Egipt kryje nieocenione źródła wiedzy o życiu kobiet w starożytności. W grobowcach znajdowano np. palety do szminek, kremy, pudry, malowidła oraz wiele innych środków służących upiększaniu ciała.

Informacje o tym, do czego służyły i jak je stosowano, odnaleźć można w starożytnych tekstach, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

kosmetyki1

Egipt | Nefretete (Nefertiti) – ideał starożytnego piękna (The bust of Nefertiti, Altes Museum, Berlin, Germany by Paul Mannix na licencji CC BY 2.0)

W Starożytnym Egipcie ideałem kobiecości była Nefretete (Nefertiti). Przedstawiana była jako kobieta o smukłej sylwetce, długich nogach i wąskich biodrach.

Odcień skóry „modny” był jedynie w jasnej tonacji. Ciemna karnacja była przejawem prostoty, dlatego kobiety posypywały się jasną ochrą, a następnie rysowały na twarzy błękitne żyłki – miało to jeszcze bardziej uwydatnić ich delikatność i subtelność.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni malowali oczy obrysowując je czarną lub niebieską kredką. Kształtem miały przypominać migdały. Malowanie oczu miało również zdrowotne zastosowanie – chroniło je przed zapaleniem spojówek wynikającym z nadmiernego słońca i kurzu. Kobiety malowały również usta, zazwyczaj na kolor pomarańczowy lub czerwony.

Barwniki do oczu i ust przechowywane były w niewielkich kolorowych pojemnikach o rozmaitych kształtach. Przed użyciem, mieszano wszystkie składniki w przeznaczonych do tego paletach, po czym nakładano przy pomocy specjalnej łyżeczki kosmetycznej.

kosmetyki2

Egipt | Starożytne grobowce kryją prawdziwe bogactwo informacji na temat zwyczajów pielęgnacyjnych dawnych Egipcjan (Take me to Cleopatra by Javcon117* na licencji CC BY-SA 2.0)

Starożytni Egipcjanie skrupulatnie pielęgnowali swoje ciała. Kobiety zamartwiały się zmarszczkami, zaś mężczyźni – łysieniem. W znalezionych zapiskach szczegółowo opisany jest zabieg pielęgnacji włosów oraz sposób przygotowywania maści i kremów. Robiono również kremy przywracające młodość. Przyrządzano je z takich surowców jak: wosk, oliwa z oliwek i cyprys.

Bardzo popularne było zażywanie wonnych kąpieli, zaś na wielkie uroczystości pod peruki wkładano stożki z nasyconymi pachnidłami. Do mycia ciała stosowano pasty, które zawierały surowce odtłuszczające i pieniące, składające się z  mieszaniny popiołu i gliny.

Zainteresują Cię również

Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...

 

Afryka - lista krajów