Bardzo ważną rolę w kuchni egipskiej odgrywają zioła i przyprawy. Część z nich ma swoje zastosowanie nie tylko w potrawach, ale i w lecznictwie. Do najczęściej używanych ziół i przypraw należą:
Egipt | Kminek (caraway by Steven Jackson na licencji CC BY 2.0)
Szafran
Mówi się, że szafran jest cenniejszy niż złoto. Używano go już w roku 3000 p.n.e jako lek na schorzenia oczu. Stosowany był jedynie przez faraonów i kapłanów.
Szafran występuje w dwóch formach: jako proszek lub cienkie nitki. Charakteryzuje się silnym aromatem, ostrym i lekko gorzkawym smakiem oraz jaskrawo-pomarańczowym kolorem. Pamiętajmy, że szafran nie może mieć więcej niż rok.
Szafran posiada także zastosowanie w lecznictwie. Skutecznie leczy bóle głowy, choroby kładu krążenia i pokarmowego, choroby płuc, a także reumatyzm. Posiada również właściwości odmładzające, antynowotworowe oraz antybakteryjne.
Goździki
Jest to jedna z najstarszych przypraw. Wytwarzana jest z nierozwiniętych pąków drzewa goździkowego. Ich ciemna barwa powstaje podczas suszenia i odymiania.
W kuchni stosuje się je do przyrządzania kompotów, marynat czy wyrobów cukierniczych. Goździki mają też szerokie zastosowanie w lecznictwie. Wytwarza się z nich olej goździkowy, który jest stosowany przy bólach zębów. Stosowany jest również w problemach trawiennych.
Egipt | Świeża kolendra (Garden fresh cilantro by Qfamily na licencji CC BY 2.0)
Kurkuma
Kurkuma jest niezwykle popularną przyprawą w kuchni arabskiej. Dodawana jest do potraw mięsnych, sosów czy ryżu. Jest też składnikiem curry.
Kurkuma stosowana jest również w farmaceutyce. Jest ona doskonałym lekiem, który przyśpiesza gojenie ran.
Kminek
Kminek znany był już w starożytnym Egipcie, gdzie stosowano go w celu zniwelowania niestrawności. Obecnie przyprawa używana jest najczęściej do potraw mięsnych oraz do ryżu.
W lecznictwie kminek poprawia trawienie, działa przeciwskurczowo a także bakteriobójczo. Doskonale odświeża oddech.
Kolendra
Jest to jedno z najpopularniejszych ziół nie tylko w kuchni arabskiej, ale i azjatyckiej. Wyglądem przypomina natkę pietruszki, ale w smaku jest bardziej ostra. Podczas gotowania należy ją dodawać na samym końcu ponieważ bardzo szybko traci smak.
Egipt | Goździki (Cloves by Michael Shehan Obeysekera na licencji CC BY 2.0)
Mięta
Mięta – jedna z najstarszych roślin leczniczych świata. W starożytnym Egipcie służyła do balsamowania ciał. Obecnie używana jest zarówno w kuchni jak i w lecznictwie. Dodaje się ją do sałatek, potraw mięsnych czy deserów. Mięta działa też uspokajająco, ma właściwości przeciwbólowe, przeciwwymiotne oraz bakteriobójcze.
Sezam
Sezam – malutkie nasionka, które dodają niesamowitego smaku naszym potrawom. Z nasion sezamu otrzymuje się olej sezamowy, powstaje z niego także margaryna.
Niewiele osób wie, że sezam ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie: poprawia przemianę materii, a także pracę żołądka, trzustki i śledziony. Jest doskonałym źródłem wapnia. Sezam przez wielu uważany jest za afrodyzjak.
Kardamon
Kardamon należy do rodziny imbirowatych. Jest jedną z najdroższych przypraw świata. Kardamon w starożytnym Egipcie dodawany był do perfum.
Obecnie stosuje się go jako dodatek do kaw i herbat, a także mięs i ryb. Jest też jednym ze składników curry.
Napar z kardamonu poprawia apetyt i zwalcza problemy trawienne.
Egipt | Szafran (Saffron by reivax na licencji CC BY-SA 2.0)
Majeranek
Majeranek jest rośliną roczną lub dwuletnią i pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Dodawany jest zwykle do dań ciężkostrawnych, ale doskonale też komponuje się jako dodatek do warzyw czy wędlin.
Majeranek działa wiatropędnie, a także doskonale wzmaga trawienie.
Zainteresują Cię również