Kenia, położona we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim, słynie przede wszystkim dzięki swojemu niepowtarzalnemu bogactwu przyrodniczemu i pięknym, piaszczystym wybrzeżom.

Kenia | Safari jest obowiązkowym punktem planu wycieczki do Kenii
Kenia | Safari jest obowiązkowym punktem planu wycieczki do Kenii (by dyet )

Afryka z telewizora

Wielu z nas nie raz miało okazję podejrzeć cuda kenijskiej przyrody... na ekranach telewizorów. To właśnie w tutejszych rezerwatach (najsławniejsze z nich to Masai Mara i Amboseli) zrealizowano wiele dokumentalnych programów przyrodniczych, popularnych na całym świecie.

Oko w oko ze słoniem

Jeśli ktoś podróż do Afryki rozumie jako stanięcie oko w oko z żyrafą czy słoniem, nie mógł trafić lepiej! W Kenii organizowane są atrakcyjne safari, w czasie których zobaczyć można najbardziej charakterystyczne gatunki afrykańskiego królestwa zwierząt.

Trochę faktów

Jak już wspomniano Kenia leży w Afryce Wschodniej. Państwami z nią sąsiadującymi są: Somalia, Etiopia, Sudan, Uganda i Tanzania. Stolicą tego, liczącego niemal 38 mln mieszkańców, państwa jest miasto Nairobi.

Urzędowymi językami w Kenii są: angielski i suahili, zwiedzając okoliczne wioski z pewnością usłyszymy także wiele języków plemiennych.

Kenia | Rezerwat Ol Pejeta
Kenia | Rezerwat Ol Pejeta (by careylj )

Pogoda

W Kenii panuje klimat równikowy monsunowy: suchy w głębi lądu, na wybrzeżu – wilgotny. Rejony górskie charakteryzuje klimat górski wilgotny.

W Kenii najcieplej jest od lutego do kwietnia, kiedy temperatura waha się w granicach 35°C. W lipcu i sierpniu jest zwykle nieco chłodniej: ok. 28-30°C.

Za najcieplejsze regiony Kenii uważa się okolice Jeziora Turkana i obszary północno-wschodnie.

Do Kenii najlepiej wybrać się między styczniem a marcem oraz między lipcem a październikiem – jeśli interesuje nas plażowanie i obserwacja zwierząt. Luty i sierpień to miesiące polecane na wyprawy górskie.

Kenia | Tradycyjny masajski taniec
Kenia | Tradycyjny masajski taniec (by tsjil )

Przyroda

Krajobraz Kenii tworzą półpustynie i sawanny. Okolice wybrzeża pokrywały niegdyś niskie lasy równikowe, które jednak stopniowo wypierać zaczęły pola uprawne.

Świat zwierzęcy Kenii, to „Afryka” w pełnym tego słowa znaczeniu. Żyją tu m.in.: słonie, nosorożce, zebry, żyrafy, bawoły afrykańskie, antylopy i gazele. Wśród przedstawicieli drapieżników wymienić można: lwa, lamparta i hienę cętkowaną. Królestwo małp reprezentują głównie koczkodany i pawiany.

Kenia posiada dobrze zorganizowany system ochrony przyrody: znajduje się tu 25 parków narodowych i 23 rezerwaty.

Kenia | Park Narodowy Meru
Kenia | Park Narodowy Meru (by Inge1301 )

Niezwykłe miejsca

Biura turystyczne organizują wycieczki przede wszystkim do kenijskich kurortów nad Oceanem Indyjskim, a konkretnie: na Wybrzeża Mombasy i Malindi. Popularne są także wycieczki objazdowe łączące Kenię i Tanzanię oraz oczywiście fascynujące safari.

Niesamowitym miejscem, idealnym dla miłośników trekkingu i wspinaczek, jest Góra Kenia – drugi szczyt Afryki po Kilimandżaro.

Jeśli mamy ochotę wkroczyć do prawdziwego królestwa antylop gnu, koniecznie powinniśmy odwiedzić Park Narodowy Masai Mara. Poza obserwacją przedstawicieli afrykańskiej fauny, można tu także odwiedzić tradycyjne masajskie wioski.

Na kenijskiej liście turystycznych przebojów króluje ponadto wyspa Lamu z pięknym, zabytkowym miasteczkiem oraz malownicze okolice Jezior Turkana i Wiktorii (znajduje się w granicach trzech państw: Kenii, Ugandy i Tanzanii).

Poza wypoczynkiem na plaży czy obserwacją przyrody, warto także poczuć miejskiego ducha Kenii i odwiedzić serce kraju – Nairobi. Stolica Kenii jest jednym z największych miast wschodniej Afryki.

Zainteresują Cię również

Top 10 miejsc, które warto odwiedzić w Zagrzebiu Top 10 miejsc, które warto odwiedzić w Zagrzebiu
Zagrzeb, stolica i największe miasto Chorwacji kryje wiele ciekawych zakątków. Które z nich warto zobaczyć?...
Narty na Cyprze Narty na Cyprze
Wakacje na Cyprze kojarzą nam się głównie z gorącym słońcem i błogim wypoczynkiem na śródziemnomorskiej plaży...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku 10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku
Dubrownik uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Zobaczymy tu wiele wspaniałych zabytków i...
Czy warto jechać do Dubaju w sezonie 2016/2017? Czy warto jechać do Dubaju w sezonie 2016/2017?
Dubaj to miasto wyjęte niczym z baśni tysiąca i jednej nocy. Tutaj każde marzenie może stać się rzeczywistością, a...
Safakis Safakis
Safakis (صفاقس) to duża metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego największą atrakcją jest medyna, która...

 

Afryka - lista krajów

Przeczytaj również

Litwa

Nasz polski wieszcz narodowy o kresach wschodnich pisał z miłością i oddaniem. Wielu naszych starszych rodaków do dziś z tęsknotą…

Charków – dworce i lotnisko

18 września 1868 r. wmurowano kamień węgielny pod dworzec kolejowy w Charkowie – rok później wjechał tam pierwszy pociąg. Charkowski…

Nikozja Nikozji nie równa

Ostatnio coraz więcej mówi się o Cyprze, a to z powodu objęcia przez niego 1 lipca 2012 roku półrocznego przewodnictwa…

Hala Sultan Tekke

Nad srebrną taflą Jeziora Słonego wznoszą się smukłe palmy. Na tym intensywnie zielonym tle malują się białe kopuły i strzelista…

Chorwacja – informacje ogólne

„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze miasteczka, historyczne warownie, dawne korsarskie gniazda. Spokojne…

Kiedy jechać do Niemiec?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wiele zależy od celu naszej podróży. Jeśli na przykład celem wyjazdu do Niemiec…

Algarve – idealne miejsce do zamieszkania

Leżące na południu Portugalii Algarve jest regionem, gdzie w ostatnich 10 latach odnotowano największy w Portugalii przyrost mieszkańców. Tak przedstawiają…

Twarz Madery

Jak myślicie, kto jest najsłynniejszą twarzą Madery? Nie da się ukryć, że oblicze promujące dany region musi być co najmniej…