Taba jest niewielką miejscowością turystyczną, położoną nad Zatoką Akaba w Egipcie, przy samej granicy z Izraelem. Ze względu na swą lokalizację Taba jest popularnym miejscem wczasowym przede wszystkim wśród Izraelczyków.

Przyjeżdżają tam często osoby chcące odpocząć w czasie weekendu. Zatrzymują się tam również ci, którzy udają się na wycieczkę w głąb Egiptu.

Egipt | Taba to najbardziej wysunięty na północ kurort należący do obszaru Riwiery Morza Czerwonego
Egipt | Taba to najbardziej wysunięty na północ kurort należący do obszaru Riwiery Morza Czerwonego (Intercontinental Hotel Taba - Egypt by Sam valadi na licencji CC BY 2.0)

Brama na Synaj

Taba znajduje się ok. 230 km na północny wschód od Sharm el-Sheikh i zaledwie 8 km od granicznego izraelskiego miasta Eljat oraz 15 km od jordańskiej Akaby. Miejscowość – niegdyś mało znana beduińska wioska, a dziś popularny kurort – nazywana jest często „Bramą na Synaj”.

Podobnie jak w przypadku innych kurortów znajdujących się na półwyspie Synaj, infrastrukturę turystyczną w Tabie zaczęli rozwijać Izraelczycy w czasie okupacji tego obszaru w latach 70.

 

Dodajmy, że Taba pozostawała w granicach Izraela dłużej niż pozostała część półwyspu – Egipt otrzymał ją z powrotem dopiero w 1988 r. po długich bojach dyplomatycznych.

Izrael zgodził się na zwrócenie Taby pod warunkiem, że jego obywatele będą mogli przebywać na terenie miejscowości bez wizy przez okres 48 godzin. Wówczas popularność Taby jako celu weekendowych wyjazdów wzrosła.

Niektórzy obawiają się wyjazdu na urlop do Taby ze względu na atak terrorystyczny na hotel Taba Hilton, który miał miejsce w październiku 2004 roku. Zginęły w nim 34 osoby, w większości obywatele Izraela. Po owym tragicznym dniu zamachów w Tabie już nie było.

Egipt | Taba jest idealnym miejscem dla amatorów nurkowania, znajduje się tu także bardzo dobra baza hotelowa
Egipt | Taba jest idealnym miejscem dla amatorów nurkowania, znajduje się tu także bardzo dobra baza hotelowa (by 31774 na licencji Pixabay)

Atrakcje Taby

Taba to najbardziej wysunięty na północ kurort należący do obszaru Riwiery Morza Czerwonego.

Podobnie jak inne miejscowości tego regionu, Taba jest idealnym miejscem dla amatorów nurkowania dzięki pasowi raf koralowych oraz krystalicznie czystej wodzie. Jest tu ok. 20 miejsc do nurkowania. Szczególnie atrakcyjna jest położona 15 km od centrum Taby Zatoka Fjord.

W Tabie znajduje się dobra baza hotelowa, w tym luksusowy hotel Taba Hilton z kasynem.

Kurort wciąż się rozwija i cały czas powstaje tu nowoczesna infrastruktura turystyczna. Niektóre miejsca przypominają wręcz plac budowy.

Dopiero od kilku lat działa w Tabie międzynarodowe lotnisko. Obsługuje ono przede wszystkim loty czarterowe.

Egipt | Taba – rafy koralowe oraz krystalicznie czysta woda kuszą turystów
Egipt | Taba – rafy koralowe oraz krystalicznie czysta woda kuszą turystów (Fiord Bay, Taba by Hossam el-Hamalawy na licencji CC BY-SA 2.0)

Rimmon-Perec

Taba to jednak nie tylko nurkowanie i urlop w luksusowym hotelu. Warto wyruszyć na dłuższą wycieczkę i odwiedzić chociażby Rimmon-Perec – pobliskie miejsce, gdzie według biblijnej Księgi Liczb zatrzymali się Izraelici podczas ucieczki z Egiptu.

Okolice Taby – Wyspa Faraona

Niewątpliwą atrakcją będzie również odwiedzenie oddalonej zaledwie 7 km na północ od Taby Wyspy Faraona (zwanej też przez Izraelczyków Wyspą Koralową).

Jest ona wspaniałym miejscem do nurkowania (jest otoczona rafą koralową). Ponadto, znajduje się na niej dwunastowieczny fort wzniesiony przez krzyżowców (oficjalnie w celu ochrony pielgrzymów podążających do Ziemi Świętej, a faktycznie po to, aby ściągać myto od kupców arabskich). Fort ten jest otwarty dla zwiedzających.

Na wyspę płyną promy nie tylko z Taby, ale i z Akaby w Jordanii.

Egipt | Taba – bajeczny zachód słońca
Egipt | Taba – bajeczny zachód słońca (Sinai Taba General008 by Britrob na licencji CC BY 2.0)

Kolorowy Kanion

Będąc w Tabie warto zobaczyć zachwycający swoimi barwami Kolorowy Kanion, a  także wybrać się na wycieczkę do podnóża Góry Synaj i znajdującego się u tam słynnego wczesnośredniowiecznego Klasztoru Świętej Katarzyny.

Na południowym zachodzie od Taby znajduje się rezerwat przyrody. Pod ochroną są znajdujące się tam jaskinie, doliny i pasma górskie, a także roślinność i zwierzęta (25 gatunków ssaków, 50 rzadkich gatunków ptaków, 24 gatunki gadów).

Zainteresują Cię również

Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji
Brela to niewielka miejscowość turystyczna położona między górami Biokovo a Morzem Adriatyckim na Riwierze...
Budapeszt, jako kurort uzdrowiskowy Budapeszt, jako kurort uzdrowiskowy
Budapeszt to nie tylko stolica Węgier, siedziba najwyższych władz państwowych, centrum kulturalne i naukowe, to...
Klasztor Ayia Napa Klasztor Ayia Napa
Jednym z najbardziej popularnych kurortów na Cyprze jest Ayia Napa. Znajduje się tu wspaniały klasztor o tej samej...
Wyspa Hajnan Wyspa Hajnan
Sanya uważana jest za najbardziej znany w świecie chiński kurort. Właśnie tu, w latach 2003, 2004 i 2005, odbyły...
Hakone Hakone
Hakone to bardzo popularne, choć niewielkie, turystyczne i wypoczynkowe miasto  na wyspie Honsiu. Od Tokio...
Uzdrowiska na Ukrainie Uzdrowiska na Ukrainie
Całe rzesze turystów przybywają na Ukrainę w poszukiwaniu relaksu i zdrowego wypoczynku. Kraj ten słynie bowiem ze...

 

Afryka - lista krajów