Brik to danie lub raczej przekąska, która przeszła w ciągu ostatnich lat sporą ewolucję. Początkowo był to kawałek mięsa jagnięcego obtoczonego w mące i usmażonego w baranim tłuszczu.
Obecnie jest to jedno z bardziej wykwintnych dań, serwowanych we wszystkich tunezyjskich restauracjach jako symbol tradycyjnej kuchni tunezyjskiej.
Tunezja | Brik jest symbolem tradycyjnej kuchni tunezyjskiej (Candied Duck Crepes by Hungry Dudes na licencji CC BY 2.0)
Mąka z pierwotnej formy tego dania została zastąpiona cieniuteńkim ciastem nazywanym malsouqa lub warka (ملسوقة). Tworzy się z niego rodzaj trójkątnego pierożka czy też kieszonki, którą nadziewa się farszem.
Różnorodne farsze
We współczesnej kuchni tunezyjskiej farszem do brik może być praktycznie wszystko. Farsze mięsne robione są głównie z tuńczyka, owoców morza, królika, drobiu oraz tradycyjnej jagnięciny. Farsz może też być wegetariański, jarzynowy lub grzybowy. Zdarza się także, że farszem jest nabiał. Istnieje także słodka odmiana brik, w której farszem są suszone owoce i orzechy (włoskie, pistacje, migdały). W farszu zawsze musi znajdować się żółtko jajka.
Najodpowiedniejszą mieszankę przypraw do brik komponuje się w zależności od rodzaju farszu, którym jest wypełnione ciasto. W tym celu miesza się przede wszystkim miętę, kolendrę, koper, kminek, tymianek, szałwię i paprykę.
Tunezja | Brik a l'oeuf (brik a l'oeuf by Kai Schreiber na licencji CC BY-SA 2.0)
Obecnie do smażenia używa się zwykle oleju roślinnego, zamiast baraniego tłuszczu. Smażenie jest najważniejszym i najbardziej newralgicznym etapem przygotowywania brik. Kucharz, który ma wprawę smaży pierożki tak, aby ciasto było miękkie i delikatnie kruche, a znajdujące się w farszu żółtko nie ścięło się zbytnio. Ponoć idealny czas smażenia mieści się między jedną a dwiema minutami.
Dodatkiem do brik, podobnie jak i do wielu innych tunezyjskich potraw, może być pikantna pasta harissa oraz świeża, posiekana natka pietruszki.
Zainteresują Cię również