Brik to danie lub raczej przekąska, która przeszła w ciągu ostatnich lat sporą ewolucję. Początkowo był to kawałek mięsa jagnięcego obtoczonego w mące i usmażonego w baranim tłuszczu.

Obecnie jest to jedno z bardziej wykwintnych dań, serwowanych we wszystkich tunezyjskich restauracjach jako symbol tradycyjnej kuchni tunezyjskiej.

Tunezja | Brik jest symbolem tradycyjnej kuchni tunezyjskiej

Tunezja | Brik jest symbolem tradycyjnej kuchni tunezyjskiej (Candied Duck Crepes by Hungry Dudes na licencji CC BY 2.0)

Mąka z pierwotnej formy tego dania została zastąpiona cieniuteńkim ciastem nazywanym malsouqa lub warka (ملسوقة). Tworzy się z niego rodzaj trójkątnego pierożka czy też kieszonki, którą nadziewa się farszem.

Różnorodne farsze

We współczesnej kuchni tunezyjskiej farszem do brik może być praktycznie wszystko. Farsze mięsne robione są głównie z tuńczyka, owoców morza, królika, drobiu oraz tradycyjnej jagnięciny. Farsz może też być wegetariański, jarzynowy lub grzybowy. Zdarza się także, że farszem jest nabiał. Istnieje także słodka odmiana brik, w której farszem są suszone owoce i orzechy (włoskie, pistacje, migdały). W farszu zawsze musi znajdować się żółtko jajka.

Najodpowiedniejszą mieszankę przypraw do brik komponuje się w zależności od rodzaju farszu, którym jest wypełnione ciasto. W tym celu miesza się przede wszystkim miętę, kolendrę, koper, kminek, tymianek, szałwię i paprykę.

Tunezja | Brik a l'oeuf

Tunezja | Brik a l'oeuf (brik a l'oeuf by Kai Schreiber na licencji CC BY-SA 2.0)

Obecnie do smażenia używa się zwykle oleju roślinnego, zamiast baraniego tłuszczu. Smażenie jest najważniejszym i najbardziej newralgicznym etapem przygotowywania brik. Kucharz, który ma wprawę smaży pierożki tak, aby ciasto było miękkie i delikatnie kruche, a znajdujące się w farszu żółtko nie ścięło się zbytnio. Ponoć idealny czas smażenia mieści się między jedną a dwiema minutami.

Dodatkiem do brik, podobnie jak i do wielu innych tunezyjskich potraw, może być pikantna pasta harissa oraz świeża, posiekana natka pietruszki.

Zainteresują Cię również

Chorwackie desery i słodycze Chorwackie desery i słodycze
Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród...
Meze Meze
Podobnie jak w kuchni greckiej, arabskiej czy tureckiej, na cypryjskim stole dużą rolę odgrywa tzw. mezé. Meze to...
Burek – chorwacka przekąska Burek – chorwacka przekąska
Jeśli odwiedzaliście kiedyś północną Chorwację z pewnością zauważyliście każdego poranka tłumy turystów i...
Kibbeling – holenderski przysmak Kibbeling – holenderski przysmak
Polska słynie z bigosu, Czechy mogą poszczycić się jedynymi w swoim rodzaju knedlami, Holandia natomiast ma...
Desery i słodycze z Cypru Desery i słodycze z Cypru
Na Cyprze skosztujemy wielu wyśmienitych i bardzo słodkich przysmaków. Można tu znaleźć chałwę, lokum, mleczne...
Sery z wyspy Pag Sery z wyspy Pag
Chorwacja słynie nie tylko z doskonałych win czy oliwy z oliwek. Kraj ten może poszczycić się również produkcją...

 

Afryka - lista krajów