Egipt to kraj, który może pochwalić się aż 7 zabytkami, a wręcz kompleksami zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oto lista obiektów i miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podróżując do Egiptu.

Egipt | Sfinks na tle Piramid w Gizie

Egipt | Sfinks na tle Piramid w Gizie (by NadineDoerle na licencji Pixabay)

Memfis wraz z nekropolą

Miasto na listę UNESCO wpisane zostało w 1979 roku. W okresie Starego Państwa, Memfis było stolicą Egiptu. Dziś ze starożytnego miasta pozostało niewiele. W muzeum na otwartej przestrzeni, można podziwiać posągi Faraona, Sfinksa, kolosa Ramzesa II.

Nekropola memficka, obejmuje swym zasięgiem przestrzeń ponad 30 km – od Dahszur, przez Sakkare, Abusir, Abu Gurab i Gizę po Abu Roasz. Znajdują się tu grobowce władców z różnych dynastii, a także groby prywatne i świątynie. Najchętniej odwiedzany przez turystów kompleks piramid w Gizie jest jednym z siedmiu cudów starożytnego świata.

Starożytne Teby z nekropolą

Teby na listę UNESCO wpisane zostały w 1979 roku. Dobrze zachowały się: świątynia Amona w Karnaku i pałac w Luksorze. Do najważniejszych zabytków Nekropoli Królewskiej w Tebach Zachodnich zaliczyć można Dolinę Królów – tu znajdują się groby władców Nowego Państwa, Dolinę Królowych – z grobowcami królewskich małżonek, świątynię Ramzesa II, zwaną Ramasseum, świątynię Hatszepsut, dwa ogromnych rozmiarów posągi tzw. kolosy Memnona. Dobrze zachowały się również świątynia i pałac w Luksorze i Karnaku.

 Egipt | Świątynia Abu Simbel

Egipt | Świątynia Abu Simbel (by NadineDoerle na licencji Pixabay)

Zabytki Nubii od Abu Simbel do File

Obszar wpisany na listę UNESCO w 1979 roku. W Abu Simbel znajduje się kompleks świątynny, wybudowany za panowania Ramzesa II. Przy wejściu do większej świątyni podziwiać można cztery olbrzymie posągi Ramzesa II – tzw. Kolosy. Na wyspie File znajdowała się świątynia Izydy. Oba zabytki dzięki UNESCO zostały przeniesione ze swoich pierwotnych miejsc, by ochronić je przed zatopieniem.

Muzułmański Kair

Kair to najstarsze, muzułmańskie miasto – powstało w X wieku. Turyści podziwiać tu mogą zabytkowe meczety, łaźnie, madrasy oraz fontanny. Od roku 1979 Muzułmański Kair widnieje na liście UNESCO.

Egipt | Panorama miasta Kair

Egipt | Panorama miasta Kair (by DEZALB na licencji Pixabay)

Abu Mena

Abu Mena to pozostałości starożytnego miasta, leżącego niedaleko Aleksandrii. Miasto powstało w pobliżu grobu św. Menasa, który zmarł ok. 300 roku i do którego przybywały liczne pielgrzymki. W pierwszej kolejności powstała świątynia, a w późniejszym czasie pojawiły się ulice i sklepy. Obecnie w Abu Mena funkcjonuje klasztor koptyjski. Od 1979 roku Abu Mena widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Klasztor Świętej Katarzyny u podnóża góry Synaj

Na listę UNESCO wpisany w roku 2002. Klasztor stoi na półwyspie Synaj w miejscowości Święta Katarzyna. Budowla powstała w 527 roku i jest najstarszym klasztorem chrześcijańskim. Obecnie klasztor zamieszkują mnisi, jednak niektóre jego pomieszczenia zostały udostępnione dla zwiedzających, m.in. dziedziniec ze Studnią Mojżesza, Kościół Przemienienia, Kaplica Krzewu Gorejącego, Kaplica św. Tryfona, Galeria Klasztorna.

 Egipt | Klasztor Świętej Katarzyny u stóp Góry Synaj

Egipt | Klasztor Świętej Katarzyny u stóp Góry Synaj (by Makalu na licencji Pixabay)

Wadi al-Hitan - Dolina Wielorybów

W tej dolinie, położonej ok. 70 km na południowy zachód od oazy Faajjum w XIX wieku dokonano odkrycia licznych szkieletów morskich ssaków z okresu eocenu. W 2005 roku Dolinę wpisano na listę UNESCO.

Zainteresują Cię również

Pamukkale - wapienne tarasy Pamukkale - wapienne tarasy
Pamukkale, czyli starożytne Hierapolis, to unikalne miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji
Na wyspie Krk, leżącej w malowniczej Zatoce Kvarner nie brak pięknych plaż. Znajdziemy tu zarówno plaże pokryte...
Wielki Meczet w Kairuan Wielki Meczet w Kairuan
W każdym mieście Tunezji znajduje się meczet, ale Wielki Meczet w Kairuan jest najważniejszy ze wszystkich. Kairuan...
Cypr w liczbach Cypr w liczbach
Ile wynosi średnia długość życia na Cyprze? Ile obiektów wpisanych na listę UNESCO jest na wyspie? Czy występują tu...
Śladami Diego Rivery Śladami Diego Rivery
Diego Rivera to jeden z najbardziej znanych meksykańskich artystów XX wieku, blisko związany z kręgami...

 

Afryka - lista krajów