Kenia jest pięknym krajem, bardzo zróżnicowanym pod względem krajobrazowym i klimatycznym, co czyni z niej doskonałe miejsce wypoczynku. Dodatkowym atutem są wspaniałe zwierzęta żyjące na terytorium całego kraju, wśród których spotyka się wiele gatunków endemicznych.

Kenia jest zaliczana do najbezpieczniejszych krajów Afryki, niemniej jednak istnieją tam zagrożenia, o których trzeba pamiętać. Oto kilka wskazówek:

Kenia | Podróżując po Kenii należy unikać prowincji Lamu, jak również innych obszarów położonych w niedalekim sąsiedztwie Somalii

Kenia | Podróżując po Kenii należy unikać prowincji Lamu, jak również innych obszarów położonych w niedalekim sąsiedztwie Somalii (Lamu's main street by jennifer wu na licencji CC BY 2.0)

Obszar w pobliżu granicy z Somalią

Odkąd w 2011 r. kenijska armia przekroczyła granicę z Somalią i rozpoczęła walkę z bojówkami islamskiej organizacji al-Shabaab, dochodzi do zbrojnych starć na południu Somalii, a także coraz częstszych ataków terrorystycznych na obiekty publiczne, jak kościoły, budynki rządowe, centra handlowe i autobusy w regionach przygranicznych oraz w dużych miastach Kenii.

Ze względu na niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych albo możliwość uprowadzenia, należy unikać następujących regionów przy granicy kenijsko-somalijskiej: Mandera, El-Wak, Garissa, Wajir, Dadaab, Liboi. Nie powinno się odbywać podróży na odległość mniejszą niż 60 km od somalijskiej granicy. Także wizytę w obozie dla uchodźców w Dadaab należy zdecydowanie odradzać.

Obszar wybrzeża, zwłaszcza od Lamu do granicy somalijskiej

W tym regionie istnieje wysokie ryzyko zbrojnych napadów i porwań. W 2011 r. na wyspach archipelagu Lamu, jak również w ośrodku wypoczynkowym na północ od Lamu w pobliżu granicy z Somalią doszło do napadów i uprowadzeń europejskich turystów. Ciągle dochodzi do zamieszek na tle etnicznym i politycznym w Mombasie, w regionie wzdłuż rzeki Tana i na wybrzeżu.

Piractwo na pełnym morzu

W pobliżu wybrzeża Somalii i jej sąsiadów, jak również na przyległych akwenach istnieje bardzo wysokie ryzyko pirackich napadów i rozbojów. Zagrożone napadami są także statki w głębi Oceanu Indyjskiego (okolice Seszeli i Madagaskaru) oraz w pobliżu Kenii, Tanzanii, Mozambiku, Jemenu i Omanu. Pływającym jachtami na wspomnianych obszarach zaleca się zachowanie najwyższej uwagi i ostrożności. Mimo międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia piractwa, liczba napadów na pełnym morzu jest niezmiennie wysoka.

Kenia | W pobliżu wybrzeża Somalii i jej sąsiadów istnieje wysokie ryzyko napadów pirackich

Kenia | W pobliżu wybrzeża Somalii i jej sąsiadów istnieje wysokie ryzyko napadów pirackich (low tide by jennifer wu na licencji CC BY 2.0)

Terroryzm

W Kenii narasta niebezpieczeństwo napadów terrorystycznych. Bojówki al-Shabaab organizują je w odwecie za działania wojsk kenijskich w Somalii. Szczególną uwagę należy zachować w miejscach publicznych, w restauracjach, barach i centrach handlowych, miejscach kultu religijnego i popularnych atrakcjach turystycznych. Należy też unikać większych zgromadzeń.

Przestępczość

Niebezpieczeństwo stania się ofiarą zbrojnego napadu istnieje we wszystkich częściach kraju. Czujność i ostrożność w obchodzeniu się z pieniędzmi, kartami kredytowymi i cennymi rzeczami jest zawsze zalecana. Turyści powinni być szczególnie ostrożni podczas korzystania z kart kredytowych (płacenie kartą, pobieranie gotówki w bankomatach). Niewykluczone są obserwacje i śledzenie zachodnich turystów kończące się porwaniem w celach rabunkowych.

