Egipt kryje nieocenione źródła wiedzy o życiu kobiet w starożytności. W grobowcach znajdowano np. palety do szminek, kremy, pudry, malowidła oraz wiele innych środków służących upiększaniu ciała.

Informacje o tym, do czego służyły i jak je stosowano, odnaleźć można w starożytnych tekstach, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

kosmetyki1

Egipt | Nefretete (Nefertiti) – ideał starożytnego piękna (The bust of Nefertiti, Altes Museum, Berlin, Germany by Paul Mannix na licencji CC BY 2.0)

W Starożytnym Egipcie ideałem kobiecości była Nefretete (Nefertiti). Przedstawiana była jako kobieta o smukłej sylwetce, długich nogach i wąskich biodrach.

Odcień skóry „modny” był jedynie w jasnej tonacji. Ciemna karnacja była przejawem prostoty, dlatego kobiety posypywały się jasną ochrą, a następnie rysowały na twarzy błękitne żyłki – miało to jeszcze bardziej uwydatnić ich delikatność i subtelność.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni malowali oczy obrysowując je czarną lub niebieską kredką. Kształtem miały przypominać migdały. Malowanie oczu miało również zdrowotne zastosowanie – chroniło je przed zapaleniem spojówek wynikającym z nadmiernego słońca i kurzu. Kobiety malowały również usta, zazwyczaj na kolor pomarańczowy lub czerwony.

Barwniki do oczu i ust przechowywane były w niewielkich kolorowych pojemnikach o rozmaitych kształtach. Przed użyciem, mieszano wszystkie składniki w przeznaczonych do tego paletach, po czym nakładano przy pomocy specjalnej łyżeczki kosmetycznej.

kosmetyki2

Egipt | Starożytne grobowce kryją prawdziwe bogactwo informacji na temat zwyczajów pielęgnacyjnych dawnych Egipcjan (Take me to Cleopatra by Javcon117* na licencji CC BY-SA 2.0)

Starożytni Egipcjanie skrupulatnie pielęgnowali swoje ciała. Kobiety zamartwiały się zmarszczkami, zaś mężczyźni – łysieniem. W znalezionych zapiskach szczegółowo opisany jest zabieg pielęgnacji włosów oraz sposób przygotowywania maści i kremów. Robiono również kremy przywracające młodość. Przyrządzano je z takich surowców jak: wosk, oliwa z oliwek i cyprys.

Bardzo popularne było zażywanie wonnych kąpieli, zaś na wielkie uroczystości pod peruki wkładano stożki z nasyconymi pachnidłami. Do mycia ciała stosowano pasty, które zawierały surowce odtłuszczające i pieniące, składające się z  mieszaniny popiołu i gliny.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...

 

Afryka - lista krajów