Wody Oceanu Indyjskiego otaczające archipelag Seszeli charakteryzują się niezwykle barwnym i różnorodnym środowiskiem – rzeźbą dna, bogactwem korali i fauną.

Stanowią dzięki temu wspaniałe miejsce do nurkowania i poznawania świata przyrody raf koralowych. Oprócz plaż i pięknych, egzotycznych krajobrazów, nurkowanie to największa atrakcja wysp.

Seszele | Nurkowanie to z największych atrakcji wysp

Seszele | Nurkowanie to z największych atrakcji wysp (P8250043 by Paul Britton na licencji CC BY-SA 2.0)

Warunki do nurkowania

Wyspy należące do archipelagu Seszeli dzielą się na Wyspy Wewnętrzne oraz Wyspy Zewnętrzne. Wyspy Wewnętrzne zbudowane są z granitu i stanowią wierzchołki podwodnego łańcucha górskiego. Wyspy Zewnętrzne natomiast leżą generalnie w obrębie płytkich raf i atoli koralowych. Wody okalające te dwa typy wysp różnią się często fauną oraz rzeźbą dna.

Nurkowanie u wybrzeży Seszeli jest teoretycznie możliwe przez cały rok, ale najdogodniejsze warunki warto wybrać mając na uwadze sezonowe wiatry, widoczność, położenie konkretnych wysp, a także sezony, w których pojawia się najwięcej ryb gatunku, który chcemy obserwować.

Najlepsze warunki do nurkowania zarówno w obrębie Wysp Wewnętrznych, jak i Zewnętrznych występują w kwietniu, maju, październiku oraz listopadzie. Wówczas temperatura wody wynosi ok. 29°C, a widoczność jest doskonała (do 30 m). Dobre warunki są również w grudniu i styczniu; jedynie powierzchnia oceanu może być bardziej wzburzona ze względu na północno-zachodnie wiatry.

W okresie od maja do września wieją silniejsze, południowo-wschodnie wiatry. Widoczność jest słabsza, a temperatura wody spada do 25°C w sierpniu.

Seszele | Najlepsze warunki do nurkowania na Seszelach występują w kwietniu, maju, październiku oraz listopadzie

Seszele | Najlepsze warunki do nurkowania na Seszelach występują w kwietniu, maju, październiku oraz listopadzie (by Henning Leweke)

Pamiętajmy, że najlepszy czas do obserwacji rekinów wielorybich to okres od października do stycznia oraz sierpień. Okres od października do stycznia to również okres lęgowy żółwi morskich.

Niektóre spośród bardziej wysuniętych na południe Wysp Zewnętrznych znajdują się w pobliżu pasa cyklonów – w okresie występowania tych huraganów tropikalnych warunki są oczywiście bardzo trudne.

Głębokości na przybrzeżnych wodach Seszeli są różne – od 8-20 m blisko brzegu po 40 m dalej od lądu.

Fauna morska Seszeli

W wodach otaczających Seszele naliczono ponad 1000 różnych gatunków ryb oraz dwa gatunki żółwi morskich. Do najciekawszych ryb należą rekiny wielorybie, manty, przepiękne ryby motyle, ryby z rodziny ustniczkowatych, ryby-żołnierze (hajdukowate), barakudy, płaszczki, rekiny rafowe, rekiny młoty.

Oprócz ryb i żółwi żyją tu liczne bezkręgowce, w tym ośmiornice.

Skały otaczające Wyspy Wewnętrzne pokryte są koralami i gąbkami, tworzącymi niekiedy imponujące rafy. Równie imponujące jest bogactwo gatunków ryb zamieszkujących owe rafy.

Seszele | W wodach otaczających Seszele naliczono ponad 1000 gatunków ryb oraz dwa gatunki żółwi morskich

Seszele | W wodach otaczających Seszele naliczono ponad 1000 gatunków ryb oraz dwa gatunki żółwi morskich (Back to Four Season by Marco Zanferrari na licencji CC BY-SA 2.0)

Miejsca do nurkowania

Większość spośród wysp koralowych (Zewnętrznych) jest niezamieszkana; oferują one doświadczonym nurkom możliwość odkrywania miejsc, gdzie nurkowało do tej pory niewielu.

Niezwykle atrakcyjne są również wody przybrzeżne granitowych wysp. Znajdziemy tu liczne kaniony, ściany skalne. Warto odwiedzić zwłaszcza wyspę Silhouette, której rafa koralowa odradza się w szybkim tempie po ogólnoświatowym blaknięciu korali w 1998 r. Jest tu wiele miejsc nurkowych, a przyroda prezentuje się spektakularnie.

Warto polecić cztery centra nurkowe na Seszelach. Dwa spośród nich (The Underwater Centre oraz Big Blue Divers) znajdują się na plaży Beau Vallon, na wyspie Mahé. Na Anse Volbert na wyspie Praslin znajdziemy Octopus Diving Centre, natomiast na Anse Reunion, na wyspie La Digue, znajduje się centrum Azzura Pro Dive. Centra organizują rejsy dla nurków; posiadają profesjonalną załogę. Na Seszelach znajdziemy również mniejsze, lokalne centra nurkowe.

Ciekawe i dość liczne miejsca nurkowe znajdziemy m.in. w pobliżu granitowej wyspy Frégate oraz w okolicach Praslin.

Pamiętajmy, że bardzo duża część terytorium Seszeli to obszary znajdujące się pod ścisłą ochroną.

Rekin wielorybi

Seszele | Najlepszy czas na obserwację rekinów wielorybich to okres od października do stycznia oraz sierpień (by Lekies licencji Pixabay

Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikat, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Początkujący nurkowie znajdą natomiast dla siebie kursy i będą mieli okazję uzyskać niezbędne certyfikaty.

Warto zobaczyć

  • St. Anne Marine National Park Island – morski park narodowy położony 5 km od stolicy Seszeli, miasta Victoria,
  • Wrak statku Ennerdale, leżący pomiędzy wyspami Mahé i Praslin,
  • Sisters Rock – pokaźne skały niedaleko wyspy Praslin,
  • Grouper Point – rafa, wokół której mamy szansę zobaczyć rekiny wielorybie i rekiny rafowe.

 

Zainteresują Cię również

Narty na Cyprze Narty na Cyprze
Wakacje na Cyprze kojarzą nam się głównie z gorącym słońcem i błogim wypoczynkiem na śródziemnomorskiej plaży...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Portugalia mistrzem Europy! Portugalia mistrzem Europy!
Mistrzostwa Europy 2016 w piłce nożnej dobiegły końca. Wczoraj (10 lipca) odbył się finałowy mecz Francji z...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Donbas Arena (Donieck) Donbas Arena (Donieck)
Supernowoczesny stadion piłkarski w Doniecku, obliczony na 51 504 widzów, zbudowano w 2009 roku. Donbas Arena jest...

 

Afryka - lista krajów