Kenia należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów Afryki Wschodniej. Tutejsze wyprawy safari dają się cudownie łączyć z wypoczynkiem na najpiękniejszych plażach tego regionu.

Kenia | Diani Beach - najpiękniejsza plaża we Wschodniej Afryce

Kenia | Diani Beach - najpiękniejsza plaża we Wschodniej Afryce (Diani Beach, Kenya by Michal Vogt na licencji CC BY-SA 2.0)

Kenia jest krajem otwartym na gości, przybywających tu z rożnych stron świata. Infrastruktura turystyczna dobrze rozwija się zarówno w regionie wybrzeża, jak i w głębi lądu.

Diani Beach uchodzi za najpiękniejszą plażę we Wschodniej Afryce. Rafa koralowa chroni ją przed wysokimi falami i rekinami. Specjalną atrakcję Kenii stanowią jej Parki Narodowe. Równik przebiega dokładnie przez środek terytorium Kenii, ale jej klimat nie jest całkowicie typowy dla tej strefy klimatycznej. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest duża różnorodność ukształtowania terenu.

Wybór najbardziej odpowiedniego czasu na podróż do Kenii tradycyjnie zależy od interesującego nas regionu i celu, jaki pragniemy zrealizować na wymarzonym urlopie.

Regiony Kenii

Oto kilka wskazówek odnośnie regionów Kenii:

Region wybrzeża

Normalnie występują w tym regionie średnie wartości opadów atmosferycznych. Do najbardziej wilgotnych miesięcy należą kwiecień i maj. Mniej opadów przynosi okres od października do listopada. W zasadzie nieco bardziej sucha jest północna część regionu. Temperatury na wybrzeżu są przez cały rok wysokie i połączone z wysoką wilgotnością powietrza. Całość jest jednak naprawdę znośna, ponieważ można liczyć na przyjemną bryzę ze strony morza. Mimo wszystko trzeba się liczyć z dusznymi i parnymi nocami. Typowe dla regionu są tabele klimatyczne Mombasy.

Region graniczny na północy

Na tym obszarze opady są stosunkowo niewielkie, przeciętnie zaledwie 500 mm deszczu w ciągu roku, a w niektórych okolicach nawet poniżej 250 mm. Temperatury powietrza są przez cały rok wysokie i jest przeważnie słonecznie, miejscami ma się do czynienia nawet z obszarem podobnym do pustyni. Tutejszy klimat jest uważany za zdrowy i przyjemny przez cały rok.

Kenia | Mieszkańcy Parku Narodowego Amboseli

Kenia | Mieszkańcy Parku Narodowego Amboseli (African Bush Elephants, Amboseli National Park by Ray in Manila na licencji CC BY 2.0)

Wyżyna Kenijska

Typowa wyżyna leży w zasadzie między 1200 m do ok. 2100 m i rozciąga się przez centrum i zachód kraju, jak również część wschodu aż do granicy z Ugandą. Nawet jeśli jest tutaj bardziej deszczowo niż w innych częściach kraju, to suma opadów nie jest zbyt wysoka i wynosi około 1200 mm. Ta ilość opadów wystarcza jednak, aby region mógł być użytkowany rolniczo. Więcej deszczu pada zwykle w okolicach Jeziora Wiktorii. Najbardziej słonecznie jest zwykle od grudnia do marca. Dość pochmurno z lekkimi opadami deszczu jest w okresie od czerwca do września. W tej fazie może być jednak wieczorami bardzo chłodno, w związku z tym mówi się często o „zimie” na wyżynie. Typowy dla tego regionu jest klimat Nairobi.

Regiony górskie

Oprócz wyżyny jest w Kenii kilka gór, których wierzchołki sięgają ponad 2500 m. Znane są tutaj np. Mount Elgon (4321 m) i Mount Kenia (5199 m). W wysokich położeniach górskich trzeba się ciągle liczyć z mrozem, a całkiem wysoko może leżeć przez cały rok śnieg – dotyczy to szczególnie Mount Kenia.

Kenia | Rezerwat Narodowy Masai Mara

Kenia | Rezerwat Narodowy Masai Mara (Hill and zebras by Tambako The Jaguar na licencji CC BY-ND 2.0)

Kenia miesiąc po miesiącu

Afryka Wschodnia jest otwarta dla turystów przez okrągły rok: każdy sezon posiada swoje zalety. Abyśmy mogli odwiedzić interesujące nas miejsca w czasie, kiedy wyglądają one najpiękniej, a warunki pogodowe są najlepsze, proponujemy kilka wskazówek:

Grudzień – marzec

Od grudnia do marca w Afryce Wschodniej panuje lato. Temperatura powietrza jest ciepła i bardzo przyjemna, nie spada poniżej 15 stopni i nie przekracza 28 stopni. Z początkiem listopada do końca marca możliwe są krótkotrwałe, lokalne deszcze, a pod koniec marca opady już bardzo intensywne.

