Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami plaże, turkusowe morze, nurkowanie wśród barwnych koralowych raf, żeglowanie po Oceanie Indyjskim, kąpiel w kryształowo czystej wodzie – wszystko to znajdziemy na Seszelach.

Są one spełnieniem klasycznych wyobrażeń o bajecznym urlopie na tropikalnej wyspie.

Seszele | Majowy zachód słońca na Seszelach

Seszele | Majowy zachód słońca na Seszelach (Seychelles 2019 by PVersaci (274) by Pascal VERSACI na licencji CC BY-ND 2.0)

115 seszelskich wysp

Seszele stanowią grupę 115 wysp i wysepek leżących na Oceanie Indyjskim w okolicach równika. Większość tych wysp, pochodzenia wulkanicznego albo koralowego, jest stosunkowo płaska, z wyjątkiem największej z nich – Mahe, która miejscami wznosi się na ok. 1000 m.

Klimat Seszeli

Klimat na Seszelach można określić jako tropikalny. Oznacza to, że temperatury są tu przez cały rok wysokie (średnio ok. 27°C) i podlegają tylko niewielkich wahaniom. Wilgotność powietrza jest też przez cały rok wysoka. Na szczęście duże upały skutecznie łagodzi morska bryza.

Woda w morzu przez okrągły rok ma stałą temperaturę ok. 25°C.

Ogólnie klimat na Seszelach należy do bardzo przyjemnych i nie bez powodu są te wyspy ulubionym celem urlopowym. Jedynie nocą duża wilgotność powietrza może nieco przeszkadzać, ale można się do niej szybko przyzwyczaić.

Zaletą Wysp Seszelskich jest również fakt, że rzadko są nawiedzane przez tropikalne trąby powietrzne.

Pora deszczowa

Pora deszczowa na Seszelach trwa od grudnia do marca. W tych miesiącach pogodę kształtuje pasat północno-wschodni, który niesie wilgotne masy powietrza i często gwałtowne burze.

Między grudniem i marcem można naliczyć przeciętnie do piętnastu deszczowych dni w miesiącu. Najwięcej opadów deszczu notuje się w styczniu i lutym.

Pora deszczowa na Seszelach nie oznacza wcale, że w pozostałych miesiącach w ogóle nie będzie padał deszcz; owszem, opady występują, ale znacznie rzadziej. W czerwcu na przykład odnotowuje się około ośmiu dni deszczowych.

Kiedy na Seszelach pada, oznacza to, że przechodzą zwykle krótkie gwałtowne ulewy, po których znowu wychodzi słońce. Przeciętna roczna ilość opadów na Malediwach wynosi 2280 do 3040 mm.

Seszele | Kwietniowa ulewa

Seszele | Kwietniowa ulewa (Rain in Praslin, Seychelles by TheLastResorts na licencji CC BY 2.0)

Pora sucha

Między kwietniem i listopadem na klimat Wysp Seszelskich wpływa pasat południowo-wschodni, niosący nieco chłodniejsze i suchsze masy powietrza. Pogoda na Seszelach jest w tych miesiącach ogólnie przyjemniejsza niż w porze deszczowej, również dlatego, że niższa jest wilgotność powietrza.

W okresach przejściowych między porą suchą i porą deszczową wilgotność powietrza sięga co najwyżej 80%, ponieważ w tym czasie panuje totalna cisza wiatru. Kto ma problemy z krążeniem, nie powinien planować urlopu na Seszelach w kwietniu ani w listopadzie.

Najlepszy czas na podróż

Za optymalny czas podróży na Seszele uważa się w zasadzie okres od maja do października. Panuje wówczas pasat południowo-wschodni. Temperatury są bardzo znośne i nie pada tyle, co od listopada do kwietnia.

Seszele | Październik na wyspie Praslin

Seszele | Październik na wyspie Praslin (Anse Takamaka, Praslin Island, Seychelles by Fabio Achilli na licencji CC BY 2.0)

Dla każdego coś miłego

 

Seszele ze swoim tropikalnym, ciepłym klimatem, są warte odwiedzenia praktycznie przez cały rok. Zawsze można znaleźć tutaj idealne warunki do wypoczynku. Oczywiście w zależności od tego, jaki rodzaj urlopowej aktywności nas interesuje, musimy odpowiednio zaplanować sobie czas wyjazdu na Seszele. Oto nasze propozycje:

  • Obserwacja ptaków – kwiecień (okres lęgów), maj – wrzesień (gniazdowanie rybitwy czarnogrzbietej), październik (migracja ptaków).
  • Nurkowanie – marzec – maj i wrzesień – listopad.
  • Wędkowanie – październik – kwiecień.
  • Wędrówki – maj – wrzesień.
  • Żeglowanie – cały rok.
  • Surfing / windsurfing – maj – wrzesień.

 

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...

 

 

Afryka - lista krajów