Al-Dżamm (الجم) to małe miasteczko znajdujące się na wschodzie Tunezji w rejonie Sahelu. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z imponujących ruin rzymskich.

Tunezja | ruiny amfiteatru, widok z zewnątrz
Tunezja | Ruiny amfiteatru, widok z zewnątrz (by isawnyu )

Al-Dżamm zostało wybudowane na ruinach rzymskiego miasta Thysdrus, które najlepiej prosperowało w II wieku, kiedy to eksportowało oliwę z oliwek. Miasto znajduje się dokładnie w połowie drogi pomiędzy Susa i Safakis.

Amfiteatr

Najbardziej imponującym i znanym zabytkiem Al-Dżamm jest amfiteatr. Wznoszono go przez osiem lat, a budowa rozpoczęła się w roku 230. Może on pomieścić 35 tysięcy widzów i zdecydowanie dominuje w panoramie miasta.

Amfiteatr zachował się do naszych czasów w niemal idealnym stanie i wygląda nawet lepiej od rzymskiego Koloseum!

Niestety w XVII wieku Tunezyjczycy zaczęli używać kamieni pochodzących z amfiteatru do budowy Wielkiego Meczetu w Kairoum.

Najprawdopodobniej fundatorem amfiteatru był cesarz Gordian I (czyli Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus). Ciekawostką jest fakt, iż jest to trzeci pod względem wielkości amfiteatr na świecie. Jego wymiary są następujące: obwód – 427 m, długość – 149 m i szerokość – 124 m.

Zwiedzając amfiteatr warto wspiąć się na jego mur, by móc podziwiać przepiękną panoramę miasta, najlepiej o zachodzie słońca. Amfiteatr w roku 1979 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Amfiteatr wykorzystywany bywa także współcześnie. Nakręcono tutaj m. in. sceny do legendarnego już „Żywotu Brajana” Monty Pythona oraz, w późniejszych latach, do „Gladiatora”. Od roku 1985 każdego lata pod koniec lipca i na początku sierpnia odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej. Jest to jedyny na świecie tego typu festiwal organizowany w kraju muzułmańskim.

Oprócz dużego amfiteatru w mieście znajdują się jeszcze dwa mniejsze. Co ciekawe, wszystkie trzy nie miały charakteru militarnego, ponieważ, jak wiadomo z wielu źródeł historycznych, w Al-Dżamm nigdy nie było garnizonu. Jest to jedyny taki przypadek na świecie. Wydaje się więc, że amfiteatry z Al-Dżamm służyły do pokazów rydwanów oraz walk gladiatorów ze zwierzętami.

Tunezja | Muzeum archeologiczne w Al Dżamm
Tunezja | Muzeum archeologiczne w Al-Dżamm (by happenchance )

Bogata kolekcja mozaik

Na obrzeżach miasta, zaledwie kilometr od amfiteatru, znajduje się muzeum archeologiczne, w którym obejrzeć można bogatą kolekcję mozaik z okolicznych rzymskich willi.

Niektóre eksponaty znajdują się na zewnątrz, a te cenniejsze – w budynku muzeum.

Zrekonstruowano tu m. in. tradycyjny dom rzymski nazwany „Afrykańską Willą”. W willi tej znajdują się dwie przepiękne mozaiki. Jedna przedstawia boginię Afrykę otoczoną popiersiami przedstawiającymi cztery sezony, na drugiej przedstawiono Rzym i jego prowincje. Wiele z tutejszych mozaik zostało przekazanych do zbiorów Muzeum Bardo, znajdującego się w stolicy Tunezji. Co roku w Al-Dżamm organizowany jest festiwal mozaik.

Uwaga na sprzedawców pamiątek

Warto wiedzieć, że sprzedawcy pamiątek z Al-Dżamm mają bardzo złą reputację wśród turystów. Przez wielu uważani są za najbardziej natarczywych i niegrzecznych w całej Tunezji. Jadąc więc w te regiony należy uzbroić się w duży zapas cierpliwości i spokoju.

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Jakuck Jakuck
Surowa, ale gościnna ziemia, strefa wiecznej zmarzliny, wspaniałe białe noce… Jakuck – to unikatowe i jedyne w...
10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję 10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję
Tunezję każdego roku odwiedzają rzesze turystów, w tym również Polacy. Kraj ten zachwyca gorącym słońcem,...
Indie Północne: 4 miejsca, które warto zobaczyć Indie Północne: 4 miejsca, które warto zobaczyć
Indie to nie jeden homogeniczny obszar, ale zbieranina stanów, regionów, kultur i religii. To również największy...
Susa – popularny kurort o bogatej historii Susa – popularny kurort o bogatej historii
Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z...

 

Afryka - lista krajów