleziska Sakkary

Sakkara była nie tylko nekropolią królewską. Chowano tu również dostojników państwowych i inne ważne osobistości. Najlepiej zachowanym grobowcem jest mastaba Mereruki – wezyra władcy VI dynastii, Tetiego.

W niektórych spośród grobowców dostojników dokonano ważnych odkryć. W 1861 r. w grobowcu Czenerego znaleziono Tablicę z Sakkary – spis władców Egiptu od Anedżiba z I dynastii do Ramzesa II.

Sakkara to również miejsce odkrycia najstarszego zachowanego zwoju papirusu. Zwój z czasów I dynastii, datowany na 2900 r. p.n.e., odnaleziono w grobowcu Hemaki. Papirus ten jest całkowicie wyblakły.

Choć w Sakkarze zdecydowanie króluje piramida Dżesera, warto zainteresować się również zabytkami z okresów późniejszych niż Stare Państwo.
Do najważniejszych grobowców z czasów Nowego Państwa należą pusty grobowiec Horemheba (pochowanego w Dolinie Królów) czy też groby wezyra Aperela oraz Mai – mamki i piastunki Tutenchamona.

Z okresów późnego i ptolemejskiego pochodzi świątynia Serapeum poświęcona Apisowi, będąca jednocześnie zespołem grobowym świętych byków.

Greckim myślicielom poświęcony jest tzw. Krąg Filozofów, na który składają się posągi m.in. Homera, Hezjoda, Pindara i Platona.

Z okresu koptyjskiego pochodzi kilka klasztorów, m.in. Klasztor św. Jeremiasza

Zainteresują Cię również

Torre de Belem Torre de Belem
Torre de Belém to militarna budowla, która stała się jednym z symboli Portugalii. Baszta położona jest w Belem,...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Pamukkale - wapienne tarasy Pamukkale - wapienne tarasy
Pamukkale, czyli starożytne Hierapolis, to unikalne miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest...
Cypryjskie królestwo kotów Cypryjskie królestwo kotów
Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Dubai Mall Dubai Mall
Znajdujące się w obrębie kompleksu Burdż Chalifa centrum handlowe Dubai Mall jest największym pod względem...

 

Afryka - lista krajów