Al-Dżamm (الجم) to małe miasteczko znajdujące się na wschodzie Tunezji w rejonie Sahelu. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z imponujących ruin rzymskich.

Tunezja | ruiny amfiteatru, widok z zewnątrz
Tunezja | Ruiny amfiteatru, widok z zewnątrz (by isawnyu )

Al-Dżamm zostało wybudowane na ruinach rzymskiego miasta Thysdrus, które najlepiej prosperowało w II wieku, kiedy to eksportowało oliwę z oliwek. Miasto znajduje się dokładnie w połowie drogi pomiędzy Susa i Safakis.

Amfiteatr

Najbardziej imponującym i znanym zabytkiem Al-Dżamm jest amfiteatr. Wznoszono go przez osiem lat, a budowa rozpoczęła się w roku 230. Może on pomieścić 35 tysięcy widzów i zdecydowanie dominuje w panoramie miasta.

Amfiteatr zachował się do naszych czasów w niemal idealnym stanie i wygląda nawet lepiej od rzymskiego Koloseum!

Niestety w XVII wieku Tunezyjczycy zaczęli używać kamieni pochodzących z amfiteatru do budowy Wielkiego Meczetu w Kairoum.

Najprawdopodobniej fundatorem amfiteatru był cesarz Gordian I (czyli Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus). Ciekawostką jest fakt, iż jest to trzeci pod względem wielkości amfiteatr na świecie. Jego wymiary są następujące: obwód – 427 m, długość – 149 m i szerokość – 124 m.

Zwiedzając amfiteatr warto wspiąć się na jego mur, by móc podziwiać przepiękną panoramę miasta, najlepiej o zachodzie słońca. Amfiteatr w roku 1979 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Amfiteatr wykorzystywany bywa także współcześnie. Nakręcono tutaj m. in. sceny do legendarnego już „Żywotu Brajana” Monty Pythona oraz, w późniejszych latach, do „Gladiatora”. Od roku 1985 każdego lata pod koniec lipca i na początku sierpnia odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej. Jest to jedyny na świecie tego typu festiwal organizowany w kraju muzułmańskim.

Oprócz dużego amfiteatru w mieście znajdują się jeszcze dwa mniejsze. Co ciekawe, wszystkie trzy nie miały charakteru militarnego, ponieważ, jak wiadomo z wielu źródeł historycznych, w Al-Dżamm nigdy nie było garnizonu. Jest to jedyny taki przypadek na świecie. Wydaje się więc, że amfiteatry z Al-Dżamm służyły do pokazów rydwanów oraz walk gladiatorów ze zwierzętami.

Tunezja | Muzeum archeologiczne w Al Dżamm
Tunezja | Muzeum archeologiczne w Al-Dżamm (by happenchance )

Bogata kolekcja mozaik

Na obrzeżach miasta, zaledwie kilometr od amfiteatru, znajduje się muzeum archeologiczne, w którym obejrzeć można bogatą kolekcję mozaik z okolicznych rzymskich willi.

Niektóre eksponaty znajdują się na zewnątrz, a te cenniejsze – w budynku muzeum.

Zrekonstruowano tu m. in. tradycyjny dom rzymski nazwany „Afrykańską Willą”. W willi tej znajdują się dwie przepiękne mozaiki. Jedna przedstawia boginię Afrykę otoczoną popiersiami przedstawiającymi cztery sezony, na drugiej przedstawiono Rzym i jego prowincje. Wiele z tutejszych mozaik zostało przekazanych do zbiorów Muzeum Bardo, znajdującego się w stolicy Tunezji. Co roku w Al-Dżamm organizowany jest festiwal mozaik.

Uwaga na sprzedawców pamiątek

Warto wiedzieć, że sprzedawcy pamiątek z Al-Dżamm mają bardzo złą reputację wśród turystów. Przez wielu uważani są za najbardziej natarczywych i niegrzecznych w całej Tunezji. Jadąc więc w te regiony należy uzbroić się w duży zapas cierpliwości i spokoju.

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję 10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję
Tunezję każdego roku odwiedzają rzesze turystów, w tym również Polacy. Kraj ten zachwyca gorącym słońcem,...
Jakuck Jakuck
Surowa, ale gościnna ziemia, strefa wiecznej zmarzliny, wspaniałe białe noce… Jakuck – to unikatowe i jedyne w...
Indie Północne: 4 miejsca, które warto zobaczyć Indie Północne: 4 miejsca, które warto zobaczyć
Indie to nie jeden homogeniczny obszar, ale zbieranina stanów, regionów, kultur i religii. To również największy...
Susa – popularny kurort o bogatej historii Susa – popularny kurort o bogatej historii
Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z...

 

Afryka - lista krajów