Taamija (ta'miyya) to egipska wersja falafel. Słowo ta’miyya w rzeczywistości pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego pokarm. Jest to jedno z najpopularniejszych dań serwowanych w Egipcie.
Pod nazwą taamija kryje się pikantna i bardzo aromatyczna potrawa wegetariańska, typowa dla kuchni bliskowschodniej. Aby spróbować falafeli nie trzeba koniecznie wyjeżdżać do Egiptu, tą pyszną potrawę bez problemu można przygotować w domu.
Egipt | Taamija podaje się zwykle jako przystawkę (by AlbanyColley na licencji Pixabay)
Falafel w kuchni egipskiej
W Egipcie i innych krajach arabskich falafele są bardzo popularną potrawą, najczęściej podawaną jako alternatywa dla mięsa w kebabie lub picie. Danie to dostać można praktycznie w każdej restauracji, barach czy u ulicznych sprzedawców. Podaje się je z sałatką ze świeżych lub konserwowych warzyw, pikantnym sosem i pastą tahini. Falafele doskonale smakują również jako osobne danie czy przekąska. Nie powinniśmy mieć problemu z ich skosztowaniem – znajdują się w menu niemal każdej restauracji, można też je kupić w barach szybkiej obsługi.
Egipt | Falafele można podawać na wiele sposobów (by jereskok na licencji Pixabay)
Przepis na egipskie falafele
Niezbędne składniki do przygotowania taamija:
- ½ kg fasoli fava (bobu)
- 2 obrane i posiekane ząbki czosnku
- 1 i ¾ szklanki posiekanych, świeżych liści pietruszki
- 1 i ½ łyżeczki kminu rzymskiego
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 jajo
- 1 i ¼ łyżeczki soli
- Olej roślinny do smażenia
Bób należy namoczyć na noc. Jeśli ziarna są w powłoce, po na moczeniu (gdy już zbrązowieje) usuwamy ją. Następnie w ten sposób przygotowane składniki mieli się i dodaje posiekane zioła i przyprawy, takie jak: pietruszka, czosnek, kminu rzymski i sól.
Masę, którą otrzymamy chowamy do lodówki na okres jednego tygodnia.
Po tygodniu kończymy robić przepyszne taamija. Dodajemy jedno jajo i mieszamy aż do uzyskania gładkiej masy. Następnie formujemy nieduże, okrągłe kuleczki.
Taamija smażymy na rozgrzanym, głębokim oleju. Wrzucamy do garnka kilka kuleczek na raz i smażymy na złoty kolor przez około 5 minut. Gotowe kuleczki wyjmujemy z tłuszczu.
Egipt | Falafele to małe kotleciki z bobu o pikantnym smaku i ziołowo-korzennym aromacie (by makola na licencji Pixabay)
Wartości odżywcze
Falafele są dobrym źródłem białka, węglowodanów i błonnika oraz składników mineralnych jak wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas. Podczas smażenia kotleciki wchłaniają sporą ilość tłuszczu, tak więc są dość kaloryczne. Aby ograniczyć ilość tłuszczu, najlepiej zaraz po smażeniu dobrze odcisnąć je w papierowy ręcznik. Alternatywą dla smażenia może być również upieczenie falafeli w piekarniku.
Egipt | Taamija to egipska wersja falafel (by Ajale na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również





