Do najczęściej wybieranych przez turystów środków transportu w Egipcie należą autobusy, taksówki (także te zbiorowe) i wynajęte samochody. W dłuższe trasy można wybrać się pociągiem, samolotem albo autobusem dalekobieżnym.

Egipt | Po Egipcie podróżować można nie tylko na wielbładzie

Egipt | Po Egipcie podróżować można nie tylko na wielbładzie (by NadineDoerle na licencji Pixabay)

Egipt autobusy

Sieć linii autobusów dalekobieżnych, w przeciwieństwie do linii kolejowych, jest bardzo dobrze rozwinięta. Rynek przewozów autobusowych jest podzielony przez kilka przedsiębiorstw, m.in. Upper Egypt Travel. Praktycznie dostępne są wszystkie miejscowości leżące wzdłuż trasy. W zasadzie tylko wielkie miasta, jak Kair, Luxor, Assuan i Aleksandria, ale też oazy na Pustyni Libijskiej mają między sobą bezpośrednie połączenia. Dostanie się do mniejszych miast i wsi wymaga jednej albo więcej przesiadek w głównych miastach prowincji.

Autobusy zabierają tylko tylu pasażerów, ile jest dostępnych miejsc. Zaleca się w związku z tym wykupić bilety na kilka dni naprzód; przedsprzedaż jest jednak prowadzona tylko w dużych miastach, ale za to na wszystkie linie działających tam przewoźników. Bilet jest ważny tylko na wybrany kurs. Jeśli są wolne miejsca, można dosiąść się po drodze a bilet kupić w autobusie. Można też umówić się z kierowcą albo kontrolerem, aby wysiąść w dowolnym miejscu.

Wszystkie miejscowości, z wyjątkiem Kairu, dysponują w zasadzie tylko jednym centralnym dworcem autobusowym, gdzie można też wykupić bilety. W większych miejscowościach jest zwykle więcej przystanków dla wysiadających, o czym należy się wcześniej dowiedzieć przy kupowaniu biletów. W Kairze zaleca się wsiadanie do autobusów na dworcach centralnych, ponieważ dalsze przystanki dla wsiadających nie każdy zna.

Inną możliwość podróżowania po kraju stanowią minibusy. W hotelach, lokalnych biurach podróży albo u miejscowych mieszkańców można się dowiedzieć, z jakiego miejsca i w jakim kierunku taki minibus odjeżdża. Minibusy odjeżdżają zwykle wtedy, kiedy mają komplet pasażerów (ok. 15 osób). Bagaże zawsze można ze sobą zabrać.

Istnieje też kilka połączeń autobusowych z Kairu z sąsiednimi krajami (m.in. z Jordanią i z Izraelem), które dla europejskich turystów-klientów biur podróży mają raczej niewielkie znaczenie.

Egipt | Podróżowanie autobusami i minibusami jest w Egipcie stosunkowo tanie, a to ze względu na niskie ceny benzyny

Egipt | Podróżowanie autobusami i minibusami jest w Egipcie stosunkowo tanie, a to ze względu na niskie ceny benzyny
(by 8moments na licencji Pixabay)

Pociągi w Egipcie

Sieć linii kolejowych w Egipcie jest słabo rozwinięta. Najważniejsze linie, to:

Kair – Minyā – Luxor – Edfu – Assuan,
Kair – Alexandria,
Kair – Port-Said,
Marsa Matru – Alexandria – Ismailia.

Pociągi kursują codziennie, ale są różnej jakości. Klimatyzowane pociągi ekspresowe kursują około trzech razy dziennie, zwykłe pociągi – częściej.

Bilety można kupować na każdym dworcu, przy czym w dużych miastach jest to znacznie prostsze, ponieważ obsługa rozumie angielski. W każdym razie bilety należy kupować, w miarę możliwości, nie tuż przed odjazdem pociągu, ale jeden-dwa dni przed podróżą.

