Z czym kojarzy się Egipt? Z piramidami, słońcem, ciepłym morzem. Będąc tu warto odwiedzić kilka miejsc, które na zawsze zostaną w naszej pamięci. Oto top 10 miejsc, które szczególnie warto zobaczyć w Kraju Faraona.

Muzeum Egipskie

Jednym z miejsc, które z pewnością warto zobaczyć będąc w Kairze jest Muzeum Egipskie. Istnieje ono od 1902 roku. Mieści się tu aż 100 sal pełnych wspaniałych eksponatów, dzięki którym przeniesiemy się w malownicze czasy starożytności. Najcenniejszym eksponatem w muzeum jest sarkofag Tutenchamona. Zobaczymy tu również wiele dzieł sztuki z czasów Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, a także posągi posągi Ramzesa II i Tutmozisa III. 

Muzeum egipskie, eksponaty

Jeden z licznych eksponatów w Muzeum Egipskim (by DEZALB na licencji Pixabay

Oaza Fajum

Fajum to oaza znajdująca się na Pustyni Libijskiej w północnym Egipcie. Powstała ona na skutek przedostania się wody z Nilu do zagłębia tektonicznego. Co można zobaczyć w pobliżu? W miejscowościach Hawara i Al-Lahun znajdują zjawiskowe piramidy faraonów XII dynastii. W północnej części miasta Fajum zobaczymy ruiny starożytnego Szedt. 

Piramidy w Gizie

Jednym z najbardziej tajemniczych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Egipcie jest Giza. Giza to starożytne miasto położone w Dolnym Egipcie, na zachodnim brzegu Nilu. Zobaczymy tu wielkie piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz monumentalną rzeźbę Sfinksa. Całość kompleksu zabytków w Gizie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Archeolodzy szacują, że cały kompleks może mieć co najmniej 5000 lat. 

top 10 piramidy w gizie

Piramidy w Gizie (by NadineDoerle na licencji Pixabay)  

Dolina Królów

Dolina Królów – jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Egipcie. Odwiedzając je będziemy mieli wrażenie jakby czas stanął w miejscu. Dolina Królów składa się z dwóch dolin – Wschodniej oraz Zachodniej, gdzie znajdują się liczne, wykute w skałach grobowce ze zmumifikowanymi ciałami faraonów od XVIII do XX dynastii. Zobaczymy tu grobowce między innymi: Tutmozis I, Ramzesa IX czy Tutmozisa III. 

Sakkara

Sakkara, starożytna nekropolia dawnej stolicy Egiptu – Memfis. Jest to jedno z najbogatszych w zabytki miejsc na świecie. Zobaczymy tu zjawiskowe grobowce, które datuje się na czasy I dynastii oraz groby królewskie wzniesione za II dynastii. Najsłynniejszym zabytkiem jest tu piramida schodkowa faraona Dżesera z około 2650 r. p.n.e. W 1979 r. Sakkara została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Sakkara, Egipt

Sakkara (by Trapuzarra na licencji Pixabay

Świątynie w Karnaku

Karnak jest to niewielka miejscowość w górnym Egipcie, położona zaledwie 3 km od Luksoru. Znajduje się tu wspaniały kompleks świątyń, który pomimo zniszczeń wciąż robi ogromne wrażenie na turystach. Powierzchnia kompleksu starożytnych świątyń zajmuje ponad 100 hektarów. Najbardziej znanym zabytkiem jest świątynia Amona-Re. W pobliżu znajdują się jeszcze ponad 20 innych świątyń poświęconych różnym bóstwom. 

Świątynie w Karnaku

Świątynia w Karnaku (by DEZALB na licencji Pixabay

Abu Simbel

Abu Simbel to miasteczko położone nad Jeziorem Nasera w południowej części Egiptu. Ta niewielka miejscowość charakteryzuje się bogatą fauną oraz pięknymi widokami. Po zachodzie słońca, na terenie świątyń odbywa się niesamowity pokaz „Światło i Dźwięk”. Abu Simbel słynie z kompleksu złożonego z dwóch świątyń. Obie zostały wykute w skale. Miały zapewnić pamięć Ramzesie i jego żonie Nefertari. 

Kair - największe miasto Afryki

Stolicą Egiptu jest Kair. Miasto położone jest na północnym krańcu Sahary, na południe od wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to największe i jedno z najlepiej rozwiniętych miast w Afryce. Kair każdego roku przyciąga rzesze turystów z całego świata. Zachwyca wspaniałą architekturą, bogatą historią oraz ciekawą kulturą. Do głównych atrakcji Kairu należą: meczet Ibn Tuluna z IX w, pozostałości Fustatu czy Wiszący Kościół czy Babylon. 

Panorama Kairu

Panorama Kairu (by cg2 na licencji Pixabay

Sharm el-Sheikh

Sharm el-Sheikh jest jednym z najbardziej popularnych kurortów w Egipcie. Nazwa miasta w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Zatoka Szejka”. To miejsce zachwyci nas wspaniałą atmosferą, cudownym krajobrazem, czystymi plażami Morza Czerwonego oraz najpiękniejszymi na świecie podwodnymi ogrodami koralowymi. Sharm el-Sheikh jest idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych! (foto. womeos)

Tajemnica Wielkiego Sfinksa

Sfinks w starożytnym Egipcie był symbolem władzy królewskiej. Przedstawiano go jako mitycznego stwora w postaci leżącego lwa z głową człowieka. Najsłynniejszym posągiem jest Wielki Sfinks z Gizy, który mierzy 20 m wysokości i 73 m długości. Pomnik zwrócony jest w kierunku Nilu. Archeolodzy wciąż się spierają o jego pochodzenie oraz cel w jakim go wybudowano, co czyni go jeszcze bardziej zagadkowym. Jaką tajemnicę skrywa Wielki Sfinks z Gizy

Starozytny Egipt - Sfinks

Wielki Sfinks w Egipcie (by NadineDoerle na licencji Pixabay

Zainteresują Cię również

Fauna Egiptu Fauna Egiptu
Egipt charakteryzuje się dużą różnorodnością gatunków zwierząt. Wiele z nich przystosowało się do ekstremalnych...
10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii 10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii
Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale...
10 powodów, dla których warto jechać do Berlina 10 powodów, dla których warto jechać do Berlina
Wielu z nas zastanawia się, czy warto jechać do Berlina? Nie da się ukryć, że Niemcy nie dla każdego są krajem...
10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Moskwie 10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Moskwie
Moskwa – stolica i największe miasto Rosji. Zachwyca wspaniałą architekturą, wieloma zabytkami i ciekawymi...
20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić wraz ze swoim dzieckiem na Cyprze! 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić wraz ze swoim dzieckiem na Cyprze!
Każdy rodzić wie, że wyjazd na wakacje z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem...
Top 10 muzeów, które warto zwiedzić będąc na Cyprze Top 10 muzeów, które warto zwiedzić będąc na Cyprze
We wszystkich głównych miastach Cypru znajduje się szereg przeróżnych muzeów, posiadających w swych zbiorach...

 

Afryka - lista krajów