 • Od grudnia do lutego bardzo dobre safari w Parku Narodowym Aberdare.
 • Dla tych, którzy nie boją się zmoknąć, ani nawet ugrzęznąć w błocie, najlepszym czasem na wizytę w Parku Narodowym Amboseli jest sezon deszczowy – w grudniu i w marcu; ci, którzy wolą pozostać zawsze w suchych ubraniach, lepiej niech jadą zaraz po deszczach.
 • Od końca grudnia do połowy marca doskonała pora na safari w okolicach Mount Kenia.
 • Idealny okres na niezwykłe safari na jeziorach Wielkiej Doliny Ryftowej. W tym czasie na jeziorach gromadzą się praktycznie wszystkie ptaki Kenii, a styczniu-lutym, dzięki ptakom wędrownym, ich pogłowie osiąga oszałamiające rozmiary. Bryza zapewnia przyjemną pogodę w ciągu dnia.
 • Grudzień jest jednym z lepszych miesięcy na safari w północnych rezerwatach.
 • Od grudnia do lutego dobry czas na wyjazd nad Jezioro Wiktorii.
 • Temperatura na wybrzeżu nie jest zbyt wysoka, za to mniej jest turystów i ceny niższe.
 • Bardzo przyjemna pogoda w Nairobi.

Kenia | Tradycyjne chaty pokryte strzechą

Kenia | Tradycyjne chaty pokryte strzechą (Thatched Huts by William Warby na licencji CC BY 2.0)

Kwiecień – czerwiec

Od kwietnia do czerwca we wschodniej Afryce trwa pora deszczowa. Z powodu ulew niewielu turystów wybiera się w tym okresie na safari, choć właśnie wtedy koncentracja zwierząt jest maksymalna, a krajobrazy świeże i zielone.

 • Kwiecień, maj, czerwiec – najlepsze miesiące w roku na safari w Rezerwacie Narodowym Masai Mara.
 • Maj, a szczególnie kwiecień, to najlepsze miesiące na zwiedzanie Parku Narodowego Amboseli. Jest to jednak okres silnych opadów w Kenii, dlatego ci, którzy nie lubią moknąć, powinni jechać tam pod koniec maja – w początkach czerwca, ale nie później.
 • W czerwcu doskonałe safari w północnych rezerwatach.
 • Na wybrzeżu pogoda szczególnie nieprzyjemna, a najbardziej pada w kwietniu i maju. Niemniej jednak, nawet wówczas jest szansa na kilka godzin słońca dziennie.

Lipiec – listopad

W tym czasie pogoda w Kenii jest zwykle sucha i słoneczna, ale już od połowy października w centralnych regionach pojawiają się lekkie deszcze, które potrwają do grudnia. Krajobrazy – pełne przeciwieństwo w porównaniu z porą deszczową: trawa schnie, a coraz więcej zwierząt gromadzi się koło wodopojów. Lipiec, sierpień i wrzesień, to najprzyjemniejsze miesiące w Afryce Wschodniej, szczególnie w nadmorskich kurortach, a zarazem najczęściej wybierane przez turystów na wypoczynek w Kenii.

 • Od lipca do września Park Narodowy Masai Mara cieszy się największą popularnością. W połowie sierpnia główne stada wielkiej migracji zwierząt, gnu i zebry, rozpraszają się na terenie Masai Mara, gdzie zostaną do początku października. Następnie zmienią kurs i rozpoczną wędrówkę do Północnego Serengeti.
 • Październik i listopad, to najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Aberdare, równie dobre safari w Parku Amboseli.
 • Sierpień i wrzesień – najlepszy okres w roku na safari parku Narodowym Mount Kenia.
 • W październiku i listopadzie, dzięki przelotnym gatunkom, rośnie populacja ptaków na jeziorach w Narodowych Parkach Wielkiej Doliny Ryftowej.
 • W lipcu i sierpniu doskonałe safari w północnych rezerwatach Kenii.
 • Listopad, to z kolei jeden z lepszych miesięcy na zwiedzenie okolic Jeziora Wiktorii.
 • Na wybrzeżu cudowne warunki do wypoczynku – od końca czerwca do października sucho i niezbyt upalnie.
 • W Nairobi od lipca do października panuje doskonała pogoda, w listopadzie nadchodzą ulewy.

 

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....
Waluta Francji (Euro) Waluta Francji (Euro)
 W 2002r. Francja, jako jedno z państw należących do Unii Europejskiej, zastąpiła dotychczasową walutę, franka...
Kiedy jechać na Seszele? Kiedy jechać na Seszele?
Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami...
Klimat Chin Klimat Chin
Rozległe terytorium Chin sprawia, iż kraj ten znajduje się w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej,...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...

 

Afryka - lista krajów