Najpiękniejszą pamiątką są wspomnienia… ale czy nie jest miło spojrzeć na egzotyczne figurki, napić się aromatycznej herbaty czy okryć się pięknym szalem?

Kenia | Sklep z drewnianymi pamiątkami

Kenia | Sklep z pamiątkami (Curio shop by shankar s. na licencji CC BY 2.0)

Co kupić w Kenii?

Co kraj to obyczaj. W jednym miejscu prym wiodą kubki, magnesy i masowo wyprodukowane figurki, w innych – rękodzieło. Taka też jest Kenia. Zakupy możemy robić w sklepach z cenami oraz na bazarach – tam należy się oczywiście targować. Co zatem warto kupić w tym niezwykle pięknym kraju?

Produkty spożywcze

Ogromnym powodzeniem cieszą się produkty spożywcze, zwłaszcza przyprawy, kawy i herbaty. Smakują zdecydowanie inaczej niż te kupione w Polsce i są znacznie tańsze. Można pokusić się też o zakupienie cukru trzcinowego.

Kenia | Figurki z kamienia wykonywane są ręcznie

Kenia | Figurki z kamienia wykonywane są ręcznie (Skilled hands by CanAssist African Relief Trust na licencji CC BY-ND 2.0)

Wszystko z drewna…

Warto zwrócić uwagę na wyroby z drewna, np. misy, figurki, szkatułki czy maski. Są nie tylko piękne, ale i tanie. Niezwykłe są również różnej wielkości figury plemienia Makonde - wykonane z hebanu. Należy jednak uważać na podróbki. Miejscowi malują drewno na ciemny kolor i sprzedają znacznie drożej jako heban. Jeśli zależy nam na prawdziwym posążku Makonde, warto zakupić go w dobrym sklepie z podaną ceną.

Wszystko z kamienia…

Nasze mieszkanie ozdobią też wyroby z kamienia. W Kenii kupimy wiele pamiątek wykonanych z różowego lub białego steatytu (kamień pochodzi z zachodniej Kenii), np. popielniczki, szachy czy figurki przedstawiające zwierzęta. Warto również zwrócić uwagę na przepiękne wyroby z malachitu.

Kenia | Dużą popularnością cieszą się produkty spożywcze

Kenia | Dużą popularnością cieszą się produkty spożywcze (Uchumi Hypermarket, Ngong Road, Nairobi by Eduardo Zárate na licencji CC BY-ND 2.0)

Biżuteria

Panie odwiedzające Kenię koniecznie powinny zaopatrzyć się w ręcznie wykonywaną biżuterię. Masajskie kolczyki, bransolety albo naszyjniki cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Niejedna koleżanka pozazdrości nam tak oryginalnej ozdoby.

Ubrania i obuwie

W sklepach i na bazarach dostępne są też ubrania i obuwie. Możemy kupić zestaw ubrań na Safari. Kusić nas też mogą przepiękne, tradycyjne kangi, które ubierają miejscowe kobiety, kikois – noszony przez rybaków, delikatne chusty wykonane z wysokiej jakości materiałów czy wykonane przez Masajów buty.

Kenia | Może kupić bransoletę z koralików?

Kenia | Może kupić bransoletę z koralików? (FMSC MarketPlace - Kenyan Bracelets by Feed My Starving Children (FMSC) na licencji CC BY 2.0)

Inne

W miejscowościach typowo turystycznych znajdziemy też dzidy i tarcze. W sklepach w stolicy znajdziemy z pewnością popularne magnesy, maskotki czy kubki, ale czy nie lepiej przeznaczyć pieniądze na coś unikatowego, wykonanego przez mieszkańców Kenii?

Uwaga!

Nie kupujmy: skór dzikich zwierząt, muszli, motyli, korali, wyrobów z kości słoniowej. Wywóz tego typu przedmiotów jest nielegalny.

Kenia | Przepiękne maski

Kenia | Przepiękne maski (Y1A1070 Nairobi by Ninara na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...
Funt brytyjski - waluta Wielkiej Brytanii Funt brytyjski - waluta Wielkiej Brytanii
Popularnie znana jako funt brytyjski, nieco bardziej oficjalnie jako funt szterling, waluta Wielkiej Brytanii, to...
Dinar tunezyjski Dinar tunezyjski
Walutą Tunezji jest dinar tunezyjski, czyli powszechnie TND. Nie należy go jednak mylić z historycznym złotym...
Celtia Celtia
Celtia (سلتيا) to nazwa tunezyjskiej marki piwa, które produkowane jest od 1925 roku. Obecnie jest to jeden z...

 

 

Afryka - lista krajów