Stolicą Egiptu od momentu uzyskania przez państwo niepodległości w roku 1923 jest Kair – największe miasto Afryki, położone na północnym krańcu Sahary, na południe od wybrzeży Morza Śródziemnego.

Miasto liczy ok. 7 mln mieszkańców, a cała aglomeracja – ok. 17 mln. Kair uważany jest za współczesną stolicę świata arabskiego, o czym świadczy fakt, iż wybrany został na siedzibę Ligi Państw Arabskich.

Egipt | Cytadela w Kairze - dawna siedziba władców Egiptu

Egipt | Cytadela w Kairze - dawna siedziba władców Egiptu (by Amr Gamal na licencji Freeimages)

Jedyne afrykańskie metro

Jest to jedno z najlepiej rozwiniętych miast Afryki – znajduje się tu m.in. jedyne na całym kontynencie metro.

Centrum turystyczne północnej Afryki

Kair jest także znaczącym centrum turystycznym północnej Afryki, ściągającym tłumy gości ze wszystkich zakątków świata. W architekturze miasta widoczne są wpływy rozmaitych kultur, poczynając od starożytnych Egipcjan, poprzez Rzymian, Turków, Arabów, aż po współczesną architekturę zachodnią.

Dzieje miasta

Kair, podobnie jak cały Egipt, może pochwalić się bogatą historią. Powstanie miasta datuje się na rok około 150 r. n.e. i przypisuje Rzymianom.

Niecałe 500 lat później, bo w roku 642, rzymski fort został zdobyty przez Arabów, a tym samym stał się ważnym ośrodkiem kultury islamskiej.

Swoje najlepsze lata Kair przeżył w IX wieku, a najintensywniejszy rozkwit zawdzięcza sułtanowi Saladynowi, dzięki któremu stał się ważnym ośrodkiem kultury i nauki. Stan dobrobytu trwał do roku 1517, kiedy to Kair zdobyty został przez Imperium Osmańskie.

Miasto ponownie odzyskało swoją wysoką pozycję dopiero w drugiej połowie XIX wieku dzięki budowie Kanału Sueskiego i rozwijającej się w tych rejonach turystyce. 

Egipt | Meczet Al-Hakima w Kairze

Egipt | Meczet Al-Hakima w Kairze (Courtyard, Al Hakim Mosque by Gary Ku na licencji CC BY-SA 2.0)

Zwiedzanie Kairu

Nie można powiedzieć, że zwiedziliśmy stolicę Egiptu, jeśli pominiemy Stary Kair. Zobaczymy tu pozostałości Fustatu, w tym jego najstarszy zachowany budynek – meczet Ibn Tuluna z IX w.

Stary Kair to również Kair Koptyjski, gdzie zobaczymy Muzeum Koptyjskie oraz liczne kościoły, w tym słynny Wiszący Kościół, datowany na koniec III w. Niedaleko znajduje się rzymska forteca, Babylon.

W Starym Kairze zobaczymy też Synagogę Ben Ezry z IX w. – pamiątkę po dawnej, żydowskiej społeczności miasta.

Zwiedzając Kair odwiedźmy koniecznie meczety z czasów fatymidzkich: Al-Azhar, meczet Al-Hakima, meczety Aqmar i Lulua. Na zakupy przejdźmy się choć raz na bazar Chan al-Chalili z XIV w. Warto też przespacerować się ulicą Muizz – najstarszą ulicą Kairu.

Do charakterystycznych obiektów Kairu należą również: Cytadela Saladyna, dekoracyjna Wieża Kairska oraz Plac Tahrir, na którym rozgrywały się najważniejsze wydarzenia Egipskiej Rewolucji 2011 r.

Każdy turysta powinien skierować swe kroki do Muzeum Egipskiego, gdzie znajdują się imponujące zbiory zabytków starożytności, a wśród nich liczne posągi, płaskorzeźby, freski, a nawet znaleziska z grobowca Tutanchamona.

W obręb aglomeracji Kairu wchodzą również: Giza, Sakkara i Dahszur, a więc miejsca, do których tłumnie zmierzają wszyscy turyści, tu bowiem znajdują się najsłynniejsze w świecie piramidy.

 Egipt - Kair | Panorama miasta

Egipt - Kair | Panorama miasta (by Mohammad Aboul-Ela na licencji Freeimages)

Kair – miasto kontrastów

Kair to miasto pełne kontrastów. Znajdziemy tu zarówno perły architektury muzułmańskiej, jak i zabytkowe budowle koptyjskie. Niektóre budynki są otoczone troską, inne zaniedbane. W mieście znajdują się zarówno nowoczesne, piękne dzielnice, jak i dzielnice biedy czy slumsy na obrzeżach.

Ponad 2 mln osób zamieszkuje „Miasto Umarłych” – tereny historycznej nekropolii, sięgającej historią do VII w. Żyją tu ludzie, którzy zostali pozbawieni dachu nad głową na skutek wyburzania starych budynków czy trzęsienia ziemi z 1992 r. Znajdują tu także schronienie poszukujący pracy mieszkańcy wsi. Najbiedniejsze części to tzw. slums Miasta Umarłych oraz Miasto Śmieci. Wiele osób dostosowało do celów mieszkalnych struktury dawnych mauzoleów.

Zachodnia część Kairu to głównie dzielnice nowoczesne, o szerokich ulicach i z architekturą europejską. We wschodnich dzielnicach dominuje architektura muzułmańska: charakterystyczne są liczne, wąskie uliczki oraz tradycyjne kamienice.

Do bogatszych dzielnic Kairu należą elegancki Zamalek, Heliopolis, czy nowoczesne Nasr City.

Egipt - Kair | Meczet Ahmada Ibn Tuluna

Egipt - Kair | Meczet Ahmada Ibn Tuluna (by Mira Pavlakovic na licencji Freeimages)

Zainteresują Cię również

Berlin - zielona metropolia Berlin - zielona metropolia
Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Madryt Madryt
Madryt, ze względu na swoją idealną lokalizację w samym serce kraju, został ustanowiony stolicą Hiszpanii w 1561...
Tokio – „Wschodnia Stolica” Tokio – „Wschodnia Stolica”
Tokio to największe miasto na świecie, położone nad Oceanem Spokojnym na wyspie Honsiu oraz ważne centrum polityki...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...

 

Afryka - lista krajów