Z czym kojarzy się Egipt? Z piramidami, słońcem, ciepłym morzem. Będąc tu warto odwiedzić kilka miejsc, które na zawsze zostaną w naszej pamięci. Oto top 10 miejsc, które szczególnie warto zobaczyć w Kraju Faraona.

Muzeum Egipskie

Jednym z miejsc, które z pewnością warto zobaczyć będąc w Kairze jest Muzeum Egipskie. Istnieje ono od 1902 roku. Mieści się tu aż 100 sal pełnych wspaniałych eksponatów, dzięki którym przeniesiemy się w malownicze czasy starożytności. Najcenniejszym eksponatem w muzeum jest sarkofag Tutenchamona. Zobaczymy tu również wiele dzieł sztuki z czasów Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, a także posągi posągi Ramzesa II i Tutmozisa III. 

Muzeum egipskie, eksponaty

Jeden z licznych eksponatów w Muzeum Egipskim (by DEZALB na licencji Pixabay

Oaza Fajum

Fajum to oaza znajdująca się na Pustyni Libijskiej w północnym Egipcie. Powstała ona na skutek przedostania się wody z Nilu do zagłębia tektonicznego. Co można zobaczyć w pobliżu? W miejscowościach Hawara i Al-Lahun znajdują zjawiskowe piramidy faraonów XII dynastii. W północnej części miasta Fajum zobaczymy ruiny starożytnego Szedt. 

Piramidy w Gizie

Jednym z najbardziej tajemniczych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Egipcie jest Giza. Giza to starożytne miasto położone w Dolnym Egipcie, na zachodnim brzegu Nilu. Zobaczymy tu wielkie piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz monumentalną rzeźbę Sfinksa. Całość kompleksu zabytków w Gizie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Archeolodzy szacują, że cały kompleks może mieć co najmniej 5000 lat. 

top 10 piramidy w gizie

Piramidy w Gizie (by NadineDoerle na licencji Pixabay)  

Dolina Królów

Dolina Królów – jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Egipcie. Odwiedzając je będziemy mieli wrażenie jakby czas stanął w miejscu. Dolina Królów składa się z dwóch dolin – Wschodniej oraz Zachodniej, gdzie znajdują się liczne, wykute w skałach grobowce ze zmumifikowanymi ciałami faraonów od XVIII do XX dynastii. Zobaczymy tu grobowce między innymi: Tutmozis I, Ramzesa IX czy Tutmozisa III. 

Sakkara

Sakkara, starożytna nekropolia dawnej stolicy Egiptu – Memfis. Jest to jedno z najbogatszych w zabytki miejsc na świecie. Zobaczymy tu zjawiskowe grobowce, które datuje się na czasy I dynastii oraz groby królewskie wzniesione za II dynastii. Najsłynniejszym zabytkiem jest tu piramida schodkowa faraona Dżesera z około 2650 r. p.n.e. W 1979 r. Sakkara została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Sakkara, Egipt

Sakkara (by Trapuzarra na licencji Pixabay

Świątynie w Karnaku

Karnak jest to niewielka miejscowość w górnym Egipcie, położona zaledwie 3 km od Luksoru. Znajduje się tu wspaniały kompleks świątyń, który pomimo zniszczeń wciąż robi ogromne wrażenie na turystach. Powierzchnia kompleksu starożytnych świątyń zajmuje ponad 100 hektarów. Najbardziej znanym zabytkiem jest świątynia Amona-Re. W pobliżu znajdują się jeszcze ponad 20 innych świątyń poświęconych różnym bóstwom. 

Świątynie w Karnaku

Świątynia w Karnaku (by DEZALB na licencji Pixabay

Abu Simbel

Abu Simbel to miasteczko położone nad Jeziorem Nasera w południowej części Egiptu. Ta niewielka miejscowość charakteryzuje się bogatą fauną oraz pięknymi widokami. Po zachodzie słońca, na terenie świątyń odbywa się niesamowity pokaz „Światło i Dźwięk”. Abu Simbel słynie z kompleksu złożonego z dwóch świątyń. Obie zostały wykute w skale. Miały zapewnić pamięć Ramzesie i jego żonie Nefertari. 

Kair - największe miasto Afryki

Stolicą Egiptu jest Kair. Miasto położone jest na północnym krańcu Sahary, na południe od wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to największe i jedno z najlepiej rozwiniętych miast w Afryce. Kair każdego roku przyciąga rzesze turystów z całego świata. Zachwyca wspaniałą architekturą, bogatą historią oraz ciekawą kulturą. Do głównych atrakcji Kairu należą: meczet Ibn Tuluna z IX w, pozostałości Fustatu czy Wiszący Kościół czy Babylon. 

Panorama Kairu

Panorama Kairu (by cg2 na licencji Pixabay

Sharm el-Sheikh

Sharm el-Sheikh jest jednym z najbardziej popularnych kurortów w Egipcie. Nazwa miasta w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Zatoka Szejka”. To miejsce zachwyci nas wspaniałą atmosferą, cudownym krajobrazem, czystymi plażami Morza Czerwonego oraz najpiękniejszymi na świecie podwodnymi ogrodami koralowymi. Sharm el-Sheikh jest idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych! (foto. womeos)

Tajemnica Wielkiego Sfinksa

Sfinks w starożytnym Egipcie był symbolem władzy królewskiej. Przedstawiano go jako mitycznego stwora w postaci leżącego lwa z głową człowieka. Najsłynniejszym posągiem jest Wielki Sfinks z Gizy, który mierzy 20 m wysokości i 73 m długości. Pomnik zwrócony jest w kierunku Nilu. Archeolodzy wciąż się spierają o jego pochodzenie oraz cel w jakim go wybudowano, co czyni go jeszcze bardziej zagadkowym. Jaką tajemnicę skrywa Wielki Sfinks z Gizy

Starozytny Egipt - Sfinks

Wielki Sfinks w Egipcie (by NadineDoerle na licencji Pixabay

Zainteresują Cię również

Fauna Egiptu Fauna Egiptu
Egipt charakteryzuje się dużą różnorodnością gatunków zwierząt. Wiele z nich przystosowało się do ekstremalnych...
10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii 10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii
Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale...
10 powodów, dla których warto jechać do Berlina 10 powodów, dla których warto jechać do Berlina
Wielu z nas zastanawia się, czy warto jechać do Berlina? Nie da się ukryć, że Niemcy nie dla każdego są krajem...
10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Moskwie 10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Moskwie
Moskwa – stolica i największe miasto Rosji. Zachwyca wspaniałą architekturą, wieloma zabytkami i ciekawymi...
20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić wraz ze swoim dzieckiem na Cyprze! 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić wraz ze swoim dzieckiem na Cyprze!
Każdy rodzić wie, że wyjazd na wakacje z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem...
10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie 10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie
Lizbona kryje wiele urokliwych ulic i wspaniałych zabytków. Które z nich warto zobaczyć? Poniżej przedstawimy listę...

 

Afryka - lista krajów