Każdy z nas kojarzy egipskie malowidła naścienne. Właśnie dzięki nim wiemy dziś, jak wyglądał strój starożytnych Egipcjan.

stroje egipcjan1

Egipt | W zależności od wykonywanej pracy, strój był skromniejszy oraz praktyczniejszy (Tomb of Nebamun by cea + na licencji CC BY 2.0)

Egipt, jak wiadomo, jest krajem niezwykle upalnym, dlatego Egipcjanie nosili lekkie, przewiewne i zazwyczaj bardzo skąpe ubrania. Pod tym względem faraonowie na co dzień niczym nie różnili się od swoich poddanych.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni nosili krótkie spódnice, których fałdy materiału zawiązywano z przodu i zakładano za pas. Rodzaj materiału oraz jego sposób ułożenia i zawiązania świadczyły o pozycji osoby, która je ma na sobie. Ramiona zdobiło coś w rodzaju peleryny, która dolnymi końcami przywiązywana była do spódnicy, dzięki temu nie zsuwała się i tworzyło to spójną całość. Kobiety bardzo szybko jednak zastąpiły krótkie spódniczki długimi, przewiewnymi tunikami.

W zależności od wykonywanej pracy, strój był skromniejszy oraz praktyczniejszy.

Stopy Egipcjan zdobiły wykonane z drewna, utwardzone skórą sandały. Drewniana podeszwa doskonale chroniła stopę przed gorącym piaskiem.

Tkaniny produkowane były zazwyczaj z lnu. Osoby zamożniejsze mogły sobie pozwolić na cieńszy materiał wykonany z lepszej jakości roślin. Przez wiele stuleci Egipcjanie nosili ubrania jedynie w kolorze bieli. Nie barwiono materiałów, ponieważ biel była dla Egipcjan kolorem świętym.

stroje egipcjan2

Egipt | Przez wiele stuleci Egipcjanie nosili ubrania jedynie w kolorze białym (Ancient Egyptians by Alkan de Beaumont Chaglar na licencji CC BY-SA 2.0)

Kobiety oraz mężczyźni golili swoje głowy na łyso. Głównym powodem była higiena oraz podkreślenie różnicy pomiędzy pokrytymi sierścią zwierzętami i ludźmi. Zamożniejsi Egipcjanie nosili wykonane z ludzkich lub końskich włosów peruki. Często też ozdabiali je szlachetnymi kamieniami czy aplikacjami wykonanymi z metalu.

Bardzo ważna dla mieszkańców starożytnego Egiptu była biżuteria. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni lubili nosić ciężkie, ozdobne naszyjniki oraz bransolety. W zależności od okoliczności i statusu noszono je w różnej ilości i wielkości.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...

 

Afryka - lista krajów