Bilety na klimatyzowane pociągi ekspresowe sprzedawane są tylko w dużych miastach (Kair, Luxor, Alexandria, Assuan) i są jednocześnie miejscówkami, czyli ważne na określony kurs pociągu. Ceny biletów są także w pierwszej klasie całkiem rozsądne, np. trasa Kair – Luxor kosztuje ok. 10 euro.

Na pociągi często przepełnione, jak np. pociągi nocne, trzeba wykupić bilet na wiele dni wprzód.

Na większych dworcach w Kairze, Luxorze, Aleksandrii i Assuanie dostępna jest informacja turystyczna, gdzie można też dostać rozkład jazdy pociągów. Dodatkowo na dworcu w Kairze, przed głównymi peronami, jest informacja w języku angielskim. Tę należy w miarę możliwości odwiedzić najpierw, ponieważ poszczególne okienka kasowe sprzedają bilety na określone trasy.

Dworce kolejowe w dużych miastach są położone w centrach, w Kairze np. przy Midan Ramsis. Stąd można też skorzystać z taksówki, minibusu albo lokalnego autobusu, aby kontynuować podróż.

Egipt | Ruch uliczny w Aleksandrii

Egipt | Ruch uliczny w Aleksandrii (by staloony na licencji Pixabay)

Samoloty

Z Kairu, względnie Assuanu, osiągalne są też dalsze lotniska regionalne. Z powodu trudnej do przewidzenia, zmiennej liczby pasażerów, linie lotnicze EgyptAir oferują przeloty krajowe tylko do niektórych portów lotniczych.

Porty lotnicze ze stałymi połączeniami: Kair (CAI), Alexandria (ALY), Hurghada (HRG), Abu Simbel (ABS), Asyūṭ (ATZ), Assuan-Darau (ASW), Luxor (LXR) i Sharm el Sheikh (SSH).

Porty lotnicze z ograniczonym ruchem liniowym: Marsa Matruh (MUH), tylko w miesiącach letnich.

Porty lotnicze bez połączeń liniowych: el-'Arisch (AAC), Mut (ed-Dāchla) (DAK), et-Tur (Sinai) (ELT), Burg el-Arab (HBE), Port Said (PSD), Marsa Alam (RMF), St. Katharina (SKV), Sidi Barani (SQK) i el-Chārga (UVL).

Porty lotnicze z ograniczonym ruchem krajowym, albo pozbawione takich połączeń, mogą być wykorzystywane przez zagraniczne samoloty czarterowe; w połączeniach wewnętrznych nie są jednak osiągalne.

Do przelotów krajowych można korzystać tylko z usług egipskich towarzystw lotniczych. Nie są one wcale tanie, cena lotu z Kairu do Luxoru albo Sharm el Sheikh to ok. 150 euro. Poza tym cudzoziemcy płacą za takie same loty znacznie wyższe ceny, około czterokrotnie więcej niż miejscowi. Aby się przed tym zabezpieczyć, można wykupić te przeloty w zagranicznych przedstawicielstwach EgyptAir, albo w biurach podróży.

Egipt | Samolot narodowych linii lotniczych Egiptu – EgyptAir

Egipt | Samolot narodowych linii lotniczych Egiptu – EgyptAir (Egypt-2A-004 - Cairo International Airport by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Bezpieczeństwo w podróży

W czasie niepokojów politycznych w Egipcie autobusy i taksówki z cudzoziemcami zwykle poruszają się w konwojach i często towarzyszy im wojsko. Konwoje są z reguły zestawianie dwa razy w ciągu dnia. Nie dotyczy to autobusów międzymiastowych i pociągów. Ze względów bezpieczeństwa może być korzystne zamienne korzystanie z tych środków transportu, w czym pomocne mogą być informacje organizatorów podróży na miejscu.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Cypr – języki i podstawowe zwroty Cypr – języki i podstawowe zwroty
Cypr podzielony jest na dwa obszary kulturowo-językowe. Dlatego też, choć większość z nas będzie się komunikowała...

 

Afryka - lista krajów