Turyści indywidualni, którzy chcą zwiedzać parki narodowe bez grupowej opieki, powinni nocować w sprawdzonych pensjonatach albo na strzeżonych kampingach. W ostatnim czasie zwiększyła się liczba napadów na prywatne domy letniskowe, przede wszystkim na wybrzeżu.

Należy generalnie unikać wędrówek po ulicach Nairobi i Mombasy w nocy, a do niektórych okolic Nairobi (jak slumsy i dworce autobusowe) lepiej nie zachodzić także w dzień. Również spacery po plaży po zachodzie słońca oraz poza terenami hotelowymi wiążą się z dużym ryzykiem napadu. Zaleca się przejazd nawet najkrótszych odległości taksówką.

Napady rabunkowe na pieszych, jak również na kierowców (wiążące się często z odebraniem samochodu) zdarzają się szczególnie w Nairobi i innych dużych miastach.

Kenia | W miejscach typowo turystycznych możemy się czuć bezpiecznie. Zawsze trzeba mieć na oku pieniądze, rzeczy osobiste, uważać na kieszonkowców, nie spacerować samotnie po zmroku i unikać wszelkich większych zgromadzeń

Kenia | W miejscach typowo turystycznych możemy się czuć bezpiecznie. Zawsze trzeba mieć na oku pieniądze, rzeczy osobiste, uważać na kieszonkowców, nie spacerować samotnie po zmroku i unikać wszelkich większych zgromadzeń (greedy colobus by saragoldsmith na licencji CC BY 2.0)

Ruch drogowy

Należy unikać jazdy publicznymi autobusami albo mikrobusami; pojazdy są zwykle w opłakanym stanie technicznym. Wypadki drogowe są przeważnie skutkiem nadmiernej prędkości albo przemęczenia kierowców.

Podczas podróży samochodem po północnych i północno-wschodnich obszarach Kenii, w rejonach przybrzeżnych na północ od Malindi, jak również w okolicach Lamu, należy koniecznie szukać ochrony w uzbrojonych konwojach.

Planując podróż indywidualnie trzeba tak zaplanować trasę, aby cel był osiągany za dnia. W nocy pojawia się niebezpieczeństwo zbrojnego napadu, a poza tym zły stan dróg również stanowi poważną przeszkodę. Po wielu drogach krajowych powinno się podróżować tylko w eskorcie policji.

Safari

Wypadki pojazdów lokalnych organizatorów safari spowodowane są zwykle brawurową jazdą oraz nieprzystosowaniem do jazdy terenowej użytkowanych minibusów. Zaleca się, aby u kierownictwa podroży albo hotelu zasięgnąć informacji o stanie technicznym pojazdów przed wyruszeniem w teren. W przypadku ryzykownej jazdy należy zwrócić kierowcy uwagę.

Kenia | Na safari podstawowe zasady bezpieczeństwa, to niewysiadanie z pojazdu w miejscach nie-dozwolonych i dokładne sprawdzenie przewoźnika oraz pojazdu przed wyprawą

Kenia | Na safari podstawowe zasady bezpieczeństwa, to niewysiadanie z pojazdu w miejscach niedozwolonych i dokładne sprawdzenie przewoźnika oraz pojazdu przed wyprawą (elephant and car by saragoldsmith na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Zdrowie i bezpieczeństwo w Dubaju Zdrowie i bezpieczeństwo w Dubaju
Dubaj należy do najbezpieczniejszych miast świata. Można się po nim poruszać bez obaw nawet w nocy. Również ze...
Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka
Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo będące federacją emiratów. Ustrój poszczególnych emiratów, a więc także i...
Kobiety w Tunezji Kobiety w Tunezji
Pomimo iż 98% Tunezyjczyków to muzułmanie, w kraju tym od lat propagowana jest polityka „antyhidżabowa”. Przez...

 

 

Afryka - lista krajów