W stolicy Egiptu istnieje dostatecznie dużo szpitali i placówek ochrony zdrowia działających według standardów zachodnich, ale na terenach wiejskich oraz w regionach urlopowych nie zawsze bywa tak komfortowo, mimo iż Egipt poczynił pod tym względem znaczne postępy.

Egipt | Ochrona przed słońcem to podstawa w kraju tak gorącym jak Egipt

Egipt | Ochrona przed słońcem to podstawa w kraju tak gorącym jak Egipt (by auntmasako na licencji Pixabay)

Za usługi medyczne w Egipcie trzeba płacić gotówką; zagraniczne polisy nie są honorowane. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 15-30 euro, zaś doba pobytu w szpitalu (bez zabiegów) – ok. 80-230 euro. W kurortach, hotelach i ośrodkach wypoczynkowych jest zwykle lekarz na miejscu, władający językiem angielskim. Aby wymarzony urlop w Egipcie nie stał się przez przypadek koszmarem, dobrze jest zawczasu wykupić dodatkowe ubezpieczenie w razie niespodziewanej wizyty u lekarza albo jakiegoś nieszczęśliwego wypadku.

Co może nam się przytrafić w Egipcie? Oto lista najczęstszych zachorowań:

Dolegliwości żołądkowe

Dolegliwości żołądkowe zwane „przekleństwem faraona” należą do najbardziej rozpowszechnionych chorób turystów. Przyczyną są bakterie i wirusy występujące w żywności i w napojach, na które mieszkańcy Europy nie są uodpornieni. Ilość zarazków rośnie gwałtownie przy wysokich temperaturach, jakie panują w Egipcie.

Zaleca się więc jedzenie tylko gotowanych i pieczonych potraw oraz picie tylko oryginalnie zapakowanej wody mineralnej czy napojów. Po każdym posiłku wskazane jest wypicie niewielkiej ilości alkoholu, wina albo wódki. Owoce najlepiej jeść takie, które można obrać ze skórki, jak np. banany czy mango.

Większość lekarstw przywiezionych z domu zwykle działa słabo albo wcale. W miejscowych egipskich aptekach można dostać egipskie leki, które rzeczywiście pomagają i nie są przy tym zbyt drogie. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z lekarzem albo przynajmniej z kierownictwem podróży, które z reguły posiada w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie.

Egipt | W Egipcie jemy tylko dobrze umyte owoce i warzywa, a najlepiej jest obrać je ze skórki

Egipt | W Egipcie jemy tylko dobrze umyte owoce i warzywa, a najlepiej jest obrać je ze skórki (by Cuyahoga na licencji Pixabay)

Ukąszenia owadów

Na terenach wilgotnych, jak np. Delta Nilu, na polach albo w oazach (zwłaszcza w Siwa) zdarzają się regularne plagi komarów. Należy w związku z tym używać odpowiedniej odzieży i stosować spraye na owady. Bardzo skuteczne są środki kupione na miejscu.

Uwaga na słońce!

Całoroczny wysoki stopień nasłonecznienia może prowadzić nawet w okresie zimy do oparzeń słonecznych. Należy stosować więc odpowiednią odzież, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i kremy ochronne.

Egipt | Picie wody butelkowanej (tylko oryginalnie zapakowanej!) jest w Egipcie koniecznością

Egipt | Picie wody butelkowanej (tylko oryginalnie zapakowanej!) jest w Egipcie koniecznością (by congerdesign na licencji Pixabay)

Wypadki drogowe

Wypadki drogowe nie są w Egipcie rzadkością. Biorąc pod uwagę sposób jazdy miejscowych kierowców, lepiej poczekać nieco dłużej przy przechodzeniu przez jezdnię – jest mało prawdopodobne, że któryś się zatrzyma. Również najlepiej jest unikać nocnej jazdy samochodem – zwykle jeździ się tutaj bez świateł.

Aktywnie, ale z głową

Wypadku podczas uprawiania sportów, czy nurkowania można uniknąć będąc odpowiednio przeszkolonym, używając odpowiedniego sprzętu i przestrzegając obowiązujących zasad. Na przykład podczas nurkowania trzeba uwzględniać warunki pogodowe i głębokości. Wprawdzie istnieją w najważniejszych ośrodkach nurkowania w Hurghadzie i w Sharm el Sheikh także komory dekompresyjne, ale nie zawsze mogą być dostarczone na czas. Koszty związane z wypadkami sportowymi nie są zwykle pokrywane z ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków; konieczna jest specjalna polisa.

Egipt | Odwiedzając Egipt lepiej zrezygnować z drinków z lodem (szczególnie jeśli nie mamy pewności z jakiej sporządzono go wody)

Egipt | Odwiedzając Egipt lepiej zrezygnować z drinków z lodem (szczególnie jeśli nie mamy pewności z jakiej sporządzono go wody) (by Bru-nO na licencji Pixabay)

Bezpieczeństwo

Egipt znajduje się obecnie w niestabilnej sytuacji politycznej i w każdej chwili może dojść do gwałtownych wydarzeń. Zaleca się unikać wszelkich miejsc z wyjątkiem Kairu, Assuanu i Luxoru, a także kurortów nad Morzem Czerwonym. Bezwzględnie należy przestrzegać poleceń policji i unikać dużych zgromadzeń ludzi. Plac Tahrir w Kairze należy omijać z daleka.

Występuje wśród Egipcjan duża niechęć do Izraelczyków i Amerykanów. W miarę możliwości należy unikać luksusowych hoteli i miejsc pobytu tych turystów.

Należy korzystać z przejazdów w konwojach, a podróżując koleją wybierać tzw. „protected trains”.

Nie zbaczać na własną rękę z oficjalnych tras, unikać nocnych wypadów w nieznane.

Na obszarze el-Alamein, na Synaju oraz w regionach nadgranicznych z Libią i Sudanem istnieją nadal z czasów dawnych wojen często nieoznakowane pola minowe.

Paszporty, cenne przedmioty, karty kredytowe i większe kwoty pieniędzy należy zostawiać w hotelowych sejfach.

Egipt | Do mycia zębów także najlepiej używać wody butelkowanej

Egipt | Do mycia zębów także najlepiej używać wody butelkowanej (by Bru-nOBru-nO na licencji Pixabay)

Inne ważne informacje:

W 2006 roku występowały liczne przypadki zachorowania i śmierci z powodu grypy ptasiej. Należy unikać kontaktu z ptakami i drobiem.

Należy unikać kontaktu z wałęsającymi się psami; często zdarza się wścieklizna.

Warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B, a także tężcowi i tyfusowi.

Szczepienie przeciwko malarii nie jest konieczne.

Zainteresują Cię również

Toaleta turecka Toaleta turecka
Spotkamy je wszędzie: w domach, hotelach, na stacjach benzynowych czy centrach handlowych. O czym mowa? Oczywiście...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...

 

Afryka - lista krajów