Sharm el-Sheikh, czyli dosłownie po arabsku „Zatoka Szejka” jest jednym z najbardziej znanych i najpopularniejszych kurortów w Egipcie. Zachwyca przede wszystkim, należącymi do najpiękniejszych na świecie, podwodnymi ogrodami koralowymi.

Egipt | Sharm el-Sheikh – jeden z najbardziej popularnych kurortów w Egipcie

Egipt | Sharm el-Sheikh – jeden z najbardziej popularnych kurortów w Egipcie (DSC01005 Sharm El Sheikh 2011 by Wolfgang Jung na licencji CC BY-ND 2.0)

Pogoda w Sharm el-Sheikh

Sharm el-Sheikh jest miastem położonym na południowym krańcu Półwyspu Synaj, u wybrzeży Morza Czerwonego.

Region ten charakteryzuje skrajnie suchy klimat zwrotnikowy, z niezwykle rzadkimi opadami deszczu. Zimą temperatura w ciągu dnia wynosi od kilkunastu stopni w najchłodniejszych miesiącach do około 30º w najcieplejszych. Latem natomiast przekracza 40ºC.

Temperatura wody może spaść poniżej 20ºC w miesiącach najchłodniejszych, ale nagrzewa się szybko i już w marcu jest cieplejsza niż woda w Bałtyku w czasie polskiego lata. Ciepła, ale orzeźwiająca woda oraz bardzo niska wilgotność powietrza pozwalają wytrzymać ponad czterdziestostopniowe upały.

Krajobrazy Sharm el-Sheikh

Sharm el-Sheikh jest położone wśród rezerwatów przyrody i sąsiaduje z jedynym w Egipcie, podwodnym parkiem narodowym – Ras Muhammad.

Wybrzeża Półwyspu Synaj zachwycają bardzo bogatą fauną i flora morską. Blisko brzegu znajduje się 255 raf koralowych, a morze zamieszkuje ponad 1000 gatunków ryb, a także żółwie morskie, rozgwiazdy, jeżowce, skorupiaki i mięczaki. Na lądzie natomiast można przy odrobinie szczęścia zaobserwować takie zwierzęta, jak lisy, jaszczurki różnych gatunków, ptaki drapieżne.

Egipt | Temperatuara wody w marcu jest w Sharm el-Sheikh wyższa niż Bałtyku latem

Egipt | Temperatura wody w marcu jest w Sharm el-Sheikh wyższa niż Bałtyku latem (Sharm El Sheikh by Cosimo Padula na licencji CC BY 2.0)

Krótka historia

Sharm el-Sheikh nie jest miejscem dla osób chcących pozwiedzać staroegipskie zabytki czy też nawet stare, monumentalne przykłady architektury muzułmańskiej. Miasto to nabrało znaczenia dopiero jako kurort nadmorski. Przez dłuższy czas było niewielkim portem rybackim, później ze względów strategicznych, związanych z kluczowym położeniem, egipska marynarka wojenna założyła w Sharm el-Sheikh swoją bazę.

W latach 1967-82 miasto, podobnie jak cały Półwysep Synaj, znajdowało się w granicach Izraela.

Po 1982 roku rząd egipski zdecydował się na dofinansowanie rozwoju miasta, który rozpoczęły już władze izraelskie. Interes „zwietrzyli” szybko nie tylko miejscowi zamożni szejkowie, ale również inwestorzy zagraniczni. Tym sposobem Sharm el-Sheikh prędko przerodziło się w światowej sławy miejsce wypoczynkowe.

Egipt | Sharm el-Sheikh ma bogato rozwiniętą infrastrukturę turystyczną

Egipt | Sharm el-Sheikh ma bogato rozwiniętą infrastrukturę turystyczną (by soynanii na licencji Pixabay)

Atrakcje turystyczne

Miasto ma bogato rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Znajdują się tu liczne hotele, ośrodki sportowe i rozrywkowe czy ekskluzywne centrum handlowe.

Dzięki ciepłemu morzu, bezdeszczowej pogodzie oraz unikalnej, bogatej i niezniszczonej przez człowieka morskiej przyrodzie, kurort jest znany od dawna jako wymarzone miejsce dla turystów lubujących się w sportach wodnych oraz odkrywaniu tajemnic podwodnego świata.

Egipt | Ciepłe morze i bezdeszczowa pogoda to wizytówki „Zatoki Szejka”

Egipt | Ciepłe morze i bezdeszczowa pogoda to wizytówki „Zatoki Szejka” (sharm el-sheikh beach1 by kmf164 na licencji CC BY-SA 2.0)

Nurkowanie w Sharm el-Sheikh

Sharm el-Sheikh ma bogatą bazę ośrodków dla nurków, w tym ośrodków szkoleniowych. Kurort oferuje miejsca do nurkowania dla osób o różnym poziomie umiejętności. Istnieje możliwość uprawiania snorkelingu, czyli najprostszej formy nurkowania (nurek wyposażony jest w maskę, fajkę i płetwy). Można odwiedzać rafy (czy wręcz ogrody!) koralowe na płyciznach czy też spoczywające na dnie od wielu lat wraki statków.

Sporty wodne i świetna baza wypadową

Wraz z rozwojem bazy turystycznej Sharm el-Sheikh został wzbogacony o wiele innych atrakcji, takich jak delfinarium czy możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów. Organizowane są przejażdżki na wielbłądach. Kurort jest również idealną bazą wypadową do wycieczek na Synaj, do Izraela, Jordanii.

Egipt | Sharm el-Sheikh oferuje miejsca do nurkowania dla osób o różnym poziomie umiejętności

Egipt | Sharm el-Sheikh oferuje miejsca do nurkowania dla osób o różnym poziomie umiejętności (Sharm El Sheikh by Cosimo Padula na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Dania – najmniejszy kraj Skandynawii Dania – najmniejszy kraj Skandynawii
„Skromne, ale dobre” to duńskie przysłowie, będące najlepszą prezentacją tego niezwykłego państwa w pigułce. Dania...
Świątynie w Abu Simbel, Egipt Świątynie w Abu Simbel, Egipt
Abu Simbel położone jest nad Jeziorem Nasera (dawniej nad Nilem), na południu kraju, w egipskiej części Nubii (...
Monterrey – najbogatsze miasto Meksyku Monterrey – najbogatsze miasto Meksyku
Położone w północno-wschodniej części Meksyku Monterrey to ogromne, nowoczesne miasto, które nijak ma się do...
Kuta – raj surferów Kuta – raj surferów
Kuta jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych na Bali. To miasto pełne hoteli, klubów, galerii...
Santorini - raj na Morzu Egejskim Santorini - raj na Morzu Egejskim
Santorini, pradawny wulkan na Morzu Egejskim, dziś – magiczna wyspa przyciągająca rzesze turystów. Poczujemy tu...
Morze Czerwone i Półwysep Synaj Morze Czerwone i Półwysep Synaj
Opisywany tu region obejmuje terytorium trzech prowincji (muhafaz) egipskich: Prowincji Morza Czerwonego, Synaju...

 

Afryka - lista krajów