Tutanchamon (ur. ok. 1342-39 p.n.e., zm. 1323 p.n.e.) był jednym z najbardziej znanych egipskich faraonów. Zasiadł na tronie mając zaledwie 9 lat, zmarł natomiast w wieku lat 19, prawdopodobnie na malarię. Jakie sekrety kryją dzieje młodego faraona?
Egipt | Złota maska Tutanchamona (13_MasqueEnOr by Claude Valette na licencji CC BY-ND 2.0)
10 lat po wstąpieniu na tron Tutanchamon umarł nie pozostawiając żadnego dziedzica. Przed śmiercią bardzo cierpiał. Miał martwicę kości, która sprawiała mu ogromny ból, rozszczep podniebienia, a także stopę końsko-szpotawą. Tuż przed śmiercią złamał także nogę.
Najnowsze badania wykazały, że młody Tutanchamon nie mógł poruszać się bez laski. W jego grobowcu znaleziono 130 lasek. Wiele osób twierdzi, że pełniły one funkcję berła, a stopę uszkodzono podczas balsamowania ciała.
W starożytnym Egipcie jedną z przyczyn występowania wielu wrodzonych schorzeń była endogamia (zawieranie małżeństw wewnątrz własnej grupy). Jak się okazało ojciec Tutanchamona (Echnaton) i matka (Młodsza Dama) byli rodzeństwem. Tutanchamon był również blisko spokrewniony ze swoją żoną. Być może właśnie to spowodowało, że jego dwie córki urodziły się martwe.
Żoną Tutanchamona była Anchesenamon. Jej grobowiec odkryto w 1817 roku. Niestety wandale w dużym stopniu uszkodzili mumię.
Tutanchamon został pochowany w Dolinie Królów, w grobie KV62.
Egipt nie był jedynym krajem, w którym popularne było królewskie kazirodztwo. Wśród zwykłych obywateli małżeństwa między najbliższymi były zwykle zakazane, ale rodziny królewskie były z tego najczęściej wyłączone. W grę wchodziły oczywiście względy polityczne. Nie zdawano sobie jednak sprawy, jakie poważne konsekwencje może powodować kazirodztwo.
Egipt | Tutanchamon zmarł w wieku 19 lat (Tutanchamun @ EXPO XXI Köln by Achim Hepp na licencji CC BY-SA 2.0)
Źródło: National Geographic, nr 09 (132) Wrzesień 2010
Zainteresują Cię również
.