Bizerta (بنزرت) miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Uważane jest za najstarsze miasto Tunezji, a zarazem najbardziej zeuropeizowane.

Tunezja | Le Vieux Port, Bizerta
Tunezja | Le Vieux Port, Bizerta (by t_abdelmoumen )

Bizerta leży około 65 km na północ od stolicy kraju Tunisu i 15 km od Białego Przylądka (Ar-Ras al-Abjad). Nieopodal miasta znajduje się Jezioro Bizerta, które połączone jest z Morzem Śródziemnym kanałem o długości ok. 7 km. Historia miasta rozpoczęła się w roku 1000 p.n.e., kiedy to zostało ono założone przez Fenicjan z Tyru.

Muzeum Oceanograficzne

Do największych atrakcji turystycznych miasta zalicza się Muzeum Oceanograficzne znajdujące się w dawnym forcie Sidi el-Hannitower.

Oprócz kolekcji morskich stworzeń można tutaj obejrzeć historyczną mapę miasta oraz kolekcję fotografii przedstawiających Bizerte z dawnych lat.

Atrakcje i zabytki

Ciekawym miejscem jest także kasba, będąca najbardziej imponującym budynkiem w starej części miasta oraz znajdujący się na wzgórzu na północy miasta hiszpański fort z XVI wieku. Rozciąga się stąd piękny widok na stary i nowy port.

W samym środku medyny Bizerty znajduje się Wielki Meczet wybudowany w XVII w. Meczet ten otoczony jest licznymi zawijami (czyli grobami), jednakże najważniejszą z nich jest wybudowana w 1673 r. Zawija Sidi Mostari.

Ze względów architektonicznych warto pospacerować uliczkami dzielnicy Andaluzyjskiej w Bizercie. Tutejsze domy o wyraźnie hiszpańskim charakterze ozdobione są zielonymi dodatkami otaczającymi drzwi i okna.

Niedaleko kanału prowadzącego do starego portu oraz do Placu Bouchoucha znajduje się targ, na którym codziennie rano sprzedawane są świeże ryby i owoce morza, oraz owoce i warzywa.

Tunezja | Falochrony, Bizerta
Tunezja | Falochrony, Bizerta (by rais58 )

Piaszczyste plaże Bizerty

Główna droga biegnąca wzdłuż nabrzeża prowadzi do dzielnicy turystycznej i na plażę. W okolicy Bizerty jest kilka czystych i piaszczystych plaż zlokalizowanych w północnej i wschodniej części miasta. Za najlepszą uważana jest plaża Remel, znajdująca się 3 km na wschód od miasta.

Radni miasta Bizerta, dbając o rozwój i chcąc przyciągnąć bogatych turystów, zdecydowali się wybudować w 2010 roku przystań jachtową o długości 110 metrów. Nazwano ją Goga Superyacht Marina.

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Kiedy jechać do Włoch? Kiedy jechać do Włoch?
Na takie pytanie można by odpowiedzieć krótko: Włochy są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych...
Susa – popularny kurort o bogatej historii Susa – popularny kurort o bogatej historii
Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...

 

Afryka - lista krajów