Sercem Al-Dżamm jest amfiteatr. Zaraz po Koloseum w Rzymie, jest to trzeci pod względem wielkości obiekt tego typu na świecie.
Tunezja | Widok na amfiteatr w Al-Dżamm (Tunisia-3328 - El Djem Amphitheater by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
Amfiteatr w Al-Dżamm powstał dzięki pomysłowi cesarza Gordiana I (Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus) w latach 230-238 n.e.
Obiekt służył nie tylko jako widownia do oglądania walk i przedstawień, ale też jako budowla obronna. Pod koniec VII wieku broniła się tu przed Arabami berberyjska księżniczka Al-Kahina.
Amfiteatr, często też nazywany Koloseum, uważany jest za najwspanialszą budowlę w Północnej części Afryki. Jego wymiary są imponujące: obwód wynosi 427 m, długość ma 149 m, natomiast szerokość – 124 m. Wybudowany został na kształt elipsy. Może on pomieścić aż 35 tysięcy widzów (dla porównania, Amfiteatr Flawiuszów w Rzymie może pomieścić 45 tysięcy ludzi).
Materiał do budowy amfiteatru sprowadzono z kamieniołomów w Sulectum, oddalonego około 30 km od Al-Dżammy. Woda doprowadzana była podziemnym akweduktem z oddalonych o około 15 km wzgórz.
Podczas zwiedzania amfiteatru, warto wspiąć się na jego mur. Z tego miejsca podziwiać będziemy mogli niesamowitą panoramę miasta. Najpiękniej jest tu o zachodzie słońca.
Tunezja | Amfiteatr w Al-Dżamm jest trzecim pod względem wielkości obiektem tego typu na świecie (Tunisia-3272 - Amphitheater by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
W 1971 roku, amfiteatr został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Ciekawostką jest, że zabytek dwukrotnie został wykorzystany przy kręceniu filmów, w „Żywocie Briana” oraz w nagrodzonym Oskarem „Gladiatorze”.
Od 1985 roku, od końca lipca do początku sierpnia odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej. Jest to jedyna tego typu impreza na świecie, która ma miejsce w kraju muzułmańskim.
Zainteresują Cię również





