Egipt jest krajem islamskim, nawet jeśli chce wyglądać nowocześnie i na wzór zachodni. Porządek społeczny jest tu dość konserwatywny i ściśle ustalony. Pojęcie moralności jest w Egipcie rozumiane zdecydowanie bardziej surowo niż w krajach Zachodu. Dotyczy to również chrześcijan koptyjskich (szczególnie w porównaniu z chrześcijanami zachodnimi). Zasady te widoczne są zwłaszcza w życiu rodzinnym, pozycji kobiety w rodzinie i w życiu społecznym oraz w bardziej intensywnych praktykach religijnych.

 

egipt styl zycia1

Egipt | W życiu rodzinnym i społecznym Egipcjan obowiązuje wiele surowych zasad, które turyści powinni przynajmniej postarać się uszanować (Women of the family by a rancid amoeba na licencji CC BY-SA 2.0)

Panowie na lewo, panie na prawo... czyli podział według płci

W wielu obiektach, jak na przykład w meczetach, koptyjskich kościołach i środkach transportu, istnieje segregacja według płci, której muszą przestrzegać także cudzoziemcy. Podział dokonuje się na:

 • Kobiety z dziećmi i bez dzieci (dalej w skrócie: kobiety)
 • Mężczyzn, względnie rodziny w towarzystwie męża (dalej w skrócie: mężczyźni).
 

Obowiązują pod tym względem dość proste reguły:

 • W meczetach względnie koptyjskich kościołach mężczyźni siedzą po lewej (północnej) stronie. Kobiety siedzą po prawej (południowej) stronie albo na emporze (galerii nad nawą).
 • W środkach transportu kobiety siedzą w przednim wagonie (w przednich wagonach). Dotyczy to wagonów metra, tramwajów itd., ale nie pociągów z miejscówkami.
 • Rozdział według płci jest też praktykowany w rodzinach, gdzie istnieje oddzielny obszar dla żony (żon) i dzieci. Para małżonków, która odwiedza egipską rodzinę, będzie tego rozdzielenia doświadczać. Mąż zajmuje się gospodarzem (strefa kobiet jest absolutnym tabu!), żona – jego małżonką. Każdy posiłek rozpoczyna pan domu, po nim jego synowie i dopiero reszta rodziny.

egipt styl zycia2

Egipt | Młody mieszkaniec Luksoru (Boy in Luxor by David Dennis na licencji CC BY-SA 2.0)

Zasady dobrego wychowania, czyli egipski savoir vivre

Gościnność liczy się w krajach islamskich znacznie bardziej niż w społeczeństwach zachodnich. Oto kilka reguł:

 • Wolno nam nie skorzystać z pierwszego zaproszenia gospodarza. Jeśli jednak zaproszenie będzie ponowione trzy razy, dobre wychowanie nakazuje je przyjąć. Nie ma też powodu, aby odrzucić zaproszenie na herbatę.
 • Jako gość należy przynieść ze sobą prezent. Ciastka i ciasta są mile widziane, ale jeśli nie zbyt dobrze zna się rodzinę gospodarza albo ich potrzeby, można także podarować pieniądze dzieciom.
 • Nie przynosi się alkoholu!
 • Należy umyć ręce przed jedzeniem.
 • Arabska gościnność nie zna granic, ale niektóre prezenty mogą być proponowane z czystej uprzejmości. Nie przyjmujmy więc drogich kamieni, sprzętu stereo czy... córek!
 • Najważniejszym tematem rozmów jest rodzina. Jeśli nasi partnerzy życiowi albo dzieci nie podróżują z nami, możemy zabrać ze sobą ich zdjęcia. Dla singli jest to trudniejsze, ponieważ miejscowi nie do końca potrafią zrozumieć ich sytuację. Jeśli jest rzeczą mało prawdopodobną, abyśmy kiedykolwiek spotkali jeszcze swego rozmówcę, możemy mu raczej opowiedzieć swojej hipotetycznej rodzinie (dopuszczalne są drobne kłamstewka, mające na celu złagodzenie wszelkich kłopotliwych sytuacji, np. nazwanie swojego niepoślubionego jeszcze partnera mężem czy bratem itp.).

egipt styl zycia3

Egipt | Najczęściej poruszanym przez Egipcjan tematem rozmów jest rodzina (Going back Home by Ricardo Liberato na licencji CC BY-SA 2.0)

Ubiór

Ważną rzeczą jest w Egipcie właściwy ubiór, szczególnie dla kobiety.

W Egipcie trzeba mieć, zwłaszcza jeśli jest się kobietą, zawsze zakryte nogi – z krótkich spodni i spódniczek trzeba zrezygnować. Również ramiona powinny być zakryte. Im dalej od ośrodków turystycznych i popularnych atrakcji, tym ściślej trzeba tych reguł przestrzegać. Najkorzystniej jest podróżować kobiecie w towarzystwie męża, brata albo syna.

Również przy kąpieli trzeba dostosować się do surowych reguł. Bikini jest tolerowane jedynie w często uczęszczanych przez turystów kurortach and Morzem Czerwonym. Kąpiel bez ubrania nie jest tolerowana. Poza tym kobiety muszą się liczyć z towarzystwem gapiów.

Alkohol

W krajach islamskich możemy mieć pewne trudności z zakupem napojów alkoholowych.

W miejscach publicznych obowiązuje często surowy zakaz spożywania alkoholu. Jest on sprzedawany przede wszystkim w hotelach i niektórych restauracjach. Produkty alkoholowe można także kupić w specjalnych sklepach. Są też miejscowości, w których obowiązuje pełna prohibicja (np. Siwa). 

Przebywając w małej lokalnej jadłodajni nie należy pytać o napoje alkoholowe – te są dostępne wyłącznie w międzynarodowych barach i restauracjach.

Poza tym, także palenie papierosów w miejscach publicznych, uważa się w Egipcie za niestosowne dla kobiet.

egipt styl zycia4

Egipt | W Egipcie można zyskać sobie sympatię gospodarzy znając parę słów po arabsku (Children singing by a rancid amoeba na licencji CC BY-SA 2.0)

Uwaga na drobne gesty!

Inne kraje – inne obyczaje, tradycje, zasady. Popełniwszy raz faux pas można nie dostać drugiej szansy. Zwłaszcza w kraju islamskim.

 • Beztroskie bawienie się końcami palców może wywołać ostrą reakcję – taki gest stanowi poważną osobistą obrazę.
 • Szczytem nietaktu jest pokazanie podeszwy stopy, podobnie jest z lewą ręką.
 • Bardzo złe wrażenie może wywołać niecierpliwość i pośpiech.
 • Można zyskać przychylność gospodarzy znając parę słów po arabsku.
 • Kobiety nie powinny same spotykać się z mężczyznami, zachowywać się zbyt swobodnie, utrzymywać z nimi dłuższego kontaktu wzrokowego – może to być opacznie zinterpretowane jako intymne zaproszenie.
 • Temat religii jest w rozmowach szczególnie delikatny i drażliwy. Przyznawanie się do ateizmu nie znajduje zrozumienia.
 • Przed wejściem do meczetu trzeba zapytać o zgodę imama. W każdym wypadku należy zdjąć obuwie, a kobiety powinny włożyć nakrycie głowy.

 

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...

 

Afryka - lista krajów