Każdy z nas kojarzy egipskie malowidła naścienne. Właśnie dzięki nim wiemy dziś, jak wyglądał strój starożytnych Egipcjan.

stroje egipcjan1

Egipt | W zależności od wykonywanej pracy, strój był skromniejszy oraz praktyczniejszy (Tomb of Nebamun by cea + na licencji CC BY 2.0)

Egipt, jak wiadomo, jest krajem niezwykle upalnym, dlatego Egipcjanie nosili lekkie, przewiewne i zazwyczaj bardzo skąpe ubrania. Pod tym względem faraonowie na co dzień niczym nie różnili się od swoich poddanych.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni nosili krótkie spódnice, których fałdy materiału zawiązywano z przodu i zakładano za pas. Rodzaj materiału oraz jego sposób ułożenia i zawiązania świadczyły o pozycji osoby, która je ma na sobie. Ramiona zdobiło coś w rodzaju peleryny, która dolnymi końcami przywiązywana była do spódnicy, dzięki temu nie zsuwała się i tworzyło to spójną całość. Kobiety bardzo szybko jednak zastąpiły krótkie spódniczki długimi, przewiewnymi tunikami.

W zależności od wykonywanej pracy, strój był skromniejszy oraz praktyczniejszy.

Stopy Egipcjan zdobiły wykonane z drewna, utwardzone skórą sandały. Drewniana podeszwa doskonale chroniła stopę przed gorącym piaskiem.

Tkaniny produkowane były zazwyczaj z lnu. Osoby zamożniejsze mogły sobie pozwolić na cieńszy materiał wykonany z lepszej jakości roślin. Przez wiele stuleci Egipcjanie nosili ubrania jedynie w kolorze bieli. Nie barwiono materiałów, ponieważ biel była dla Egipcjan kolorem świętym.

stroje egipcjan2

Egipt | Przez wiele stuleci Egipcjanie nosili ubrania jedynie w kolorze białym (Ancient Egyptians by Alkan de Beaumont Chaglar na licencji CC BY-SA 2.0)

Kobiety oraz mężczyźni golili swoje głowy na łyso. Głównym powodem była higiena oraz podkreślenie różnicy pomiędzy pokrytymi sierścią zwierzętami i ludźmi. Zamożniejsi Egipcjanie nosili wykonane z ludzkich lub końskich włosów peruki. Często też ozdabiali je szlachetnymi kamieniami czy aplikacjami wykonanymi z metalu.

Bardzo ważna dla mieszkańców starożytnego Egiptu była biżuteria. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni lubili nosić ciężkie, ozdobne naszyjniki oraz bransolety. W zależności od okoliczności i statusu noszono je w różnej ilości i wielkości.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...

 

Afryka - lista krajów